صفحه اصلی » اجتماعی » معابر شهری باید نمایانگر سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدن دینی یک شهر باشد

معابر شهری باید نمایانگر سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدن دینی یک شهر باشد

معابر شهری باید نمایانگر سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدن دینی یک شهر باشد. یعنی وقتی یک فرد غریبه وارد شهر می‌‌شود باید بدون اینکه یک شهر را بشناسد بتواند از روی اسامی خیابان‌ها به حادثه‌های تاریخی و افتخارات مربوط به آن شهر پی‌ببرد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۹ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ جمعی از فرهنگیان شهر اصفهان در اعتراض به  حواشی نامگذاری برخی خیابان های شهر اصفهان، بیانیه ای صادر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«بحث نامگذاری معابر شهری در واقع حکم شناسنامه شهر را دارد و ما وظیفه داریم اسم خوبی برای این معابر انتخاب کنیم چرا که اسامی در معابر شهری باید نمایانگر سابقه تاریخی، فرهنگی و تمدن دینی یک شهر باشد. یعنی وقتی یک فرد غریبه وارد شهر می‌‌شود باید بدون اینکه یک شهر را بشناسد بتواند از روی اسامی خیابان‌ها به حادثه‌های تاریخی و افتخارات مربوط به آن شهر پی‌ببرد.

به همین دلیل به نظر می رسد نامگذاری خیابان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما به نظر می رسد این پدیده زاییده دو عامل اصلی است؛ ابتدا اینکه برخی دست اندرکاران به این مسئله معتقد نباشند و یا عمدا مسیری را طی کنند که خواست دشمن و بدخواهان نظام باشد، چرا که گاهی عده ای اسامی کوچه و خیابان ها را عملا مضحکه بهره برداری سیاسی خود قرارداده اند و حتی عمدا گاهی کوچه و خیابان هایی را که اسم دارند تغییر می دهند. دومین عامل این پدیده نامبارک غیر فرهنگی ناشی از سو استفاده برخی نا اهلان از خلا قانونی است چرا که نامگذاری خیابان‌ها از مصوبه خاصی پیروی نمی‌کند، قاعده و قانون خاصی ندارد

بنابر این ما پرچمداران عرصه فرهنگ تعلیم و تربیت به طور جد خواستاریم تا مسئولین امر با تاسی از تحقق آرمان های انقلاب اسلامی ایران ابتدا بطور قانونی آنرا تدوین نموده و سپس برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ نموده تا ضمن ایجاد یک وحدت رویه در کل کشور، توجه خاص به استفاده از نام های وزین و اسطوره های حماسی فرهنگی و ارزشی بطورخاص مبذول گردد و از نامگذاری هر کوی و برزن با نام اشخاصی که با ارزش ها حماسه ها باورها و اعتقادات مذهبی فرهنگی مردم مغایرت دارد استفاده نگردد لازم به ذکر است که تشخیص این امر باید از حساسیت خاصی برخوردار باشد و صرفاً با اختیار و تصمیم برخی اشخاص زاویه دار با نظام ارزشی کشورمان بطور سلیقه ای اعمال نگردد
جمعی از فرهنگیان استان اصفهان»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد