صفحه اصلی » اجتماعی » ایران یکی از پیشگامان تولید واکسن در آسیا

ایران یکی از پیشگامان تولید واکسن در آسیا

مسئول بیماری ‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ما تاکنون مخترع واکسن نبودیم اما در تولید صنعتی یکی از پیشگامان قاره آسیا هستیم، این توانایی در ایران وجود دارد که با رعایت استانداردهای علمی پله پله ساخت واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا و دیگر واکسن های مورد نیاز حرکت کند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۰

رضا فدایی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص واکسن داخلی کرونا اظهار کرد: هر کشوری که بخواهد واکسنی را بسازد نیاز است  یک سری مراحل استانداردی را  انجام دهد، از مطالعات تئوری تا آزمایش بر روی حیوان و داوطلبان انسانی و درنهایت پس از بی خطر بودن و اثربخش بودن آن که ثابت شد، به مصرف عمومی می رسد.

مسئول بیماری ‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: واکسن داخلی کرونا تحت مطالعه بنیاد برکت هم در این مسیر قرار دارد و مراحل بررسی خود را قدم به قدم می رود؛ ما به عنوان کشور 80 میلیونی باید سعی کنیم تا حد توان به خوداتکایی برسیم.

وی افزود: ما با توجه به توانایی ها متخصصان داخلی و تحریم های دارویی و مشکلات در این زمینه، باید برای ساختن دارو خصوص در زمینه کرونا قدم برداریم.

فدایی با توضیح اینکه ساختن واکسن در ایران حدود 90 سال در موسسه انستیتو پاستور سابقه بوده است، بیان کرد: ما تاکنون مخترع واکسن نبودیم اما در تولید صنعتی یکی از پیشگامان قاره آسیا هستیم، این توانایی در ایران وجود دارد که با رعایت استانداردهای علمی پله پله ساخت واکسن کرونا و واکسن آنفولانزا و دیگر واکسن های مورد نیاز حرکت کند.

وی اضافه کرد: با توجه به تحریم های دارویی علیه ایران اگر در خصوص واکسن ها به تولید داخلی نرسیم به مشکلات متعددی در این زمینه بر می خوریم که باید سرمایه گذاری علمی و مالی در این زمینه جدی گرفته شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد