صفحه اصلی » اقتصادی » افزایش مه گرفتگی در مناطق مختلف شهری و جاده ای استان/ راهداری و شهرداری ها چه اقداماتي باید انجام‌ دهند؟

افزایش مه گرفتگی در مناطق مختلف شهری و جاده ای استان/ راهداری و شهرداری ها چه اقداماتي باید انجام‌ دهند؟

مدیریت بحران استان ادامه داد: راهکار های متعددی برای رفع مه گرفتگی انجام شده است که نقاط پر مه گیر و گردنه ها با اولویت شناسایی شده و توسط اداره راه در جاهایی که مقدور بوده با هماهنگی اداره برق روشنایی را تقویت کردند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۸

منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اداره راه به صورت ویژه با در اولویت قرار دادن مناطق برف گیر، مه گیر و ایستگاه های هواشناسی که در آنجا مستقر هستند و نصب تابلوهای راهنمایی شبرنگ و شب نما اقدام به هشدار به رانندگان می کند.

مدیر کل مدیریت بحران در استان اصفهان عنوان کرد: در اصفهان حدودا 412 کیلومتر آزادراه، دو هزار و 24 کیلومتر بزرگراه، پنج هزارو ۵۸کیلومتر راه روستایی و حدود ۸۰ گردنه شناسایی شده که مناطقی که مه گیر هستند در نقشه(GIS) جانمایی صورت گرفته و اعلام شده است این مناطق پرحادثه و مه گیر هستند و اقدامای برایشان انجام شده است.

رفع نواقص 600 کیلومتر از راه های استان

شیشه فروش اذعان کرد: امسال اداره راه یک هزار کیلومتر طرح راهداری محوری در نظر گرفته است که 600 کیلومتر آن آماده شده است که برای رفع نواقص جاده ها مانند شیب شیروانی ها، رفع عیب و نواقص و افتادگی شانه جاده ها، نصب تابلو و علائم ، آشکارسازی، تابلو شبرنگ، خط کشی های جاده ای، نصب علائم گاردریل و روشنایی جاده ای را برای ایمن سازی انجام می دهد و همه اینها مشخص شده اند.

وی افزود: در این مناطق در سال های گذشته 109 نقطه پرتصادف از نظر تعداد تصادفات شناسایی شده بود که 67 نقطه آن مصوبه کشوری بود و اداره راه 31 نقطه را رفع نقص کرده است و مابقی را نیز دنبال می کند و در مقاطق مه گیر نیز کار می کند وهم چنان ادامه هم دارد و بهسازی راه ها را در دست دارند و پیگیری می کنند.

منصور شیشه فروش گفت: شرایط جغرافیایی استان طوری است که در نقاط مختلف وضعیت آب و هوا متغیر است و بر اساس یک بارندگی که پیش می آید روز بعدش به علت سردی هوا و مه گرفتگی، بخار آب وجود دارد که سنگین می شود و مه وارد جاده ها می شود.

مدیریت بحران استان ادامه داد: راهکار های متعددی برای رفع آن انجام شده است که نقاط پر مه گیر و گردنه ها با اولویت شناسایی شده و توسط اداره راه در جاهایی که مقدور بوده باهماهنگی اداره برق روشنایی را تقویت کردند و در جاهایی که مقدور نبوده بوسیله تابلو شبرنگ آشکار سازی و خط کشی هایی که درخشان است کار کردند.

شیشه فروش اظهار کرد: به هرحال شرایط کمبود انرژی و محدودیت تامین برق نیز در بعضی از مناطق وجود دارد که اولویت برق با منازل مسکونی، معابر، پارک ها، خیابان ها و بعد در بعضی از مناطق جاده ای که خطرناک هستند اقدام می کنند.

حضور چهار و 200 نفر نیروی امدادی در ۲۷۵پایگاه ثابت و سیار سطح استان

وی افزود: تیم های امداد زمستانی در جهت پیشگیری از تصادفات جاده ای در قالب یک قرارگاه امداد زمستانی فعال می شوند که از ۲۰ آذر شروع شده و تا ۲۱ اسفند ادامه خواهد داشت که طی این عوامل امدادی در جاده استقرار پیدا کردند حدودا ۵۲ تیم امدادی در استان که حدود۴۲۰۰ نفر نیرو در ۲۷۵پایگاه ثابت و سیار فعال هستند، که بتوانند امداد رسانی را انجام دهند.

منصور شیشه فروش بیان کرد: در ۱۰ پلیس راه ۴۶ پایگاه هلال احمر، ۴۲پایگاه راهدارخانه راهداری و ۱۷۷ اورژانس جاده ای که این تیم ها را ۲فروند بالگرد پشتیبانی می کند یک بالگرد مربوط به هلال احمر و یک بالگرد مربوط به فوریت های پزشکی است تقریبا ۵۰ پد بالگرد در سطح استان پیش بینی شده که در حال احداث هست که از این تعداد ۱۴پد بالگرد ۱۰۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای انجام ماموریت های امداد جاده ای و حوادثی که پیش می آید بتوانند مجروحین را با بالگرد به مراکز درمانی برسانند.

مدیر کل مدیریت بحران ادامه داد: راهداری در مدت گذشته ۱۰هزار تن نمک و ۳۰ هزار تن شن را در ۴۲ راهدار خانه استقرار داده و انبار کرده است برای رفع یخ زدگی بازگشایی مسیرهای برفی و گردنه ها و ۵۵۴ دستگاه ماشین های برف روب را در جاده های اولویت دار استقرار داده تا برای بازگشایی جاده ها استفاده شوند.

شیشه فروش افزود: همچنین جلسه ای برگزار شد برای هماهنگی ساماندهی تلفن های جاده ای که شماره ۱۱۰ برای نیروی انتظامی، ۱۱۲ هلال احمر، ۱۱۵ اورژانس را بگیرند و امداد خواهی بکنند تا در این پایگاه ها خدمات رسانی برایشان انجام شود.

پیش بینی هوا سردتر در استان

وی عنوان کرد: توصیه می شود در زمستان که پیش بینی شده هوا سردتر می شود و در مناطق مختلف بارش برف خواهیم داشت برای جلوگیری از تصادفات و در راه ماندن باید قبل از سفر باشماره گیری ۱۴۱وضعیت راه ها را چک کنند و تلفن۱۳۴ برای وضعیت هواشناسی است که باید اب و هوا را چک کنیم قطعا در گردنه های برف گیر و مه گیر که میرویم اتومبیل امکانات کامل داشته باشد چراغ های مه شکن نورهایش چک شود و وسایل استاندارد را با خود ببریم به توصیه های پلیس دقت کنیم.

وی افزود: همچنان در محورهای پلیس راهی پلیس، هلال احمر و بسیج برای کنترل ترافیک استقرار دارند؛ برای کنترل ترافیک پلاک های غیر بومی که به شهرهای وضعیت نارنجی که هنوز محدودیت رفت و آمد دارند وجود دارد.

منصور شیشه فروش اذعان کرد: استان آمادگی لازم را در جهت برنامه ریزی حوادث زمستانی دارد به شهرداری ها ابلاغ کردیم تجهیزات برف روبی و نمک و شن برای بازگشایی راه ها داشته باشند پیش بینی تجهیزات امداد سیل را در شهرداری ها ابلاغ کردیم که مسیرهای رودخانه ها و پل ها و کانال را از نخاله ها بازگشایی کنند با درس آموزی از حوادثی که در اهواز داشتیم که به صورت آب گرفتگی در شهرها بود به شهرداری ها ابلاغ کردیم باید طرح هدایت و جمع آوری آب های سطحی را در شهرها اجرایی کنند.

شناسایی مناطق آب گرفتگی و رفع خطر

مدیر کل بحران استان افزود: ابلاغ شده سیل بندهای اطراف سکونت گاه ها و شهرهای روستایی را تقویت کنند مقاطعی که احتمال آب گرفتگی دارد را شناسایی و رفع خطر بکنند شهرداری ها موظف شدند درجاده ها و بزرگراه ها مانند اداره راه که در حال انجام اقدامات در جاده های بیرون شهری هستند معابری که احتمال مه گرفتی در آنجا وجود دارد با همکاری اداره برق روشناییش را تامین کنند علائم، تابلوها، آشکارسازی و تابلوهای راهنمایی رانندگی نصب کنند و جاهایی که شیب دارد آسفالت را شیار دهند تا سطح اصطحکاک آسفالت با تایر برای جلوگیری از واژگونی موثر واقع شود.

شیشه فروش اظهار کرد: نهایتا گره های ترافیکی را در شهرها رفع کنند جاهایی که اب گرفتگی می شود را رسیدگی کنند اتوبان هایی که اطراف شهر وجود دارد و ارتفاعاتی که اطرافش هست و احتمال دارد در بارندگی آب گرفتگی رخ دهد ابلاغ شده است شهرداری ها با بخش های مختلف در جهت ایمن سازی راه همکاری داشته باشند و روان آب ها را نیز پیگیری کنند شهرداری باید برای بازگشایی مسیر مادی های داخل شهر اقدام کند و سامان دهی رودخانه ها جزء مواردی بوده که پیگیری آن انجام شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد