صفحه اصلی » اقتصادی » کمتر از 20 درصد فعالان اقتصادی از ظرفیت های مجامع حمایتی اطلاع دارند/ تغییر مکرر قوانین یکی از بیشترین دلایل نارضایتی تولید کنندگان

کمتر از 20 درصد فعالان اقتصادی از ظرفیت های مجامع حمایتی اطلاع دارند/ تغییر مکرر قوانین یکی از بیشترین دلایل نارضایتی تولید کنندگان

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به نظرسنجی های اتاق بازرگانی گفت: در  نظر سنجی ها این اتاق بازرگانی نتیجه عجیبی حاصل شد و آن این بود که فعالان اقتصادی که ذینفعان تشکیل مجامعی مانند ستاد تسهیل، تولید و شورای گفت و گو و کمیته حمایت غذایی هستند، اطلاع تولید کنندگان از ظرفیت های دستگاه هایی که وظیفه حمایت تولید از آن ها را داشتند زیر 20 درصد بود.

تاریخ انتشار: ۲۰:۰۳ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ مسعود گلشیرازی امشب در نشست خبری هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و تشکل های اقتصادی عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: حدود نه سال قبل شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی جهت بهبود شاخص محیط کسب و کار و رفع مشکلات فعالان اقتصادی تشکیل شد.
رئیس اتاق بازگانی اصفهان با اشاره به اینکه استان اصفهان دو اتاق بازگانی دارد، تصریح کرد: این شورا  در ۲۱ ماه گذشته ۳۵۰ مصوبه داشته که هدف آن ها عمدتاً احصا مشکلات بخش خصوصی بوده است.

وی با بیان اینکه شورای گفت و گوی اصفهان شاهد حضور صد در صدی اعضا بوده که این بی نظیر است، افزود: این حضور نشان می دهد  که با ساز و کار همدلی عمل شده است.

*کمتر از 20 درصد تولیدکنندگان از ظرفیت های مجامع حمایتی خود اطلاع دارند

گلشیرازی با اشاره به نظرسنجی های اتاق بازرگانی ادامه داد: در  نظر سنجی ها این اتاق بازرگانی نتیجه عجیبی حاصل شد و آن این بود که فعالان اقتصادی که ذینفعان تشکیل مجامعی مانند ستاد تسهیل، تولید و شورای گفت و گو و کمیته حمایت غذایی هستند، اطلاع تولید کنندگان از ظرفیت های دستگاه هایی که وظیفه حمایت تولید از آن ها را داشتند زیر 20 درصد بود.
مسعود گلشیرازی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی از این ظرفیت ها گفت: فعالان اقتصادی باید ظرفیت های حمایتی که قانون گذار مشخص کرده را به خوبی بشناسد که از اصحاب رسانه کمک می خواهیم که در شناسایی و ایجاد آگاهی بیشتر کمک کنند.
وی گفت: در ستاد تسهیل بیش از ۱۲ هزار مصوبه در یک سال داشتیم که عدد بسیار قایل توجه ای است و دو پیام دارد که اول چرا دستگاه ها کار خود را انجام ندهند که کار به ستاد تهسیل برسد و در پیام دوم اندیشه این است که توانسته انبوه قوانین را اینگونه تهسیل بکند

*تغییر مکرر قوانین یکی از بیشترین دلایل نارضایتی تولید کنندگان

گلشیرازی با بیان اینکه تغییر مکرر قوانین یکی از مواردی است که بیشترین دلیل نارضایتی فعالان اقتصادی است، گفت: شورای گفت و گو، کمیته  حمایت قضایی و  ستاد تسهیل فعالیت می کنند تا محیط کسب و کار ارتقا داشته باشد.
مسعود گلشیرازی با بیان اینکه در استان اصفهان باید در مورد شاخص بهبود محیط کسب و کار کنیم، گفت: ظرف یک و نیم سال گذشته فعالیی که در این زمینه انجام گرفته ، حکایت دارد که  شیب منفی کنترل شده و امروز با یک شیب آرام مثبت در حال حرکت است.
رئیس اتاق بازگانی اصفهان با شااره به دیگر خدمات شورای گفت و گو  خاطرنشان کرد: یکی از دیگر خدمات شورا نهاد سازی هی توسعه در استان است؛  استان اصفهان به عنوان استانی که سهم خدمات  بیش از 50 درصد است و در حالی که امسال بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و گزارشی که اتاق بازگانی ارائه و بیان کرد که حوزه خدمات در استان اصفهان به عنوان آسیب پذیرترین استان ها در پی کرونا است.

وی افزود: امروز شورای گفت و گو با تشکیل ستاد مرکزی احیای گردشگری یک نهاد فرا دستگاهی را مصوب کرد تا بتواند این موضوع را به سرانجام مقصود برساند و مثلث گردشگری بین اصفهان، فارس و یزد تشکیل شد.

*بیش از 90 درصد ارز حاصل از فعالان اقتصادی  اصفهانی ها به اقتصاد ملی برگشت

مسعود گلشیرازی خاطرنشان کرد: در کنار مصوبات نقش اتاق ها بیشتر پر رنگ می شود؛ در اتاق اصفهان امار رفع تعهدات ارزی  فعالان اقتصادی اصفهان  بیش از ۹۰ درصد ارز صادرات به اقتصاد ملی برگشت و این نشان داد که اصفهان نه تنها یکی استان صنعتی و در مسیر رشد بوده بلکه خوش حساب  نیز هست.
گلشیرازی عنوان کرد: ماحصل اقدامات  انجام گرفته باعث شد در شاخصی که دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و وزارت کشور احصا شد شورای گفت و گوی اصفهان با  کسب نمره98/5 در کشور توانست بهترین عملکرد را به دست اورد.

وی افزود:   نحوه برگشت ارز و رفع تعهدات در سامانه بانک مرکزی  که این سامانه تجارت نیز مشکل جدید فعالان اقتصادی  است.

گلشیرازی در جواب سوال خبرنگار صاحب نیوز در مورد حضور هیات های تجاری خارجی در اصفهان و دستاوردهای این سفرها در کنار هزینه های آن پاسخ داد: کرونا در کنار پیامدهای منفی داشته است باعث شده در حوزه تجارت بین الملل ظرفیتی ایجاد شده که به صورت وبینار جلساتی برگزار شود و هر هفته با چند گروه خارجی این وبینار برگزار می شود.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: هیات ها خارجی  قالب می خواستند جنس به ایران بفروشند اما ما باید امروز به دنبال صادرات به همسایه گان باشیم و این به عنوان یک راهبر در اتاق تعریف شد و امروز اگر موضوعات کرونا رفع شود قطعا رفت امد به ایران بیشتر شود.

مسعود گلشیرازی در پاسخ سوال دیگری از خبرنگار صاحب نیوز در مورد عمده مشکلات فعالان اقتصادی خصوصی در اصفهان گفت: نحوه برگشت ارز و رفع تعهدات در سامانه بانک مرکزی که در شورای گفت و گو اصفهان مطرح پیگیری شده و هم اکنون نیز سامانه تجارت کشور یکی دیگر از مشکلات این فعلان است که هنوز نهادینه نشده است و موانع جدی واردات و صادرات است.

*چشم انداز شورای گفت و گو بهبود کسب و کار تعیین شده است

گلشیرازی ادامه داد: چشمانداز شورای گفت و گو بهبود محیط کسب و کار تعیین شده است؛ پیگیری مشکلات ارجاع شده از سوی تشکل ها و موضوعات زیر ساختی استان و در چشم انداز شورا تکیه بر توان تمام اعضای شورا از جمله اقدامات شورای است
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت:  پدیده محل جدید شرکت نمایشگاه به عنوان یکی از  زیر ساخت اصفهان صادراتی لازم بود اتفاق بیفتد؛ و در تاق بازگانی نی ز با اجماع تلاش کردیم محقق شود.
گلشیرازی ادامه داد: نیاز است در کنار  سالن نمایشگاه باید سالن های فرعی در کنار ان احداث شود که هشت سالن 5 هزار متری پیش بینی شده است و اتاق نیز از شرکت نمایشگاه ها در خواست کرده این مهم در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان خاطرنشان کرد: از اتفاق محل اصلی کارخانه نواوری به عنوان یکی از اتفاقات اکوسیستم دانش بیان اتفاق بیفتد در مجاورت خود نمایشگاه ها باید پیش بینی شود؛ در موضوع محل قدیمی نمایشگاه چند پیشنهاد ارائه شد یکی از پیشنهاد ها این بود که کارخانه ریس باف به عنوان گزینه و دگیری محل قدیمی شرکت نمایشگاه ها دیده شد.
شیرازی اظهار کرد: به جهت نزدیکی به شهر این ایده مطرح شد که نمایشگاه کنونی به نمایشگاه فرش و صنایه دستی استفاده شود که در مجاورت باستانی پل شهرستان بیافتد که خوب است؛ جلسه ای در شهرداری اصفهان تشکیل شد و ایده چهارمی مطرح شد که محل فعلی جمع شود و پل تاریخی شهرستان در دید باشد؛  امیدواریم این اتفاق بیافتد

گلشیرازی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: استان های  اصفهان و یزد بهترین عملکرد در کشور را در بر گشت ارز را داشته اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد