صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » حاج قاسم چگونه به شخصیتی فراملی و محبوب همه ملت ها تبدیل شد؟

حاج قاسم چگونه به شخصیتی فراملی و محبوب همه ملت ها تبدیل شد؟

کارشناس مسائل سیاسی گفت: حاج قاسم حتی خودش را در چهارچوب جغرافیایی ایران محدود نکرد و چهره فرا ملی بود و در بحث بیداری اسلامی و کمک به جبهه مقاومت آنچه در توان داشت به کار بست و در کل دنیا به عنوان یک چهره انقلابی، مجاهد در راه خدا و دلسوز بشریت بود.

تاریخ انتشار: ۲۳:۲۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۳

حجت الاسلام محسن طالب پور در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: شهید حاج قاسم سلیمانی یک چهره فراجناحی، فرا ملی و فرا منطقه ای بود و خود را محدود و محصور به نگرش های سیاسی نکرد.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد:حاج قاسم در عین حالی که در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی و  دنبال کردن فرمایشات مقام معظم رهبری، آرمان های امام (ره) و اهداف انقلاب اسلامی حرکت می کرد ولی با تمام جناح ها و گروه های داخل نظام و کسانی که با نظام و انقلاب زاویه نداشتند ارتباط داشت و سعی می کرد از ظرفیت و توان آن ها در راستای اهداف بلندی که داشت استفاده کند.

طالب پور ادامه داد: حاج قاسم حتی خودش را در چهارچوب جغرافیایی ایران محدود نکرد و چهره فراملی بود و در بحث بیداری اسلامی و کمک به جبهه مقاومت آنچه در توان داشت به کار بست و در کل دنیا به عنوان یک چهره انقلابی، مجاهد در راه خدا و دلسوز بشریت بود.

وی افزود: در برخی برنامه ها حضور سپاه قدس را که می بینیم چه در آفریقا، آسیا، اروپا یا هرجایی که مظلومان و مستضعفان جهان نیاز به کمک و یاری داشتند شهید سلیمانی هم حضور داشت و این موضوع باعث شد تمام افراد و جناح ها سردار سلیمانی را از خودشان بدانند و نسبت به ایشان ارادت خاصی داشته باشند.

محسن طالب پور بیان کرد: به تعبیر حضرت آقا در خصوص شهید سلیمانی که می فرمایند سردار سلیمانی تنها یک فرد یا شخص نبود بلکه یک مکتب و اندیشه بود، اندیشه اسلام خواهی، حمایت از مظلومین و مستضعفین، کار برای خدا و اندیشه اینکه انسان از هر فرصتی برای خدمت به بشریت، مظلومین و مقابله با استکبار و دشمنان بشریت استفاده کند این رمز محبوبیت شهید سلیمانی در بین اقشار و گروه ها می تواند باشد.

کارشناس مسائل سیاسی درباره مکتب سلیمانی اذعان کرد: مکتب به عنوان یک فرهنگ،  یک مجموعه ای است که برای هدایت انسان ها معمولا به کار برده می شود مهمترین اصلی که این مکتب را تشکیل داد و در تبیین این مکتب می توان از آن یاد برد کار برای خداست؛ شهید سلیمانی بیش از حدود ۶۰ سال بدون منت و توقع از کسی درراه خدا کار کرد.

*شهید سلیمانی هیچگاه به دنبال نام و نشان نبود

طالب پور ادامه داد: شهید سلیمانی هیچگاه به دنبال نام و نشان نبود و در ۴۰سال بعد از انقلاب با توجه به اینکه مسئولیت های متعدد و فراوانی داشت برای مصاحبه به حاضر نشد به صداو سیما بیاید و رسانه ای شود گاهی خبرنگاران او را شکار می کردند و تصویر یا گزارشی از او می گرفتند اما خود سردار به دنبال مطرح کردن خود نبود.

وی افزود: شهید سلیمانی تقید بسیار بالایی به حقوق الهی داشت احکام الهی را در حد اعلا رعایت می کرد و به تکالیف الهی به خوبی عمل می کرد مکتب شهید سلیمانی مکتب تکلیف گرایی، عبودیت و بندگی بود.

طالب پور بیان کرد: در این یک سالی که گذشت وقتی زمزمه های نماز، دعای کمیل، نمازهای شب و راز و نیازش را می بینیم متوجه تقید وی می شویم یکی از نزدیکان شهید سلیمانی که در سوریه با وی بود برای من نقل می کرد گاهی ما تا ساعت دو و سه نصف شب درگیر عملیات بودیم ولی من حتی یکبار ندیدم نماز شب شهید سلیمانی ترک شود و در سخت ترین شرایط نماز اول وقتش نیز ترک نمی شد و بیشتر مواقع روزه بود و ذکر میگفت و شهید سلیمانی بهترین اعمال را در بهترین وقتش انجام می داد که هر کسی نمی تواند از پس اینکار بربیاید.

*شهید سلیمانی یک ولایتمدار به تمام معنا بود

کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: نکته دیگر اینکه شهید سلیمانی یک ولایت مدار به تمام معنا بود همچنان که وصیت کرد روی سنگ قبر من بنویسید سرباز ولایت و او مطیع رهبر انقلاب بود و در زمان امام (ره) نیز همین شرایط را داشت و ایشان در خاطراتشان گفتند من همیشه به خود یادآوری می کنم و ذهن خوانی می کنم که امروز رهبری هر کجا که هست چه انتظاری از من دارد و کجا باید حضور پیدا کنم و خودم پیش قدم می شدم.

طالب پور با اشاره به بصیرت شهید سلیمانی گفت: ایشان جایی نقل کرده بودند که من در حضور مقام معظم رهبری گاهی پیشنهاداتی میدادم و رهبری می گفتند که من هم خودم میخواستم همین پیشنهاد را به شما بدهم.

وی افزود: تمام حرکات سردار سلیمانی در راستای رضایت ولی خدا بود و نمی نشست که دیگران از او کمک بخواهند خودش پیش قدم می شد خوشحالی ولی خدا بهترین اجر و پاداش برای شهید سلیمانی بود و دیدیم نمازی که حضرت آقا برای پیکر ایشان و شهید ابوالمهندس خواندند بی نظیر بودو این نشان دهنده  ولایت مداری شهید سلیمانی است.

محسن طالب پور ادامه داد: نکته بعدی در خصوص مکتب سلیمانی این است که شهید سلیمانی یک نگاه آرمانی واقع بینانه داشت بدین معنا که هم در انتخاب دوستان، بهترین دوست ها را انتخاب کرد و هم در انتخاب دشمنان، سراغ دشمنان کوچک نمی رفت شهید سلیمانی با داعش که به گفته خانم کلینتن وزیر امور خارجه اسبق آمریکا ۱۳۰ کشور در ایجادش با هم همکاری کردند روبرو شد شهید سلیمانی با آمریکا و رژیم صهیونیستی در مرز سوریه در افتاد.

کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: حاج قاسم نه تنها از دشمن نمی ترسید و از میدان جنگ هراس نداشت بلکه از دشمن به عنوان یک مجموعه ای که قدرت دارد نیز نمی هراسید و سخت ترین دشمن را انتخاب کرد و با بزرگترین و سخت ترین دشمنان اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مقابله کرد.

طالب پور اذعان کرد: یکی از ویژگی های مهم دیگر اینکه شهید سلیمانی در طول این سال ها خود را گم نکرد و دچار انحراف و زاویه نشد و ما می بینیم شخصیت هایی را که حتی گاهی در حوزه ها درس خواندند و گاهی ادعای عرفان می کردند، اما در برخی امتحان ها کم می آورند و با نظام زاویه پیدا می کنند و شخصیت های دیگری که بودند و دیدیم به چه سرنوشتی دچار شدند ولی سردار سلیمانی دقت داشت و خود را حفظ می کرد هیچگاه خود را خراب نکرد چون خدایی و ولایت مدار بود محور حرکتش اینها بودند و دچار انحراف نشد.

وی  گفت: در مسائل سیاسی، فرمانده ها و شخصیت هایی را داشتیم که لغزش هایی داشتند و گرایش سیاسی پیدا می کردند ولی حاج قاسم با اینکه با تمام اقشار ارتباط داشت ولی باز هم خود را حفظ کرد و تحت تاثیر آنان قرار نگرفت و خود را خرج آنان نکرد و نهایتا اینکه ایشان به بهترین شکل عاقبت به خیر شد و حضرت آقا فرمودند که افتخار شهید سلیمانی این بود که توسط شقی ترین دشمنان اسلام مظلومانه به شهادت رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد