صفحه اصلی » اقتصادی » جلز و ولز بازار از کمبود روغن/ خرید های اجباری همچنان مجوز گرفتن روغن!

جلز و ولز بازار از کمبود روغن/ خرید های اجباری همچنان مجوز گرفتن روغن!

تهیه انواع روغن های خوراکی برای مصرف کننده به یک چالش تبدیل شده چرا که بسیاری از فروشگاه ها روغنی برای عرضه نداشته و اگر در جایی هم روغن برای مصرف کننده در دسترس قرار بگیرد باید دو یا سه برابر قیمت آن را پرداخت کرد؛ در حالی که انتظار می رفت این مشکل خیلی زود با راهکارهای مسئولان مرتفع شود اما همچنان بعد از گذشت نزدیک به سه ماه ادامه دارد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از اقلام پر مصرف در سبد خانوارها روغن خوراکی است که از چدی قبل در بازار عرضه آن کاهش پیدا کرد، این کاهش عرضه از یک طرف و افزایش تقاضا از طرف دیگر و همچنین ورود دلالان به بازار ویترین بسیاری از فروشگاه ها را از از انواع روغن خوراکی خالی کرد.

*کمبود روغن خوراکی در بازار بیش از سه ماه

از این رو تهیه انواع روغن های خوراکی برای مصرف کننده به یک چالش تبدیل شد چرا که بسیاری از فروشگاه ها روغنی برای عرضه نداشتند و اگر در جایی هم روغن برای مصرف کننده در دسترس قرار می گرفت باید دو یا سه برابر قیمت آن را پرداخت می کرد؛ در حالی که انتظار می رفت این مشکل خیلی زود با راهکارهای مسئولان مرتفع شود اما همچنان بعد از گذشت نزدیک به سه ماه ادامه دارد.

اصغری یکی از مراجعه کنندگان که برای خرید روغن نباتی به بازار مراجعه کرده است، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: نزدیک به ده بار برای خرید روغن به فروشگاه ها رفتم که روغن نداشتند و چند روز دیگر را زمان توزیع روغن اعلام می کنند و حدود دو ماه است، این جریان برایم ادامه دارد.

این مصرف کننده گفت: در این مدت یکی از اقوام برای ما از یک فروشگاه توانست یک روغن سرخ کردنی بخرد البته تقریبا با قیمتی بیش از دو برابر قبل که چون در بازار  نبود و نیاز داشتیم خریدیم.

اصغری گفت: البته همین یک روغن و با قیمت دو برابر را باید حتما همراه با کالاهای دیگر خریداری می کردیم و به صورت تکی فروخته نمی شد.

این خریدار گفت: اما اگر بخواهی روغن را با دو یه سه برابر قیمت تهیه کنی شاید بتوانید.

محمدی یکی دیگر از کسانی که برای خرید روغن به بازار مراجعه کرده است، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: من دو بار در مدتی که روغن نبود توانستم روغن بخرم اما شرط دادن روغن از فروشگاه این بود که حداقل 150 هزار تومان خرید های دیگر انجام دهم که واقعاً بی انصافی بود.

وی در ادامه گفت: برخی از اقلام را می توان گفت حال که در بازار کم است خرید نمی کنیم تا وضعیت بهتر شود اما روغن نیاز اساسی است که هر خانواده مجبور به تامین آن می شود

*گرانی روغن چه دلایلی داشت؟

در حالی که قبل از این روغن از اقلامی بود که به خاطر مصرف آن در کوچکترین واحدهای فروش مواد غذایی نیز یافت می شد کاهش عرضه آن و برهم خوردن تعادل در عرضه و تقاضا باعث شد که روند صعودی قیمت ها به روغن خوراکی برسد و هر چه عرضه آن کاهش پیدا کرد قیمت آن نیز با توجه به اینکه نیاز خانواده ها بود افزایش پیدا کرد.

انواع روغن خوراکی که وابستگی خاصی به واردات دارد و درصد بالایی از مواد اولیه آن وارداتی است با تغییرات قیمت ارز و جهش قیمت دلار نیز تاثیر گرفت و رفته رفته افزایش قابل توجه به خود را دید و از طرفی حذف ارز 4 هزار 200 نیز از تخصیص به واردات نیز مزید بر علت شد تا همچنان قیمت ها در این کالا بر مدار صعود اشد.

چالش های تولید این محصول و افزایش قیمت تولید از یک طرف وقتی با نبود نظارت های کافی در بازار رو به رو شد، بخشی از داشته های بازار یک شبه ناپدید شد و به جای عرضه طبیعی، فرصتی برای دلالان و سودجویان فراهم کرد تا عرضه قطره چکانی انجام دهند و همچنان شرایط این بازار را به هم ریخته پیش ببرند.

*روغن برای واحدهای فروش مواد غذایی توزیع می شود؟

کاظم امیری در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: مدتی بود که هیچ روغنی توزیع نمی شد اما حدود دو هفته قبل یکی از شرکت ها سه کارتن روغن سرخ کردنی و دو حلب روغن جامد به ما داد.

صاحب واحد فروش مواد غذایی تصریح کرد: همچنان روغن جامد برای ما توزیع نمی شود که بتوانیم برای مصرف کننده ارائه کنیم و روغن مایع هم تقریبا همین وضعیت دارد.

وی افزود: این مقدار تقریباً نسبت به فروش طبیعی ما در گذشته  بسیار ناچیز است.

امیری ادامه داد: البته اگر روغنی که برای مثال 10 تا 12 هزار تومان بوده است را اگر شما بخواهید شاید بتوانید در بازار تهیه کنید اما باید 30 هزار توامن برای آن بپردازید.

*خرید اجباری کیک و رب در ازای خرید روغن!

کاظم امیری گفت: شرکت هایی که مدت زیادی با آن ها کار می کردیم با اصرار ما این چند کارتن را به ما داند که البته چند شل رب و کیک نیز باید حتما همراه با آن خرید می کردیم.

رضایی، مسئول فروشگاه  نیکان  در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص وضعیت روغن در فروشگاه های زنجیره ای اظهار کرد: روغن همه ایران می دانند که در دو ماه گذشته افزایش قیمت داشت و حدود 10 و 15 درصدی گران شده است..

وی اضافه کرد: روغن به صورت گسترده نیست و شامل کمبود است اما روزانه 4 و 5 کارتون برای فروش داشتیم.

خسروی، مسئول یکی از فروشگاه های زنجیره ای کوثر در استان اصفهان در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: روغن خوراکی و سرخ کردنی نداریم و چند ماهی می شود که بار روغن به صورت عمده نیامده است و گاهی دو و یا سه کارتون می آید.

*زمان حل شدن معضل روغن بیان نشده است

وی با توضیح اینکه از زمانی که بحران کمبودی روغن داشتیم تاکنون مشکل عرضه روغن را داریم، بیان کرد: روغن را در کنار کیک و اقلام دیگر به ما می دهند و تاکنون هم بحثی از طریق مسئولان وجود نداشته است که چه زمانی این مشکل بر طرف می شود.
خسروی اضافه کرد: برخی اوقات جهاد با حدود 30 کارتن روغن برای عرضه با کارت ملی می دهد که جوابگوی نیاز مردم نیست و التبه مدتی هم است که اینگونه عرضه را هم نداشتیم.

خلیلی یکی از صاحبان سوپر مارکت ها نیز در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از ابتدای مشکل روغن توزیع نشد اما دو هفته قبل یک کارتن هشت تایی به ما داده شد آن هم باید همراه چای نپتون خرید می کردیم.

وی ادامه داد: این تعداد شاید در مقابل نیاز بازار هیچ است و نمی تواند مشکلی را حل کند.

این فروشنده ادامه داد: بسیاری از خانواده ها که نیز به امید آنکه مشکل روغن حل می شود و خرید خود را به تعویق ما نداختند، اکنون به ناچار می خواهند خرید کنند.

*کمبود روغن در بازار، قیمت دنبه را به 75 هزار تومان رساند

وضعیت بازار روغن باعث شد قیمت دنبه نیز در اصفهان تا دو برابر افزایش قیمت داشته باشد عبدالرضا آقاجانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: همیشه قیمت دنبه، یک سوم قیمت گوشت در بازار عرضه می شد اما  با توجه به اینکه برخی کمبود روغن در بازار وجود دارد و همچنین تمایل مصرف مردم به چربی حیوانی، باعث افزایش قیمت شد و در دنبه در هر کیلوگرم 75 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

*وعده ای که محقق نشده است/ قاضی عسگر پاسخگو نبود!

بعد از اینکه وضعت روغن در اصفهان نابسمان شد سید حسن قاضی عسگر در دهم آبان ماه با اشاره به حواله دو هزار تن روغن نباتی به استان اصفهان اظهار کرد: از روز گذشته این محموله در فروشگاه‌های استان اصفهان در حال توزیع است و مشکلی در تأمین روغن نباتی در استان اصفهان وجود ندارد.
وی افزود: متأسفانه برخی با هجوم به فروشگاه‌ها و خرید مازاد بر نیاز بر کمبود روغن نباتی در استان اصفهان دامن می‌زنند که با تدابیر سازمان صمت درصدد مدیریت این موضوع هستیم.
معاون اقتصادی استانداری اصفهان با اشاره به دستور اکید استاندار اصفهان درباره کنترل بازار روغن نباتی در استان اصفهان تصریح کرد: یکی از علل کمبود روغن نباتی در فروشگاه‌های استان اصفهان تأخیر توزیع روغن نباتی در بخش صنف و صنعت بود و همین موضوع به فروش سهمیه‌ای روغن نباتی در فروشگاه‌ها منجر شد.
وی بیان کرد: مقرر شد سهمیه روغن نباتی صنف وصنعت هرچه سریع‌تر پرداخت شود تا بازار روغن نباتی در استان اصفهان سامان دهی شود.

چند روزی است خبرنگار صاحب نیوز تلاش می کند در این زمینه گفت و گویی با معاون اقتصادی استانداری اصفهان داشته باشد اما تا این لحظه موفق نشده است.

*مشخص نیست وضعیت کمبود روغن در اصفهان چه زمانی حل می شود

اکبر عادل مرام در یازدهم آذر ماه  در خصوص آخرین وضعیت توزیع و قیمت گذاری مرغ در اصفهان اظهار داشت: همچنان نرخ مصوب در استان اصفهان ۲۲ هزار تومان است و ستاد تنظیم بازار قیمت جدیدی را برای این محصول اعلام نکرده است.

اکبر عادل مرام در خصوص آخرین وضعیت توزیغ روغن نباتی در استان اصفهان نیز ابراز داشت: در این زمینه باید توجه داشت که عواملی همچون تامین مواد خام اولیه، میزان تولید در کارخانه‌ها و از سوی دیگر حمل و نقل مواد خام از بندر به کارخانه و روغن تولید شده از کارخانه به محل توزیع در این زمینه نقش بسزایی دارند.

عادل مرام با تاکید بر اینکه توزیع مواد خام در استان‌ها توسط شرکت‌های توزیع و حواله‌های غله صورت می‌گیرد، افزود: در استان اصفهان این امر انجام شده و توزیع روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مرور در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا توزیع روغن نباتی با دریافت شماره ملی صورت می‌گیرد، گفت: متاسفانه در این شرایط شاهد احتکارهای خانگی بوده‌ایم که در اصفهان به یک معضل تبدیل شده است و از این رو برای حل این مشکل استفاده از شماره ملی را در دستور کار قرار دادیم.

معاون نظارت بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان با بیان اینکه توزیع روغن نباتی در استان اصفهان در سامانه «رهتاب» صورت می‌گیرد، اضافه کرد: هنوز مشخص نیست چه زمانی مشکل کمبود روغن در اصفهان برطرف خواهد شد.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که مسئولان استان سعی داشتند بحث فراوانی افزایش یابد اما باید توجه داشت بخش عمده‌ای از تولید روغن بسته به واردات مواد اولیه است برای حمل و نقل این محصولات دچار مشکل هستیم ضمن اینکه میزان تقاضا در بازار نیز روز به روز رو به افزایش است.

*آخرین وضعیت توزیع روغن در اصفهان

اسماعیل نادری در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: کمبودی روغن نداریم اما به وضعیت ایده آلی که باید برسیم نرسیدیم و محدودیت در عرضه داریم اما مشکلات ابتدای کمبود روغن را نداریم.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و شرکت های تعاونی و واحدهای صنفی بزرگ که خود روابط با شرکت پخش دارند،  از ما حواله گرفتند، کارخود را انجام می دهند و روغن در این فروشگاه ها وجود دارد اما به صورت گسترده نیست.

وی افزود: بحث احتکار روغن مطرح نیست به دلیل اینکه قرار بود روغن گران شود و یک افزایش جزئی پیدا کرد و گران نشد و خود به خود بازار عطش دارد و قیمت ها ثابت است اما خللی که در مواد اولیه دانه های روغنی و روغن خام پیش آمد موجب این مشکلات شده است.

نادری خاطر نشان کرد: با ذخایری که شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران حمایت می کند و تحویل کارخانه ها می دهد، روغن را وارد بازار می کند.

*همچنان عرضه روغن محدود است

محمد مجیری در خصوص عرضه روغن در بازار‌های روز شهرداری به خبرنگار صاحب نیوز گفت: کالاهای اساسی را چه آن هایی که از قبل بهره برداران بازارهای روز کوثر داشتند و چه آن هایی که از طریق ستاد تنظیم بازار است، در معرض فروش مشتریان گذاشته می شود.

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری اصفهان با بیان اینکه کالاهای تنظیم بازار شامل روغن، برنج و مرغ است، اظهار کرد: کالاها به وفور است و کبودی نداریم اما مقداری تقاضای مردم بیش از حد نرمال است اما تا مقداری که کالا داریم در اختیار مردم قرار می دهیم.

وی افزود: روغن و دگیر کالاهای اساسی را از مکان های مختلف تهیه و برای عرضه در فروشگاه های خود گذاشتیم اما همچنان عرضه محدود است و بر اساس سامانه رهتاب، ستاد تنظیم بازار انجام می شود.

*روغن خرید بادمجان راکاهش داده است

یکی از اتفاقاتی که در پی کمبود روغن در بازار اتفاق افتاد کاهش خرید بادمجان و تقریبا حذف از سبد خرید بسیاری از خانواده ها بود که قیمت این محصول را یک هزار تا دو هزار و 500 در ایده ال ترین شکل در خرده فرشی ها رساند که شرایط و هشارها را برای تولیدکنندگان این محصول به صدا در آورده است.

اینکه مشکل یک قلم خوراکی چندین ماه طول بکشد اصلاً نمی تواند بازتاب خوبی داشته باشد چرا که این تجربه هر تکانه ای را در اقلام دیگر به منزله یک فرصت خرید برای مصرف کننده تلقی خواهد کرد و این نگاه در بازار و افزایش تقاضاهای کاذب به خودی خود می تواند نظم عرضه بسیاری از کالاها را بهم بریزد.

به نظر می رسد مسئولان باید با پیگیری ها و اقدامات خود عرضه این محصول را بیشتر از پیش کنند وو همچنین خرید روغن در ازای خرید محصولات دیگر نیز اصلاً با حقوق مصرف کننده همخوانی ندارد که هر چه زودتر باید این موضوع نیز مورد توجه قرار داده شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد