صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » پاسخگویی به نیازها و سوالات روز جامعه با رجوع به نهج البلاغه

پاسخگویی به نیازها و سوالات روز جامعه با رجوع به نهج البلاغه

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دهاقان با اشاره به انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه ایران بيان كرد: ظرفیت نهج البلاغه در پاسخ به مسائل امروز ما مسئله‌ای است که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است، سوالات جدید امروز ما با عرضه به نهج البلاغه می‌تواند پاسخ‌های راهگشایی برای ما داشته باشد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۴ - سه شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛حجت‌الاسلام اصغر رضواني در جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دهاقان اظهار کرد: نهج‌البلاغه گفتار دلنشین مولای متقیان حضرت علی (ع) است و میزانی است که حق و باطل را از هم جدا و وزنه سنگین فضیلت را جلوه‌گر می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دهاقان با اشاره به انتخاب کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه ایران بيان كرد: ظرفیت نهج البلاغه در پاسخ به مسائل امروز ما مسئله‌ای است که شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته است، سوالات جدید امروز ما با عرضه به نهج البلاغه می‌تواند پاسخ‌های راهگشایی برای ما داشته باشد.

وي افزود : تأمل در نهج البلاغه و مطالعه آن می‌تواند ما را در ارائه الگویی در مورد نحوه عمل امیرالمومنین در مواجهه با مسائل مختلف راهنمایی کند، آنچه مورد تأکید است این است که تاکنون نهج البلاغه جایگاه واقعی خود را در میان دیگر کتب روایی نیافته است و به نوعی مهجور بوده است و باید تمام تلاش خود را برای توسعه و ترویج فرهنگ و آموزه‌های ناب علوی در میان آحاد جامعه انجام دهیم.

امام جمعه دهاقان بیان کرد: تا قبل از شیوع کرونا کلاس نهج‌البلاغه در شهرستان برای خواهران برگزار می‌شد که تعداد جلسات آن به حدود 100کلاس رسید، نیاز است به صورت برنامه‌ریزی شده برای تمامی اقشار این کلاس‌ها استمرار یابد.

سعيد طبيبيان ،سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان دهاقان در ادامه اين جلسه گفت : نهج‌البلاغه محصول سخنان امام‌علی(ع) در زمینه‌های مختلف است اما مطالبش با یکدیگر تناقضی ندارند و هرچه بیشتر این کتاب را بخوانیم بیش از پیش به ابعاد شگرف آن پی می‌بریم زیرا نهج‌البلاغه مانند قرآن نه تنها هیچ گاه کهنه نمی‌شود بلکه، فرازمانی است.

وی در ادامه گفت: باتوجه به انتخاب شهرستان کاشان به عنوان پایتخت نهج البلاغه و زمینه سازی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد باید تلاش کنیم فعالیت‌ها در این زمینه قوت بیشتری بگیرد و اعتباراتی نیز جهت این فعالیت ها در نظر گرفته شده است و متناسب با طرح‌هایی که در زمینه نهج البلاغه در جلسات شورای فرهنگ عمومی تصویب و اجرا می گردد اعتباراتی به شهرستان‌ها اختصاص خواهد یافت.

سید علی سجادی،فرماندار دهاقان در این جلسه با تأکید بر این‌كه موضوع ترويج نهج‌البلاغه در شهرستان بايد به صورت ويژه در دستور كار قرارگيرد،از ايجاد كارگروه تخصصي نهج‌البلاغه در شهرستان دهاقان خبر داد و گفت: دستگاه‌های مرتبط با این موضوع در این کارگروه براي ترويج هرچه بيشتر اين موضوع در شهرستان برنامه‌ریزی خواهند کرد.

وی با بیان این‌که فراگیری مطالب نهج‌البلاغه برای مدیران و مسئولان شهرستان ضرورت دارد افزود: دوره‌هایی برای بهره‌گیری مسئولان شهرستان از آموزه‌های مدیریتی نهج‌البلاغه برگزار خواهیم کرد.

سجادی با اشاره به رشد آموزش مجازی پس از شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: با استفاده از زیر ساخت آموزش مجازی که در فرمانداری،دانشگاه آزاد و آموزش و پرورش وجود دارد ،کلاس‌هایی برای تمامی سنین و اقشار برگزار می‌کنیم.

فرماندار دهاقان همچنین خطاب به مسئولان حوزه و دانشگاه گفت: سوق دادن پایان‌نامه دانشجویان به موضوعات نهج‌البلاغه را را در دستور کار قرار دهید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد