صاحب نیوز

4150080_680

مسمومیت ۱۹۷ اصفهانی در استفاده غیر استاندارد از لوازم گرمایشی

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: از ابتدای سال تاکنون۱۹۷ نفر مسموم برای استفاده غیر استاندارد از لوازم گرمایشی داشتیم.

کدخبر: 1032440
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ @ ۱۱:۰۱


منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص با حوادثی مربوط به وسایل گرمایشی غیر ایمن اظهار کرد: زمستان سردی داریم هرکسی که می خواهد سیستم گرمایشی را فعال کند باید از استاندارد بودن سیستم اطمینان حاصل کند که استفاده کردن از بخاری های غیر استاندارد و منتشر شدن گاز مونوکسید کربن باعث مسمومیت و یا حتی مرگ می شود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ورودی و خروجی لوله های بخاری باید حتما چک شود و بخاری ها بدون لوله نباشند و اجازه دهند تعمیرکار ماهر بخاری هایشان را نصب کنند؛ برخی از حوادث مربوط به آبگرمکن ها و پکیج های غیر ایمن بوده و باید تهویه مناسب داخل ساختمان ها انجام گیرد.

وی افزود: بست های شیر گاز باید محکم باشد، تلفن ۱۹۴ امداد گاز برای وجود مشکل و امداد خواهی است و در مورد سیستم های گرمایشی مشورت کنند دستورالعمل بهینه بودن مصرف برق و گاز هم برای صرفه جویی به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که باید دما بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد در محیط ها تنظیم باشد.

شیشه فروش با توضیح اینکه ابلاغ شده که وسایل گرمایشی یک ساعت قبل از ساعت کاری روشن و یک ساعت قبل از پایان ساعت اداری خاموش شود، بیان کرد: در روزهای غیر تعطیل و استفاده از وسایل گرمایشی گاز سوز با چسب انرژی و ادارات باید معاینات مربوط به موتورخانه ها را انجام دهند و ۵ درصد مصرف گاز طبیعی را نسبت به مدت مشابه کم کنند.

وی اضافه کرد: صرفه جویی در مصرف برق در معابر، پارک ها بخش های صنوف مساجد اماکن فرهنگی با کاهش روشنایی استفاده از لامپ های کم مصرف و استفاده از نورخورشید جهت روشنایی اتاق اقدام کنند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ما به تمام ادارات ابلاغ کردیم یک مدیر انرژی در اداراتشان باشد، تصریح کرد: مصرف بهینه آب و برق و گاز و ایمن بودن آنها را کنترل کنند و دستورالعمل ایمنی در مصرف گاز ابلاغ شد.

شیشه فروش با اشاره به آمار حوادث مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن خاطر نشان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۹۷ نفر مسموم برای استفاده غیر استاندارد از لوازم گرمایشی داشتیم؛ مثلا خودروهای سنگینی که در ماشین پیک نیک روشن می کردند و شیشه ها را بالا می دادند یا برخی در روستاها از ذغال برای گرمایش داخل استفاده می کنند که باید تهویه در اتاق مناسب باشد.

انتهای پیام/