صفحه اصلی » اقتصادی » گمرک کاشان در حالی که رتبه پانزدهم کشور است، یک آجر هم ندارد!

گمرک کاشان در حالی که رتبه پانزدهم کشور است، یک آجر هم ندارد!

رئیس اتاق بازرگانی کاشان گفت: گمرک کاشان در حالی که جایگاه 14 یا 15 کشور را دارد، اما  یک آجر هم ندارد حتی محل آن را از قدیم واگذار کردیم؛ ولی چارت سازمانی مصوب استخدام کشوری و 15 نیروی رسمی دارد اما متاسفانه هیچ زیر ساختی ندارد و سال هاست ما دو زمین رایگان در اختیار گمرک قرار دادیم.

تاریخ انتشار: ۲۲:۴۶ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود تولایی امشب در نشست خبری هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و تشکل های اقتصادی عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: تورم اقتصاد را دچار مشکل می کند و قدرت خرید مردم را کم  و سرمایه گردش بنگاه ها را نیز کم می کند؛ در حوزه صادرات فضا کمی با  کم شدن ارزش پول ملی مساعدتر شده است.

رئیس اتاق بازرگانی کاشان با بیان اینکه تخصیص صادرات برق با انرژی پاک که می تواند به این نوع انرژی و سرمایه گذاری در آن کمک کند، تصریح کرد: سامانه جامع تجارت بستری است که کشور را می خواهد روی ان سوار کند؛ صادرات و واردات ما در بستر تحریم انجام می شود اما به دلیل مشکلات ارزی شفافیت کامل در داخل کشور و استتار کامل در مبادرات خارجی را باید داشته باشیم.

محمود تولایی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: تشکل های صنعتی یک یا دوتا نبوده و باید هم پوشانی داشته باشند و این هم پوشانی تا کنون بوده است؛ گلایه ها کم نیست و اینها حتما باید هم پوشانی داشته باشند موارد را با هم پیگیری کنند اینکه ما تعاملی داریم یا نداریم بله تعامل بوده و اگر بصورت ناقص بوده باید تکمیل و بهتر شود.

وی افزود: در سبکی که ما در بخش ها با هم کار می کنیم یک تعامل و همراهی بسیار خوب داریم بنده حدود 10 الی 12 سال است که نائب رئیس خانه صنعت و معدن هستم و در دوره های مختلف تعامل های خوبی بوده که کم رنگ و پررنگ شده و ممکن است نظر شما این باشد که این تعامل باید بیشتر شود و این نظریه صحیح است.

تولایی در ادامه عنوان کرد: اما اینکه اینها دو مورد جدا از هم هستند مانند انجمن ها، تعاون و اصناف، ما در بخش های خصوصی باید حتما با هم همراه، هم گام، و هم دیدگاه باشند تا بتوانند کار را جلو ببرند.

رئیس اتاق بازرگانی کاشان خاطرنشان کرد: اگر شما اینگونه متوجه شدید که جدایی در اینکار وجود دارد اینگونه نیست و در پس کار جدایی وجود ندارد اگر هم نقصانی وجود دارد همه باید تلاش کنیم این تعامل را بهتر کنیم نظر من این است این کار می‌تواند انجام شود و اکنون نیز وجود دارد و بهتر هم خواهد شد.

وی افزود: در استان اصفهان به موضوع گمرک کاشان خیلی جدی پرداخته نشده  و جز مسائل مهم استان نبوده است علی رغم اینکه ما بالای 100 مورد صادرات و واردات در کشور داشته ایم بیشتر از 30 استان و 70 گمرک رسمی سازمان یافته غیر از بازارچه های کشوری داریم.

محمود تولایی خاطرنشان کرد: گمرک کاشان در حالی که جایگاه 14 یا 15 در کشور دارد اما  یک آجر هم ندارد حتی محل آن را از قدیم واگذار کردیم؛ ولی چارت سازمانی مصوب استخدام کشوری و 15 نیروی رسمی دارد اما متاسفانه هیچ زیر ساختی ندارد و سال هاست ما دو زمین رایگان در اختیار گمرک قرار دادیم توقع گمرک ایران از وزارت اقتصاد این است که استان یک گام جلو بگذارد.

رئیس اتاق بازرگانی کاشان تصریح کرد: منابعی که استان برای این کار تخصیص داده است که پایدار نبوده و معمولا محقق نشده است؛ اخیراً در با وزیر اقتصاد و رئیس گمرک صحبت کردیم ؛ استانداراصفهان نیز قول هایی را داده اند؛ این گمرک  منابع برای استان می آورد و محدودیت هایی را از صنعت و فعالان اقتصادی بر می‌دارد و این مسئله ای است که تا کنون انجام نشده و اگر انجام شود عیار کار استان را نیز بالا می برد.

تولایی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد وضعیت فرش ماشینی عنوان کرد: مانند شغل های دیگر این شغل نیز در پی کرونا آسیب جدی دید چون شغل فروشگاه های فرش جز شغل هایی طبقه بندی شد که عمدتا تعطیل بودند واز طرفی قدرت خرید مردم به شدت پایین آمد و براین موضوع اضافه شد؛ خود واحد های تولیدی هم چون منابع وارداتیشان مشکلاتی پیدا کرد مشکلاتی را داشتند.

محمود تولایی تصریح کرد: خبر خوب این است که توانستند این واحدهای تولیدی خودشان را سرپا نگهدارند؛ صادرات بهتری را داشتند ما تا اوایل سال رشد صادراتی داشتیم بعد از محدودیت هایی که در بانک مرکزی پیش آمده بود مقداری صادرات اتفاق می افتد.

وی افزود: متاسفم که بگویم خود واحد های تولیدی صادرات نمی کنند صادرات 10 درصد کاهش داشته که ارقام صادرات واقعی که انجام می شود بیش از این عدد هست و به شکل صادرات غیر رسمی است اما در حوزه های مختلف صادرات بهتری ایجاد شد در حوزه صنایع فلزی، ورقه های فولادی، مس، ظروف چینی و ارکوپال صادرات خوبی را داشتیم و صادرات توسعه پیدا کرده است.

وی افزود: گمرک کاشان در حوزه فولاد رتبه اول را آورد قبلا در فرش ماشینی اول بود؛ حوزه عرقیجات و اسانس در سال قبل بیش از همه آسیب دید هم در گردشگری و هم در فروش آسیب دید و فروشگاه هایی که قند و شیرینی مصرف می کردند و قنادی ها نیز آسیب دیده بودند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد