صفحه اصلی » اجتماعی » واکسن کرونا؛ هر آنچه لازم است شما بدانید

واکسن کرونا؛ هر آنچه لازم است شما بدانید

واکسن های کرونایی که قرار بود وارد کشور شوند بر مبنای RNA ساخته شده اند که این RNA وارد سلول های بدن شده و در آن جا تبدیل به برخی از پروتئین های ویروس می شود و علیه آن پادتن ساخته خواهدشد. شرکت های فایزر و مدرنا از این روش استفاده کرده اند. این تکنیک استفاده از RNA برای ساخت واکسن، اولین بار است که به صورت گسترده در دنیا انجام می گیرد، اما این واکسن ها چه ایراداتی دارند؟

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛ در حال حاضر، ابهام و پوشیدگی اثربخشی و عوارض جانبی در مورد واکسن هایی که برای پیشگیری از بیماری کووید_19 پیشنهاد شده اند، به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه پزشکی در کل دنیا تبدیل شده است. در ابتدا توضیحاتی را در مورد انواع واکسن های موجود برای مقابله با بیماری covid-19 مطرح شده اند، ارائه می دهیم.

واکسن های کرونایی که قرار بود وارد کشور شوند بر مبنای RNA ساخته شده اند که این RNA وارد سلول های بدن شده و در آن جا تبدیل به برخی از پروتئین های ویروس می شود و علیه آن پادتن ساخته خواهدشد. شرکت های فایزر و مدرنا از این روش استفاده کرده اند. این تکنیک استفاده از RNA برای ساخت واکسن، اولین بار است که به صورت گسترده در دنیا انجام می گیرد. واکسن های برپایه  وکتور و DNA واکسن ها، می توانند با وارد شدن به ماده ی ژنتیک درون هسته سلول های بدن، اختلالاتی را در ژنوم سلول های فرد ایجاد کنند و در این صورت ممکن است سرطان ایجاد کنند.

RNA واکسن ها چگونه عمل می کنند؟

در مقابل واکسن هایی که حاوی اجزای کامل ویروس به صورت غیرفعال هستند(نه بخشی از اجزای ویروس) مانند واکسن شرکت شفای ایران، سال هاست مورد مطالعه قرار گرفته اند و شناخت بالایی در مورد ابعاد مختلف این نوع واکسن ها وجود دارد. واکسن های RNA باعث تولید چند نوع محدود از پروتئین های ویروس در سلول های خودی بدن می شوند، مثلا RNA واکسن شرکت مدرنا حاوی اطلاعات فقط یکی از پروتئین های اصلی ویروس(پروتئینs) هست. در نتیجه در مورد RNA واکسن ها فقط علیه یک یا تعداد کمی از پروتئین های ویروس پادتن تولید می شود اما در مورد واکسن هایی حاوی ویروس کامل غیرفعال، علیه قسمت های مختلف آن (اپی توپ ها)، انواع بیشتری پادتن ساخته می شود.

به علاوه، پس از مدتی با جهش ها و تغییراتی که در ویروس کرونا صورت می گیرد، RNA واکسن ها با احتمال بیشتری در برابر آن ویروس جهش یافته کارآیی خود را از دست می دهد. پرفسور داریوش فرهود که او را به عنوان پدر علم ژنتیک ایران می شناسند، می‌گوید:” زیرساخت‌های بدنی افراد به‌گونه‌ای است که نوع بروز بیماری در هر فردی متفاوت است. البته خود ویروس نیز مدام در حال موتاسیون و تغییر است و جهش‌های جدیدی ایجاد می‌کند. این ویروس تا به حال جهش‌های متفاوتی از خود نشان داده و  سبب شده علایم بالینی این بیماری‌ها متفاوت باشد. جهش‌هایی که ویروس کرونا داشته، بر اساس شرایط هر کشوری متفاوت بوده است. جهش‌های این ویروس در هندوستان یا کشوری مانند سیبری کاملا متفاوت است، به همین جهت به دفعات و کرات این داستان جهش کرونا ادامه خواهد داشت.” در حال حاضر نوع جدیدی از ویروس کرونا با قابلیت بیماری زایی بیشتر در انگلستان پیدا شده است.

پس ممکن است سوال پیش بیاید که چرا بیشتر شرکت های دنیا برای تولید واکسن هایی حاوی کل اجزای ویروس غیرفعال اقدام نکردند؟ علت این است که ساخت این نوع واکسن هایی که حاوی کل اجزای ویروس غیرفعال است، زمان بیشتری را می طلبد در مقابل RNA یا DNA یا وکتور واکسن ها، به خاطر این که بخشی از پروتئین های ویروسی را در بدن تولید می کنند به سرعت ساخته می شوند و می توان انواع مختلفی و فراوانی از آن ها را طراحی کرد. عمده ی شرکت های جهان به دنبال این بودند که در این رقابت برای درمان کرونا، از بقیه پیشی گرفته و با ارائه ی زودتر واکسن موثر نسبت به بقیه شرکت ها سود بیشتری جلب کنند.

دکتر جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید براینکه وزارت بهداشت از ابتدا از بازی‌‌های سیاسی و چالش‌‌ها و حاشیه ها دور بوده و اقدامات خود را با برنامه ریزی پیش برده است، گفت: در موضوع دارو با استراتژی‌‌های صحیحی پیش رفتیم و با اینکه اغلب داروهای مطرح برای کووید 19  تاثیر واضحی در کاهش مرگ و میرها نداشت، فرصت‌‌ها از بیماران دریغ نشده و در کمترین زمان ممکن آنها را تهیه و حتی تولید کرده و در اختیار مراکز درمانی قرار دادیم، در مورد واکسن نیز چنین است.

این در حالی است که با گذشت 10 ماه از شیوع کرونا در کشور و با وجود اصرار همه جانبه ی مردم و مسئولین بر میدان دادن به طب سنتی ایرانی برای پیگیری بهبود بیماران کرونایی، در عمل و اجرا این اتفاق در مراکز اصلی درمانی کرونا رخ نداده است ولی در ساخت دارو های غیر موثر مثل رمدسیویر و وارد کردن واکسن کرونا با ابهامات فراوان در مورد عملکرد آن، در کمترین زمان ممکن اقدام لازم صورت می گیرد!

دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان در مورد خرید واکسن اظهار کرد: واکسن کرونا را از سه طریق دنبال می‌کنیم، یکی از طریق خرید واکسن از مجموعه کوواکس، که طبق برنامه‌ریزی سازمان جهانی بهداشت است، ما 16 میلیون و 800 هزار دوز از این طریق وارد خواهیم کرد که این تعداد، حدود 8 میلیون نفر (حدود 10 درصد جمعیت ما) را پوشش می دهد، 5.5 میلیون دوز را با یکی از کمپانی‌های صاحب نام در قالب قرارداد مشترک تولید، دنبال می‌کنیم و در حال خرید حدود 20 میلیون دوز از یکی از کمپانی‌های دیگر هستیم و نهایتاً 41 تا 42 میلیون دوز واکسن را برای 20  تا 21 میلیون نفر تامین خواهیم کرد زیرا واکسن کووید19 دو دوزه است.

سوالی که در ذهن بسیاری از مردم ایجاد شده این است که کشور ما برای دستیابی به داروهای مورد نیاز خود از خارج کشور با مشکلات عدیده ای رو به رو است اما چه طور برای این واکسن چند میلیون دوز آن به راحتی در دسترس قرار می گیرد؟  هم چنین کشور های اروپایی و آمریکا که هنوز به طور کامل مردم خودشان را واکسینه نکرده اند، چرا اقدام به فروش این واکسن ها به کشورهای دیگر می کنند؟ آیا ممکن است به دنبال مشاهده ی نتایج آزمایش واکسن خود، روی نژاد های گوناگون و با تعداد بیشتری از افراد آزمایش شده باشند؟

مسئولیت ناپذیری فایزر در برابر عوارض جانبی واکسن

این صحبت ها درحالی است که رئیس جمهور برزیل در این باره اشاره کرد: در مورد شرکت فایزر نیاز است این جا شفاف سازی شود که در قرارداد به وضوح آمده است ما ( شرکت فایزر) در برابر هر عوارض جانبی هیچ مسئولیتی را قبول نمی کنیم!”  حدود نیمی از کارکنان بهداشتی در ایالت های مختلف آمریکا از دریافت واکسن کرونا امتناع می کنند، جالب است که این نوع واکسن اولین واکسنی است که توسط سازمان جهانی بهداشت(WHO) تایید شده است. هر چند مسئولان مرتبط با واکسن ها و رسانه های غربی سعی در توجیه این گونه اثرات جانبی و عدم ارتباط آن ها با واکسن کرونایی فایزر دارند. هم چنین آثار بلند مدت این نوع جدید از واکسن ها مشخص نیست. برخی از آثار دارو ها و محصولات مانند فاکتور های انعقاده آلوده شده به ویروس HIV(عامل بیماری ایدز) برای بیماران هموفیلی که سال ها پیش کشور فرانسه برای ایران فرستاد( به خاطر این اتفاق نه از ایران عذرخواهی کردند و نه غرامت آن را پرداختند و باعث شیوع بیماری ایدز در ایران برای اولین بار شدند)، اثرات خود را چند روز تا چند هفته بعد نشان نمی دهند بلکه پس از سال ها آثار منفی آن ها ظاهر می گردد. کشور آلمان در طول دفاع مقدس در کنار دادن سلاح های شیمیایی به صدام، ماسک های تقلبی و غیرکاربردی به ایران فروختند و صدمه های فراوانی به رزمندگان اسلام وارد کردند.

به نظر می رسد مسئولان وزارت بهداشت کشور با غیر فعال نگه داشتن ظرفیت های داخلی مانند کارآزمایی ها و داروهای تائید شده در طب سنتی و توجه بیشتر روی فرآیند ساخت واکسن های داخلی، هم چنان بر وارد کردن این نوع واکسن ها و مهر تائید زدن بر دستورات سازمان های جهانیِ نسبتا معتبر اصرار دارند. چندی پیش دکتر همتی رئیس بانک مرکزی اعلام کردند که پیش پرداخت واکسن های کووکس به حساب کارگزار WHO واریز شد و مبالغ بسیار بیشتری نیز برای خرید واکسن کرونا تخصیص داده ایم که در صورت تائید مسئولان محترم وزارت بهداشت تامین ارز خواهد شد! با توجه به سابقه ی منفی این سازمان ها و کشورها با جمهوری اسلامی ایران، اعتماد به آن ها ممکن است سلامتی خودمان را به خطر اندازد در حالی که شناخت کافی از محتویات واکسن های ساخت داخل کشور وجود دارد.

این متن بخش کوچکی از ویژگی های انواع واکسن ها و عملکرد وزارت بهداشت و درمان را در مورد همه گیری کرونا در ایران بازگو کرد. به نظر می رسد مسئولان دولتی اگر پیش از این از واکسن های داخلی حمایت و و مبالغی را که به صورت سنگین به نهادهای بین المللی داده اند، به فرایند تولید واکسن داخلی اختصاص می دادند، واکسن ایرانی می توانست به خوبی فرایند ایمنی را در کشور ایجاد کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد