صفحه اصلی » سیاسی » رابطه نفت با دولت باید مشخص شود/ بودجه جدول استان ها ۳۰ درصد بودجه کشور

رابطه نفت با دولت باید مشخص شود/ بودجه جدول استان ها ۳۰ درصد بودجه کشور

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار دادیم و در حال حاضر در شورای نگهبان است، اگر شورای نگهبان آن را تایید کند رابطه نفت با دولت مشخص می شود که بر اساس آن باید جدولی تنظیم شود که هزینه ریال به ریال آن در جدول مشخص شود که تحول عظیمی در بودجه خواهد بود،

تاریخ انتشار: ۰۸:۲۱ - سه شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۹

حمیدرضا حاجی بابایی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: دولت بودجه قابل توجهی را به صورت هزینه و درآمد به مجلس ارائه کرده که حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم از صندوق توسعه ملی برداشت شده که معمولا با اجازه مقام معظم رهبری شکل می گیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری اعتقاد دارند که این مبلغ برای تولید و اشتغالزایی باید در اختیار مردم قرار بگیرد همچین اعتقاد دارند باید ساختار بودجه تغییر پیدا کند ولی فعلا این اراده وجود ندارد و حس ما این است که یا منابع و یا مصارف این بودجه باید تغییر کند.

وی افزد: منتظر هستیم دولت اصلاحیه ای ارائه کند که با ارائه این اصلاحیه یکی از موانع برطرف می شود که بدانیم بر اساس آن موانع، اصلاحات دیگری را انجام دهیم ۱۳ حکم را ما قبل از بودجه در کمسیون برنامه بودجه مصوب کردیم، اصلاح ساختار دادیم و در حال حاضر در شورای نگهبان است.

حاجی بابایی با توضیح اینکه اگر شورای نگهبان آن را تایید کند رابطه نفت با دولت مشخص می شود که بر اساس آن باید جدولی تنظیم شود که هزینه ریال به ریال آن در جدول مشخص شود که تحول عظیمی در بودجه خواهد بود، بیان کرد: اگر دو الی سه مورد از این کار را انجام دهیم؛ بودجه، توان و استعداد کشور بسیار بالاست اما بودجه ای که در اختیار داریم بودجه کم اثری است و من تعبیر میکنم که بودجه مرده است و باید آن را زنده کنیم که زنده بودن آن در اصلاح ساختار است.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری سه سال است که اعلام کردند که اصلاح ساختار در بودجه باید به وجود بیاید و دولت کارهایی را انجام داده است اما اصلاح ساختاری که باید انجام شود و تاکنون انجام نشده است؛ اگر ما این اصلاح ساختار را انجام دهیم بخشی از مشکلات کشور رفع می شود.

رئیس کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سند حکمرانی یک ساله است و اثرمستقیم در زندگی مردم دارد و نوع تصمیم ما مهم است اگر این کار انجام بپذیرد امید است ما در مجلس بتوانیم با اصلاح ساختار و اصلاحی که در بودجه می خواهیم انجام دهیم اشکالات عمده را تا جایی که امکان دارد برطرف کنیم که این بودجه بتواند سرپای خودش بایستد.

وی با توضیح اینکه امروز بعدازظهر کمسیون تلفیق باید نظر دهد و بحث ها خیلی نزدیک بین رد و تایید است و به جرات نمی توان پاسخ داد؛ یک جدولی برای استان ها دادند که بودجه ها در آن نوشته شده است و میدانیم که این جز ۳۰ درصد بودجه کشور وبر اساس محرومیت است و استان همدان نیز مانند اصفهان است.

حاجی بابایی اضافه کرد: استان ها هرچه نفتی تر و محروم تر هستند مانند خوزستان، هرمزگان و ایلام بالاتر هستند چون از ۳ درصد نفت در اختیار قرار می گیرد تا به استان های نفتی توضیع شود؛ ما در اصلاح ساختار اخیری که مصوب کردیم تعریف کردیم که بر اساس مبانی آن بتواند بودجه عادلانه توزیع شود پس بودجه اصفهان بودجه جدول نیست و حدود ۱۰۰ هزار میلیاردی است که در کارخانه ها، اتوبان ها، راه آهن ها و موارد دیگر اثر گذار است.

وی تأکید کرد: شاید یک راه آهن کشیدن در اصفهان با ده سال بودجه استانی اندازه هم نشود اما مردم بدانند ملاک جدول نیست و آن جدول یک بودجه کوچک از کشور است که حدود ۳۰ درصد است و آن تقریبا حقوق کارمندان است برای مثال یک هفتم یا یک هشتم آن مربوط به عمران است که این مقدار هم حدود ۵ درصد از بودجه کل کشور است.

حاجی بابایی در پایان گفت: استان اصفهان جایگاه خودش را دارد و همیشه در بودجه و مسائل دیگر، یکی از ارکان اصفهان بوده و همه وظیفه داریم دفاع کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد