صفحه اصلی » اقتصادی » آخرین وضعیت بیماری های مشترک انسان و دام در اصفهان/ آمار ابتلای به تب کریمه کنگو صفر شد

آخرین وضعیت بیماری های مشترک انسان و دام در اصفهان/ آمار ابتلای به تب کریمه کنگو صفر شد

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: تعداد کانون های بیماری هاری در سال 98، 25 مورد بوده است اما در 9 ماهه امسال پنج مورد بوده است و خوشبختانه در استان اصفهان هیچ مورد انسانی در سال 98 و 99 گزارش نشده است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۸ - سه شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳

محمد کشتکار در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: دامپزشکی وظیفه دارد و تلاش می کند تا سلامت دام را حفظ کند و صرفاً اینکه در درمان فعالیت کند، اینگونه نیست و پیشگیری و نظارت در بیماری ها نیز از وظایف دامپزشکی است.

*49 درصد بیماری های بین انسان و دام مشترک است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در بیماری های دام یک هزار 709 بیماری از عوامل بیماری زا  شناخته شده است، که از این تعداد 832 بیماری بین انسان و دام مشترک است که این 49 درصد از بیماری های دام است.

وی در ادامه افزود: در این میان  برخی از بیماری های دام نوظهور و نوپدید هستند که از 156 بیماری شناخته شده نوظهور درچند سال اخیر 75 درصد آن مشترک بین انسان و دام است.

کشتکار بیان کرد: عمده انتقال بیماری های مشترک از طریق دام و فراورده های دامی به انسان است؛ طبق قانون کنترل، پیشگیری و نظارت بهداشتی در دامداری ها و در ادامه در کشتارگاه ها و در مراکز بسته بندی و عرضه به عهده دام پزشکی است.

*استان اصفهان 10 درصد جمعیت دامی کشور را در خود جای داده است

محمد کشتکاری خاطرنشان کرد: استان اصفهان یک استان پهناور و دارای جمعیت دامی قابل توجه است و بالغ بر 10 درصد جمعیت دامی کشور را در اختیار دارد و در بسیاری از موارد استان اصفهان رتبه اول را در کشور دارد و امسال هم با توجه به بارندگی های سال گذشته جمعیت دام و طیور ما افزایش قابل توجه ای داشته و 20 جمعیت دامی استان افزایش پیدا کرده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان اظهار کرد: دامپزشکی استان اصفهان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند سلامت دام و فراورده های آن را تامین کند.

*اقدامات دامپزشکی در پیشگیری و مقابله با بیماری های مشتکر انسان و دام در استان

کشتکار عنوان کرد: یکی از بیماری های مشترک بین دام و انسان تب مالت است؛ دامپزشکی برای این بیماری واکسیناسیون را در جمعیت گوسفند، بز و گاو انجام می دهد در سال 98 مجموع این واکسیناسیون در دام سبک 381 هزار و در دام سنگین  165 هزار راس بوده است.در دام سبک به میزان 342 هزار و در دام سنگین  115 هزار  راس است که آمار قابل توجه است.

محمد کشتکار اذعان کرد: همچنین در کنار واکسیناسیون، شناسایی دام های تب مالتی نیز انجام می شود که در سال 98، 187 هزار راس دام در این زمینه خون گیری شده و  در 9 ماهه ساله جاری این میزان 111 هزار راس دام خون گیری شده است.

وی افزود: یکی دیگر از بیماری های مشترک دام و انسان مشمشه است که از طریق اسب به انسان منتقل می شود، در سال 98 دامپزشکی دو هزار و 700 راس اسب تست شدند و در نه ماهه سال جاری یک هزار و 87 تست انجام شد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از بیماری های مشترک سل است که در سال 98، 170 هزار راس گاو و گوساله تست سل شده و در نه ماهه سال جاری 111 هزار تست سل انجام شده است.

*در سال 99، یک میلیون و 967 هزار راس دام در بیماری های مشترک انسان و دام واکسینه شدند

کشتکار ادامه داد: سیاه زخم نیز یکی دیگر از بیماری های مشترک است که در این زمینه هم در سال 98 یک میلیون 487 هزار راس دام های مختلف واکسن دریافت کردند و در نه ماهه سال 99 یک میلیون 489 هزار راس برای مقابله با این بیماری واکسینه شدند.

محمد کشتکار بیان کرد: بیماری هاری که یک بیماری خطرناک مشترک است و اگر انسانی به آن مبتلا شود درمانی نداشته و منجر به فوت می شود، در مقابله با این بیماری 16 هزار 895 قلاده سگ در سال 98 واکسن زده شدند که این میزان در 9 ماهه سال جاری 13 هزار و 227 قلاده سگ بوده است.

وی در ادامه افزود: به طور کلی در سال 98 بالغ بر دو میلیون و 51 هزار راس دام و در نه ماهه سال جاری  یک میلیون 967 هزار راس دام برای بیماری های مشترک انسان و دام  واکسینه شدند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: کانون های بیماری مشترک در این چند ساله در استان اصفهان رو به کاهش بوده است و تعداد موارد مشاهده شده بیماری های مشترک در دام کم شده است.

کشتکار ادامه داد:  تعداد کانون های بیماری هاری در سال 98، 25 مورد بوده است اما در 9 ماهه امسال 5 مورد بوده است و خوشبختانه در استان اصفهان هیچ مورد انسانی در سال 98 و 99 گزارش نشده است.

محمد کشتکار ادامه داد: در بیماری تب کریمه کنگو خوشبختانه با اقداماتی انجام شده در سال 98 و 99 هیچ مورد انسانی و دامی گزارش نشده است؛ در بیماری مشمشه یک مورد بیماری در اسب داشتیم و در سال 99 خوشبختانه تا کنون هیچ مورد نداشته و در انسانی نیز در این دو سال موردی گزارش نشده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: در سیاه زخم سه مورد کانون در سال 98 وجود داشت که در سال 99 خوشبختانه فقط یک مورد کانون گزارش شده است؛ در سل و در سال 98، 9 کانون وجود داشت که و در سال 99، هشت کانون گزارش شده است.

وی در ادامه افزود: در تب مالت در سال 98، 18 کانون و در سال 99، 26 کانون گزارش شده است؛ با توجه به اقدامات انجام گرفته آمار قابل قبول  و استان اصفهان در کل وضعیت خوبی دارد.

کشتکار گفت: در دو سال گذشته استان هیچ موردی را در آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان نداشته است و خوشبختانه تمام طیور تخم گذار در استان علیه این بیماری واکسینه شدند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد