صفحه اصلی » اقتصادی » 80 درصد بخش اقتصاد همچنان به وسیله دولت انجام می شود/ تعدد بخش نامه ها یکی از مشکلات فعالان اقتصادی

80 درصد بخش اقتصاد همچنان به وسیله دولت انجام می شود/ تعدد بخش نامه ها یکی از مشکلات فعالان اقتصادی

رئیس اتاق تعاون اصفهان گفت: با دید خوشبینانه 80 درصد از اقتصاد همچنان به وسیله دولت انجام می شود که بخش بسیار بزرگی است که بدنه دولت را بسیار سنگین کرده است؛ در حال حاضر شش تا هفت درصد توسط تعاون گرایان انجام می شود و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شده است.

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۴ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ سید محمد میرهادیان امشب در نشست خبری هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و تشکل های اقتصادی عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: کسانی که طرح شورای گفت و گو را ارئه دادند باید تحسین گفت چرا که با وجود این شورا بسیاری از موانع بر سر راه تولید حل شد و در این شورا کار کارشناسی انجام می شود.

رئیس اتاق تعاون اصفهان تصریح کرد: در اقتصاد قرار بوده است 25 درصد از روز اول به عهده بخش تعاون قرار گیرد و باید در این زمینه کارهای بسیاری انجام می شد.

وی یگ گلایه را مطرح و گفت:  با دید خوشبینانه 80 درصد از بخش اقتصاد همچنان بوسیله دولت انجام می شود که بخش بسیار بزرگی است که  بدنه دولت را بسیار سنگین کرده است؛  در حال حاضر شش تا هفت درصد توسط تعاون گرایان انجام می شود و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شده است.

میرهادیان گفت: امیدواریم در سال اینده بخشی که قرار بوده است به عهده تعاون قرار گیرد، انجام شود.

رئیس اتاق تعاون در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مشکلاتی که در پی تورم ایجاد می شود، گفت: اما گاهی در تورم نکته های مثبتی هست که در گذشته  کشورهای اطراف ما کالاهای خود را سرازیز می کردند به کشور ما و بسیاری از تولید کنندگان ما به خاطر نرخ ارز با مشکلاتی رو به رو بودند و تولید برای آن ها سخت می شد.
سیدمحمد میرهادیان ادامه داد: در این دو سال بسیاری از شرکت ها توانستند تولید خود کشور را جواب بدهند و این یک کمک بسیار شایانی در تعاون است؛ در حوزه مسکن در دو سه سال اخیر حتی در برخی نقاط قیمت به چهار برابر رسید و ایرادی که نیز وجود دارد که وقتی گران می شود بیشتر خرید انجام می شود.

وی افزود: شرکت های تعاون مسکن که دو سه سالی بود که با ایستایی روبرو بودند توانستند مسکن های خوبی را با قیمت مناسب بسازند؛ امیدواریم در آینده اگر  واردات انجام شد شرکت های داخلی نیز بتوانتد رقایت کنند.

*مشکلات تولید کنندگان در اصفهان

بهرام سبحانی نایب رئیس اتاق بازگانی اصفهان در ادامه این نشست و در پاسخ به سوال خبرنگار صاحب نیوز در مورد بیشترین موضوعات مشکلات تولید کنندگان بخش خصوصی گفت:  سیستم بانکی، مشکلات با سازمان تامین اجتماعی، دارایی و با گمرک در ورود ماشین الات  و تعدد بخش نامه ها بیشترین مشکلات فعالان تولیدی به حساب می آید.

وی ادامه داد: در شرایط کرونا واحدهای تولیدی شرایط سختی را پیش رو داشت که کمک به ایتن واحد ها و حفظ اشتغال کمک شایان شورای گفت و گو بود.

نایب رئیس اتاق بازگانی اصفهان در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: به هر حال بخشی از صنایع آلایندگی هایی را دارند که یکی از دلایل آن استفاده از انرژی های فسیلی است که یکی از راهکارها این بود که انرزی خورشیدی می تواند جایگزین باشد.
سبحانی در ادامه بیان کرد: ایرادی و اشکالی که در این میان وجود دارد، این است که با افزایش نرخ ارز سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی ارزش سرمایه گذاری را ندارد و انگیزه ای برای سرمایه گذار نمانده است.

بهرام سبحانی اذعان کرد: به همین خاطر و با توجه به اینکه صنایعی که الایندگی دارند عوارض می پردازند، که قابل توجه است اما هدفمند هزینه نمی شود؛ از این رو پیشنهاد بود که صندوقی تشکیل و یارانه به انرژی های پاک داده شود.

نایب رئیس اتاق بازگانی با اشاره به اقداماتی که در حل مشکلات تولید در شورای گفت و گو انجام شده است، افزود: قبل از این  صادر کننده که ارز حاصل از صادرات را تحویل می داد و بعد برای نیاز خودش باید در صف می رفت اما شورای گفت و گو باعث شد که امروز فعال اقتصادی بتواند از ارز صادراتی خودش برای واردات استفاده کند.
وی گفت: یکی از موارد مطرح شده دیگر این است که  بانک مرکزی بخشنامه کرده کهدبعد ازتخصیص ارز باید دو ماه کالا وارد کشور شود که با توجه به رویه کار در این زمان این فرایند ممکن نیست.

*سامانه تجارت باعث سرگردانی فعالان اقتصادی شده است

در ادامه این نشست فرشته امینی در پاسخ به خبرنگار صاحب نیوز در مورد حضور هیات های تجاری خارجی در اصفهان و دستاوردهای این سفرها اظهار کرد: در دوره نهم با حساسیت زیادی دعوت و پذیرش هیات های خارجی انجام شد و هر درخواستی که البته قبل از کرونا دریافت شد  با گروهبندی بر مبنای صنعت و فعالان اقتصادی اصفهان انجام شد و بر همین مبنا دو یا سه هیات بر همین مبنا پذیرفنه نشده است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه پذیرفته نشدن باعث کمرنگ شدن فعالیت های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان نشده است، ادامه داد: به نظر می رسد با شیوع کرونا تجارت بین الملل تغییراتی پیدا کرده و بستر آنلاین با کیفیت خوبی در حال جایگزینی است؛ به صورت هفتگی اتاق بازگانی اصفهان میزبان سفیرهای ایران، رایزنان و فعالان اقتصادی در خارج کشور و حتی تبادل هیات ها در بستر مجازی هستیم.

فرشته امینی در بخش دیگری از صحبت های خود و در مورد مشکلات فعالان اقتصادی با سامانه تجارت عنوان کرد: سامانه تجارت در دو بخش مشکلاتی دارد که یکی صدور کارت بازگانی بوده  که کامل نیست و به شدت سرگردانی را ایجاد کرده که اتاق بازگانی بازرگانی جلسات و پیگیری هایی در این زمینه داشته است و  همچنین تغییرات مکرر برای سفارش و رفع تعهدات ارزی نیز یکی دیگر از ایرادات آن است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد