صفحه اصلی » ریپورتاژ آگهی » گرید ها و آلیاژ های فولادی پیچ آلنی

گرید ها و آلیاژ های فولادی پیچ آلنی

پیچ های آلنی در واقع در دسته پیچ های سنگین صنعتی قابل دسته بندی هستند و بصورت موازی با پیچ های شش گوش مورد استفاده قرار می گیرند. طبق استاندارد پیچ های آلنی تنها می بایست بصورت نیم دنده تولید شوند اما در حال حاضر با توجه به نیاز بازار پیچ های آلنی تمام دنده نیز چه با گل استوانه ای و چه بصورت سر تخت روانه بازار می شوند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۷ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ پیچ های آلنی یکی از انواع کاربردی پیچ های صنعتی محسوب می شوند. پیچ های آلنی در واقع برای رفع ایراداتی که در اتصال پیچ و مهره های سنتی شش گوش وجود داشت بوجود آمدند. قابلیت اتصال ساده تر، عدم جدایی آچار و پیچ آلنی و ایجاد گشتاور بالاتر از مشخصات اصلی پیچ های آلنی محسوب می شوند. گل و یا سر پیچ آلنی با شکل های مختلفی تولید می شود که پر کاربرد ترین آنها گل درشت آلنی است که به شکل استوانه ای و طبق استاندارد DIN912 در دستگاه استاندارد آلمانی تولید می شود.

پیچ های آلنی در واقع در دسته پیچ های سنگین صنعتی قابل دسته بندی هستند و بصورت موازی با پیچ های شش گوش مورد استفاده قرار می گیرند. طبق استاندارد پیچ های آلنی تنها می بایست بصورت نیم دنده تولید شوند اما در حال حاضر با توجه به نیاز بازار پیچ های آلنی تمام دنده نیز چه با گل استوانه ای و چه بصورت سر تخت روانه بازار می شوند. پیچ آلنی در زبان انگلیسی هم به پیچ Socket bolt و هم مطابق اسم فارسی Allen bolt خوانده می شود.

آلیاژ های فولادی و استیل پیچ آلنی

پیچ های النی هم در آلیاژ های فولادی و هم در آلیاژ های استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از آلیاژ های بکار رفته در تولید پیچ آلنی مشخصه فیزیکی و شیمیایی مشخصی از تنسایل مقاومت کششی، سختی سطحی، مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی، چکش خواری و عکس العمل در میدان مغناطیسی را به این پیچ صنعتی اضافه می کند. لازم به ذکر است که پیچ های آلنی مانند پیچ های شش گوش با بکارگیری مهره های شش گوش استاندارد DIN934 بکار گرفته می شوند. گرید های استاندارد پیچ آلنی در متریال فولادی و استیل به قرار زیر هستند.

  1. پیچ آلنی فولادی خشکه 8.8 : هر چند در بازار ایران بنا به درخواست بازار پیچ های آلنی در گرید های پایین آهنی مانند 5.6 و 4.8 نیز تولید می شوند اما در گرید فولادی اولین استاندارد پیچ آلنی برای گرید خشکه 8.8 با تنسایل حدودی 800 مگاپاسکال تولید می شود.
  2. پیچ آلنی فولادی گرید 12.9 : بالاترین گرید پیچ آلنی که دارای بالاترین میزان درصد کربن در ساختار و شدید ترین عملیات حرارتی سختی می باشد گرید 12.9 می باشد. این گرید از پیچ آلنی فولادی هم بصورت دنده درشت COARSE THREAD و هم بصورت دنده ریز FINE THREAD و تنها بصورت نیم دنده تولید می شود.
  3. پیچ آلنی استنلس استیل گرید 304: مانند دیگر قطعات صنعتی فولادی برای جلوگیری از زنگ زدن پیچ های آلنی نیز در مواردی از گرید های استنلس استیل که دارای ترکیبات مقاوم در برابر زنگ زدگی در تماس با آب و رطوبت است (شامل کروم و نیکل) استفاده می شود. گرید 304 از استنلس استیل پایین ترین گرید استیل بکار رفته در تولید پیچ های آلنی است.
  4. پیچ آلن استیل 316: مقاومت در برابر کلرید ها یکی از مزایای اصلی پیچ استیل آلنی گرید 316 نسبت به گرید 304 می باشد. عدم جذب در میدان مغناطیسی به سبب وجود عنصر مولیبدنیوم یکی دیگر از دلایل استفاده از پیچ آلنی استیل 316 در صنایع است.

آبکاری زینگ یا گالوانیزه پیچ آلنی

پیچ های آلنی استیل بدون نیاز به آبکاری سطحی بکار گرفته می شوند. این در حالی است که پیچ های فولادی با وجود مقاومت کششی و فشاری و در کل مقاومت مکانیکی بالایی که دارند مقاومت محیطی اندکی از خود نشان می دهند و نیاز به آبکاری سطحی دارند. البته روش های دیگری نیز برای افزایش مقاومت پیچ آلنی فولادی وجود دارد که یکی از محبوب ترین انها اکسیداسیون سطحی یا فسفاته سطحی می باشد. طی این فرایند یک لایه ضخیم به رنگ مشکی مات بر روی سطح پیچ آلن فولادی بوجود می آید که مقاومت محیطی بالایی را به همراه دارد.

آبکاری توسط فلز زینگ Zn در حمام های گرم با دمای بالا که به فرایند آبکاری گالوانیزه شهرت دارد نیز یکی دیگر از راه های افزایش مقاومت سطحی پیچ های آلنی می باشد. فرایند ابکاری گالوانیزه به دو روش سرد و گرم صورت می پذیرد که هر یک در دمایی مشخص انجام می شود. لازم به ذکر است آبکاری با فلز زینک در مکانیک مدرن به روش دیگری تحت نام آبکاری داکرومات نیز صورت می گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد