صاحب نیوز

قلم

نبود توریست و کرونا ترمز تولید و صادرات قلم زنی در اصفهان را کشیده است/ تولیدکنندگانی که به حمایت اتحادیه و سازمان صنایع دستی احتیاج دارند

سرپرست یک کارگاه صنایع دستی در اصفهان گفت: همیشه سعی و تلاش کردیم جایگاه خود را در بازار داشته باشیم؛  چند سال پیش اتحادیه، مس در اختیار هنرمندان قرار می داد که آن هم برداشته شد و از سمت اتحادیه و سازمان صنایع دستی حمایتی چندانی از ما صورت نگرفته است و حتی وام هم در اختیار ما قرار ندادند.

کدخبر: 1032017
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۰۷ @ ۱۴:۱۰


به گزارش صاحب نیوز؛ صنایع دستی در اصفهان جایگاه ویژه ای دارد و از دیر باز در این استان رونق داشته که یکی از آن ها قلم زنی است، این رشته هنری که در جهان نیز شناخته شده است کمی به دلیل مشکلاتی که ایجاد شده فعالان ای رشته را با مشکلاتی رو به رو کرده است.

با مجید قهرمانی یکی از از فعالان این صنعت در مورد وضعیت رشته قلمزنی گفت و گو کردیم تا با آخرین وضعیت این رشته در اصفهان و همچنین مشکلات پسش روی این رشته آگاه شویم.

*از رشته خود کمی توضیح دهید؟

مجید قهرمانی: قلمزنی یکی از شاخه های صنایع دستی اصفهان بوده که در اصفهان بسیار مرسوم است؛ فلزی که قرار است روی آن قلمزنی انجام گیرد، به صورت خام تهیه می کنیم و آن را به شکل ظرف های مختلف در می آوریم که به آن زیر ساخت می گویند.

وقتی زیر ساز آماده شد داخلش قیر ریخته می شود تا موقع قلمزنی فلز پاره نشود و برجستگی به خوبی نمایان شود بعد طرح دلخواه را روی آن پیاده می کنیم؛ برای قلمزنی از ابزار قلم و چکش استفاده می شود و قلم های متعددی مانند نیم بر، گل سوا، یه تو و… وجود دارد که هر کدام برای طرح خاصی از قلمزنی استفاده می شود برخی هم هستند که قلم های خاصی برای کار خودشان می سازند.

در حین کار نقوشی که بر روی سطح ظروف کشیده شده اند با قلم زدن برجسته می شوند و روسازی روی نقوش پیاده می شود و ظرافت روی کار را به نمایش می گذارد و کف ظرف پایین بری می شود تا برجستگی ها بهتر خود را نشان دهند.

در مرحله روسازی با توجه به طرح و نقشی که در حال قلمزنی است، اعضای صورت انسان، بال پرندگان، چشم ها و اعضای صورت آهو، گوزن و پرندگان و ظریف کاری های نقوش انجام می گیرد که جلوه زیبایی به کار می دهد و روسازی در نوع خود بی نظیر است.

مرحله قلم زنی که تمام شد مرحله سیاه کاری شروع می شود که گرده ذغال یا رنگ سیاه را با قلمو یا دستمال نخی روی ظرف می کشند و پایین بری ها از این سیاهی پر می شود و در نتیجه طرحی که قلمزنی شده است روسازی هایش نمایان می شود.

مرحله آخر فرچه کشی و پرداخت است که با دستگاه انجام می شود یک تکه نمد بر سر دستگاه وصل است که با سرعت ۳هزار دور در دقیقه می چرخد، ظرف آماده شده را به دستگاه می کشند تا کار براق شود این مراحل زمان بر هستند و وقت زیادی از هنرمند می گیرند.

*وضعیت قلم زنی در اصفهان نسبت به گذشته چگونه است؟

طرح هایی که در اصفهان بیشتر مرسوم شده و بورس بازار است گل و مرغ برجسته، طرح صورت پنج اصفهانی، شکارگاه و چنگ و اسلیمی است که بسیار مورد پسند است.

نسبت به ده سال قبل تعداد کسانی که قلمزنی می کردند، خیلی کم شده است برخی کارشان را عوض کردند و برخی به شاخه های جدیدتر در هنر قلمزنی پرداختند به صورتی که هنگام زیر ساخت طرح را طوری پیاده می کنند که بتوان قلمزنی را با دیگر هنرهای اصفهان تطابق داد مانند ترکیب قلمزنی و فیروزه کوبی، قلمزنی و میناکاری و کارهای دیگری که قبلا مرسوم نبود و جدیدا در بازار عرضه می شود که در نوع خود بسیار زیباست.

همیشه سعی و تلاش کردم جایگاه خود را در بازار داشته باشم؛  چند سال پیش اتحادیه، مس در اختیار هنرمندان قرار میداد که آن هم برداشته شد و از سمت اتحادیه و سازمان صنایع دستی حمایتی چندانی از ما صورت نگرفته است و حتی وام هم در اختیار ما قرار ندادند.

*وضعیت صادرات چگونه است؟

در پی تحریمی که بر کشور وارد شد کشورهای دیگر از ما خرید نمی کنند و توریست هم نسبت به قبل خیلی کم شده است؛ قبل تر خود ما نیز کار به شهرستان های دیگر می فرستادیم که برای کشورهای دیگر می فرستادند اما به مرور دیگر سفارشی انجام نگرفت.

اگر صادرات صنایع دستی انجام بگیرد هم برای کشور و هم برای هنرمندان خیلی خوب می شود چرا که این کار پتانسیل جهانی شدن را دارد و به صورت جهانی مورد استقبال است و توریست ها از دیدن زحمت کشیدن هنرمندانی که کار می کردند، لذت می بردند اما متاسفانه صادرات کم شده و بیشتر در داخل کشور کار می کنیم‌.

کرونا باعث شد این کار ضعیف تر شود و تاثیر خیلی بدی بر بازار کار صنایع دستی گذاشت اما تسهیلات کافی و حمایت های لازم انجام نشد.

حدود ۲۰ سال است که کار زیرساخت و قلمزنی انجام می دهم و این کار به تنهایی کفاف مخارج زندگی و کارگاه را نمی دهد و در کنار این کار کارهای دیگری نیز انجام می دهم.

انتهای پیام/