صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » یلدا میتواند سرآغاز بحران کرونا باشد

یلدا میتواند سرآغاز بحران کرونا باشد

آیین شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که طبق این رسم دیرینه گردهم می آییم تادرطولانی ترین شب سال دیدار ها تازه شود،اماامسال بنابه شرایط خطرناک کرونایی باید دید و بازدید هارابه فضای مجازی سپرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۸ - جمعه ۱۳۹۹/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ دورهمی های شب یلدای امسال بسیار نگران کننده است زیرا میزبانان این شب خاطره انگیز بزرگتر های خانواده از جمله مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هستند در حالی که خطر ویروس کرونا همچنان در کمین ما است.

برگزاری شب یلدابا جمعیت بالا در واقع نشان دادن چراغ دعوت از ویروس کرونا به داخل خانه هاست که میتواتد پیامد های زیانبار و غیر قابل جبرانی رابرای خانواده ها در پی داشته باشد.

افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا از مهمترین آثار مخرب دورهمی های شب چله امسال در ایران از جمله دراستان اصفهان که باید از آن جلوگیری کنیم بارعایت کردن پروتکل های بهداشتی و خبر خوش تولید واکسن کرونا این حس امید بخش به انسان دست میدهد که باز هم در سال آینده میتوان شاهد برگزاری آیین های سنتی و ملی در ایرات شد.

فراموش نکنیم که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و یا برگزاری دورهمی های خانوادگی همانند شب یلدا باز هم باید چشم انتظار موج حمله ای ویروس کرونا در جامعه باشیم.  بیایید هشدار ها را جدی بگیریم تا پس از سپری شدن این شب کهن ایرانی پشیمان نشویم که ای کاش به توصیه های کارشناسان و مدافعان حوزه سلامت گوش میدادیم.

مرتضی عطاران رئیس بیمارستان امام رضا دولت آباد گفت:شب یلدا شبی است که همیشه در تاریخ کهن ایران ماندگار است و همه ساله این مراسم باستانی در کشور عزیزمان ایران برگزار میشده اما یلدای امسال با شب های یلدای سال های پیش تفاوتی اساسی دارد از این جهت که اگر مردمان عزیز استان اصفهان گرهمایی های یلدای امسال را به صورت حضوری برگزار کنند اثار مخربی را پیش خواهد داشت.

عطاران یاد آور شد:اگر افراد جامعه پروتکل های بهداشتی را رعایت بکنند و این گردهمایی هارا مثل سال های پیشین برگزار نکنند قطعا از بروز مشکلاتی هم برای خود و خانواده هایشان ، پزشکان و کادر درمان جلوگیری خواهند کرد.

عطاران افزود:مردم دوران باستان از جمله اقوام آریایی دریافتندکه کوتاهترین روزها،اخرین روز پاییز و بلند ترین شب اول زمستان است که بلافاصله از ان پس روزها بتدریج بلند تر و شب ها کوتاه تر میشود.

وی تصریح کرد:باتوجه به موقعیت جغرافیایی شهرستان دولت آباد که در نزدیکی شهر اصفهان قرار گرفته ما از ابتداءشیوع کرونا در ماه های بهمن و دی در سال 1398شاهد بیماران کروناییدر دارالشفاء بودیم اما با انجام محدودیت ها در ماه های اسفند و فروردین و آگاه شدن مردم نسبت به این بیماری ملموس و رعایت اصول بهداشتی در 3ماه اول1399آمار نزولی شد.

رئیس بیمارستان امام رضا گفت:حدس پزشکان بر این باور بود که با گرم شدن هوا ویروس کرونا ضعیف میشود اما متاسفانه در خرداد 1399با پیک دوم این بیماری روبه رو شدیم و با آمدن فصل پاییز مخصوصا در آبان ماه شهرستان دولت آباد جز نواحی قرمز قرار گرفت.وی شب چله را یکی از قدیمی ترین شب های ایران باستان برشمرد و اضافه کرد:آیین شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است که طبق این رسم دیرینه گردهم می آییم تا در طولانی ترین شب سال دیدار ها تازه شود اما امسال بنا به شرایط خطرناک کرونایی باید دید وبازدید هارا به فضای مجازی سپرد.

عطاران تصریح کرد:برای پرسنل بیمارستان از ماسک و لباس مخصوص برای جلوگیری از بیماری کرونا استفاده میکنیم محیط بیمارستان هاراضد عفونی میکنیم این محدودیت ها  دائما به صورت شبانه روزی در حال انجام شدن است برای از بین بردن ویروس ملموس کرونا .

مرتضی عطاران رئیس بیمارستاامام رضا شهر دولت آباد افزود:شب چله امسال هم از ویروس کرونا بینصیب نمانده و شکل برگزاری آن تغییر پیدا میکند و در این شب که بلند ترین شب سال میباشد باید به عبادت بپردازیم و از خداوند بزرگ و متعال خاستار شفاء تمامی بیماران ایران و جهان باشیم.

وی تاکید کرد :اگر شب یلدا کنترل گردد و دورهمی ها ی خانوادگی شکل گیرد ویروس کرونا دوباره باز خواهد گشت .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد