صفحه اصلی » اجتماعی » ایجاد اشتغال برای ۸۰۰ هزار حاشیه نشین استان با ایجاد مراکز خدمات اشتغال/ بسیج و خیران کمر به رفع مشکلات بستند

طرحی نو برای حل معضلات؛

ایجاد اشتغال برای ۸۰۰ هزار حاشیه نشین استان با ایجاد مراکز خدمات اشتغال/ بسیج و خیران کمر به رفع مشکلات بستند

اگر بخواهیم که آسیب های اجتماعی را در درجه اول و رفع مشکلات حاشیه نشینی در مراحل بعدی را حل کنیم، ابتدا باید اشتغال و کار را برای این مناطق فراهم کنیم که پس از حل شدن مشکلات بیکاری و مسائل معیشتی مهمترین آسیب های اجتماعی یکی پس از دیگری حل می شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ طبق آمار غیر رسمی 800 هزار نفر از جمعیت استان اصفهان حاشیه نشین هستند که در 104 محله حاشیه ای و محروم زندگی می کنند؛ از اصلی ترین دلایل حاشیه نشینی در استان وضعیت جغرافیایی، قطب صنعتی و شاهراه بودن اصفهان است و حدود 400 هزار نفر در مرکز استان ساکن هستند.

عمده ترین دلیل حاشیه نشینی، بیکاری است که پس از بیکاری آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، سرقت و مسائل اخلاقی آغاز می شود.

اگر بخواهیم که آسیب های اجتماعی را در درجه اول و رفع مشکلات حاشیه نشینی در مراحل بعدی را حل کنیم، ابتدا باید اشتغال و کار را برای این مناطق فراهم کنیم که پس از حل شدن مشکلات بیکاری و مسائل معیشتی مهمترین آسیب های اجتماعی یکی پس از دیگری حل می شود.

محله زینبیه اصفهان در یک دهه گذشته به دلیل افزایش مهاجرت ها به این نقطه و رکود معیشتی و اقتصادی در جامعه به یکی از منطق حاشیه نشینی کلانشهر اصفهان تبدیل شده است.

مرکز خدمات اشتغال محلی زینبیه برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی به کمک معاونت اجتماعی سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، خیرین و معتمدین محل حدود یک سالی می شود که راه اندازی شده است.

ارائه 400 مدرک فنی حرفه ای در یک سال گذشته

زهره اسماعیل زاده، متولی این مرکز و فرمانده حوزه بسیج خدیجه کبری اصفهان در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: فعالیت خود را از سال گذشته شروع کردیم و تاکنون با آموزش های داده شده، 400 مدرک فنی حرفه ای صادر شده است.

وی با توضیح اینکه ترمه دوزی، میانکاری، دوخت شلوار، مانتودوزی، خیاطی و نازک دوزی، قلاب بافی کودک، میلبافی، عروسک بافتن و عروسکسازی، فرشینه و تابلو فرش از جمله کارگاه های آموزشی این مرکز است، اظهار کرد: 70 نفر در بحث تابلو فرش آموزش دیدند که 23 نفر در این زمینه مشغول به کار هستند و همچنین 30 نفر در زمینه میناکاری آموزش دیدند که 23 شاغل در این زمینه فعالیت می کنند.

اسماعیل زاده اضافه کرد: 12 نفر در خیاطی به صورت مستمر فعالیت می کنند که 10 نفر مزون دوزی و لباس مجلسی و سفارش دوزی انجام می دهند؛کارگاه قالی بافی هم در این مرکز با حضور 46 نفر در دو زمینه فرش اصفهان و شهرکرد فعالیت می کند.

وی با توضیح اینکه متأسفانه به دلیل عدم هزینه های مورد نیاز، با ظرفیت کامل فعالیت نمی کنیم، خاطر نشان کرد: ابتدا مقدار کمی مواد اولیه را خریداری می کنیم و پس از فروش محصولات دو مرتبه به سمت خرید مواد اولیه می رویم که حدود 10 روز از ماه فعالیت می کنیم در صورتی که اگر هزینه مورد نیاز را داشتیم 30 روز ماه را با تمام ظرفیت فعالیت می کردیم.

نیاز 300 میلیونی برای اشتغال حدود یک هزار نفر

فرمانده حوزه بسیج خدیجه کبری اصفهان ادامه داد: به 300 میلیون نیاز داریم که بتوانیم مواد اولیه را تهیه کنیم و مشغول فعالیت شویم؛ اگر مواد اولیه میناکاری، خیاطی، تابلو فرش را برای مرکز تهیه کنیم شاید بتوانیم 300 نفر دیگر را به صورت مستمر کار کنند.

وی با بیان اینکه مجموعا برای چهار مرکز اگر 800 میلیون اعتبار داشته باشیم می توانیم تا حدود یک هزار نفر را در این مراکز مشغول به کار کنیم، گفت: بازار فروش تعدادی از محصولات ما مانند میانکاری، چادرهای مسافری، تابلوفرش و فرش خوب است و اکثرا به کشوهاری ترکیه، مالزی، اروپا و کشورهای عربی صادر می شود  مشکلی در بازار فروش این محصولات نداریم.

اسماعیل زاده اضافه کرد: برخی از محصولات مانند کیف دوزی صنایع دستی، قالبافی، عروسکبافی و عروسکسازی، شیرینی پذیری و ترشی و سوهان بومی مشتری نداریم که اگر بازاریابی مناسب شود ممکن است که حدود 250 خانم دیگر را هم مشغول به کار شوند.

وی تصریح کرد: اکثر افرادی که در این مرکز فعالیت می کنند، خانم های بد سرپرست و بی سرپرست هستند که بضاعت مالی دارند.

طبق اعلام چاووشی، معاون اجتماعی سپاه صاحب‌ الزمان (عج) برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی قرار است که 23 مرکز دیگر مانند این مرکز در دیگر مناطق اصفهان راه اندازی شود.

رفع مشکلات با ایجاد اشتغال در سطح جامعه

محمدرضا کجانی، خیری اصفهانی در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نام امسال را جهش تولید گذاشتند و به نظر من یکی از ریشه ای ترین مشکلات جامعه امروز بیکاری است.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد که اگر اشتغال در سطح جامعه باشد، خیلی از مشکلات موجود از جمله آسیب های اجتماعی رفع می شود، تصریح کرد: با همکاری و تعامل بسیج و خیریه ها گسترش مراکز خدمات اشتغال محله محور را در دستور کار خود قرار دادیم.

کجانی اضافه کرد: اگر اشتغال را مردمی کنیم هزینه های این زمینه ارزان تر می شود و همچنین باید از و کمک های خیر و کمک های مومنانه برای راه اندازی اینگونه مشاغل استفااده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید ماهی گیری را به افراد نیازمند آموزش دهیم، تصریح کرد: زمانی که فرد نیازمند کار کند و عزت پیدا می کند و اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی را کنار می گذارد.

این خیر اصفهان در پایان گفت: یکی از این مراکز خدمات اشغال را در محله حصه را از لحاظ مکان و محیط فزیکی فراهم می کنیم و با سپاه و بسیج یک تفاهم نامه ای بنویسیم و کارهای آموزشی و نیروی انسانی را آن ها و هزینه های مورد نیاز را ما تأمین کنیم.

کارگاه های کوچک قطعا موفق خواهد بود

مصطفی ملااحمدی، رئیس هیئت مدیره خیریه حضرت ابوالفضل (ع) دهق هم در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص گسترش این مراکز اظهار کرد: ما برای تکیمل زنجیره کارگاه ها مانند کارگاه های پوشاک و صنایع دستی وارد می شویم.

وی با بیان اینکه به دلیل هزینه های کم این کارگاه ها و اینکه به صورت خانگی فعالیت می کند، قطعا موفق خواهد بود، تصریح کرد: کمک های ما برای راه اندازی این مراکز با هماهنگی بسیج و سپاه انجام می شود.

این مراکز کار زیبایی است که بسیج محور آن شده است

عباس حاج رسولیها دیگر خیر اصفهانی با بیان اینکه این مراکز کار زیبایی است که بسیج محور آن شده است، تصریح کرد: این مراکز برای خانواده های که اشتغال ندارد و مخصوصا سرپرست خانوار کارآفرینی می کند و بهترین کار است و باید به جایی اینکه ماهی را به فقرا دهیم باید ماهی گیری را یاد دهیم.

وی اضافه کرد: ما در خیریه ها مختلف قرار است که احداث و تجهیز این مراکز را دنبال کنیم.

آمادگی برای گسترش مراکز خدمات اشتغال

مجید تباشیری، نائب رئیس هیأت مدیره انجمن خیریه حضرت زهرا(س) هم با توضیح اینکه کاری که در مناطق محروم می خواهد به واسطه بسیج انجام شود، یک کار نو و جدید است که تحت کنترل قرار می گیرد به خبرنگار صاحب نیوز گفت: این فعالیت ها قبلا به صورت پراکنده در سطح استان بود.

وی اضافه کرد: این کاری که بنیاد آن ریخته شده است تحت یک ارگانی و با کمک خیرین و بسیج انجام می شود و به نظر من این کار در برای محرومیت زدایی حاشیه شهرها بسیار مفید و خوب است.

تباشری با بیان اینکه ما هم برای گسترش این مراکز اعلام آمادگی کردیم، خاطر نشان کرد: کرامت انسانی، تحت هسته های مرکزی و با فکر اندیشیه، کارگاه ها از سلامت و تحت قوانین کشور باید انجام شود که کسی آسب نبیدند.

به نظر می رسد که کمک دستگاه ها و نهادهای دولتی و رفع مشکلات برای گسترش مراکز خدمات اشتغال، می تواند عزم خیرین برای فعالیت بیشتر در این زمینه را فراهم کند؛ اگر که مشکلات معیشتی و اقتصادی رفع شود دیگر کمتر باید نگران آسیب های اجتماعی حاشیه شهر بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد