صفحه اصلی » اجتماعی » سازمان نظام پزشکی چگونه با کاهش عرضه پزشک، بازار پزشکان را داغ کرده است؟

سازمان نظام پزشکی چگونه با کاهش عرضه پزشک، بازار پزشکان را داغ کرده است؟

صنف پزشکی با کنترل ورودی و خروجی دانشگاه‌های علوم پزشکی، نسبت عرضه و تقاضا در حوزه درمان را به شکل ناعادلانه‌ای نگه داشته‌اند و در نتیجه درآمد‌های میلیاردی برای پزشکان از جیب مردم در شرایط کنونی اقتصادی رقم خورده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۶ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ این روزها اکثر دانش آموزان دوست دارند پزشک شوند و اکثراً خواهان تحصیل در رشته علوم تجربی هستند و کار را به جایی رسانده‌اند که وزارت آموزش و پرورش در سال‌های اخیر مجبور شده است با احتساب پارامترهایی نظیر معدل، بالاجبار برخی دانش آموزان را به رشته‌های دیگر مانند علوم انسانی و ریاضی فیزیک بفرستد.

این علاقمندی در تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری ورودی دانشگاه نیز دیده می‌شود. آنگاه که تعداد شرکت کنندگان کنکور در گروه آزمایشی علوم تجربی از مجموع همه شرکت‌کنندگان دیگر گروه‌های آزمایشی بیشتر است. همه آمده‌اند تا یک صندلی از صندلی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را از آن خود کنند.

*پذیرش سالانه 9 هزار پزشک

اما از بین حدود 640 هزار داوطلب رشته تجربی تنها 9 هزار نفر برای تحصیل در این رشته‌ها پذیرفته می‌شوند یعنی 1.4 درصد از متقاضیان. این سؤال مطرح می‌شود که چرا هر سال این تعداد کم از داوطلبان برای ورود به این سه رشته پرطرفدار و مورد نیاز در کشور پذیرفته می‌شوند!؟ قبل از پاسخ دادن به این سؤال ابتدا علت علاقمندی این همه داوطلب به رشته پزشکی را بررسی می‌کنیم.

چرا امروز پزشکی در صدر رشته‌های مورد علاقه دانش آموزان قرار گرفته است!؟ تقریباً پاسخ آن مشخص است. پزشکان (و همچنین دندانپزشکان و داروسازان) امروز در صدر پول پردرآمدترین مشاغل هستند و در جامعه امروزی که حقوق کارگری کمتر از سه میلیون تومان است و در بسیاری از کارخانجات کمتر از دو میلیون و حتی کمتر از یک میلیون تومان به کارگران پرداخت می‌شود درآمد ماهیانه پزشکان سر به فلک می‌‌زند و بسته به تخصص و رشته و محل انجام فعالیت متفاوت است اما شاید بتواند میانگین درآمد ماهیانه پزشکان را بیش از 100 میلیون تومان (و شاید بیش از 200 یا 300 میلیون تومان) درنظر گرفت.

البته هنوز این شفافیت وجود ندارد و همان طور که سازمان نظام پزشکی سال گذشته با نصب دستگاه‌های کارت خوان در مطب پزشکان برای محاسبه درآمد ایشان جهت دریافت مالیات این قدر مخالفت کرد، باز هم شفافیت کافی در این مسأله وجود ندارد.

درآمد بالاست که موجب شده دانش آموزان و دانشجویان این قدر علاقمند به رفتن به رشته‌های پزشکی باشند. اما چرا باید در حالی که کارگران در این کشور که قشر عظیمی را هم شامل می‌شوند به سختی با ماهیانه دو میلیون تومان درآمد زندگی خود را سر کنند اما یک قشر چنین درآمدهای بالایی داشته باشند. غم انگیزتر این است که همین کارگر اگر دچار مشکلی در سلامتی خود شد نه تنها باید کل درآمد خود را برای درمان آن به این پزشک بدهد بلکه باید کلی هم زیر بار قرض و وام و غیره برود تا آن را تقدیم پزشک کرده و او را درمان کند.

این مسأله علاوه بر به وجود آوردن فاصله طبقاتی بالا، عدم دسترسی مردم عادی به خدمات پزشکی را نیز در پی خواهد داشت و منجر به نارضایتی عمومی مردم می‌شود. مسأله‌ای که دارای عواقبی خواهد بود. پزشک میلیونر و میلیاردر هر روز به عرضه زندگی تجملاتی خود در سطح جامعه می‌پردازند و کارگری که به نان شب خود محتاج است با دیدن این وضعیت گرفتار چه تفکراتی خواهد شد!؟

علت این درآمد فوق العاده بالای پزشکان در شرایط کنونی اقتصادی کشور که اکثر کسب و کارها دچار مشکل شده‌اند و چرخ اقتصاد به درستی نمی‌چرخد، عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار درمان است.

*عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار درمان

همان طور که گفته شد مجموع ورودی‌های رشته‌های پرطرفدار پزشکی در دانشگاه‌های دولتی و آزاد به زحمت به 9 هزار نفر می‌رسد. تعداد پزشکان کم و تعداد بیماری‌ها و بیماران به دلایل مختلف که شاید کم کاری برخی از همین فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی مانند معرفی تغذیه مناسب و غیره هم در آن دخیل باشد روز به روز در حال افزایش است.

به طوری که در استان اصفهان در مثلاً شهرستان فریدونشهر که یک شهرستان کوچک این استان است تنها سه دندانپزشک وجود دارد. یعنی به ازای هر 15 هزار نفر یک دندانپزشک از فیلترهای سازمان نظام پزشکی خارج شده است و مهم نظام پزشکی دریافت کرده است.

طبق آمار کنونی سازمان نظام پزشکی که دسترسی به آن از طریق وبسایت این سازمان برای عموم میسر است تعداد دندانپزشکان دارای مجوز این سازمان که البته بسیاری از آن‌ها بازنشسته شده، فوت کرده، از کشور خارج شده و یا به هر دلیلی اکنون فعالیت نمی‌کنند 40 هزار نفر است. مسئولان مختلف تاکنون آمارهای متفاوتی حول عدد 20 هزار برای تعداد دندانپزشکان فعال ارائه کرده‌اند یعنی به ازای هر چهار هزار نفر یک دندانپزشک. تأکید می‌کنیم آن چه در سطح کشور مشاهده می‌کنیم این آمار نیست و تعداد دندانپزشکان فعال بسیار کمتر از همین رقم 20 هزار نفر به نظر می‌رسد.

طبیعی است زمانی که چنین نسبت عرضه به تقاضا وجود داشته باشد، چه وضعیتی برای بازار درمان کشور رقم خواهد خورد و چه درآمدی را باید دندانپزشکان انتظار داشت.

این در حالی است که سوای مسأله هزینه، بسیاری از این متقاضیان احساس نیاز فوری برای درمان دارند، یا درد می‌کشند و یا مسائل دیگر وجود دارد، اما باید در نوبت بایستند، نوبتی که با این تناسب طبیعی است چند ماهی به طول بیانجامد.

این سؤال به طور جدی مطرح است که چرا طی 42 سال بعد از انقلاب این رویه اصلاح نشده و شاید حتی به آن دامن زده شده است. چرا این تناسب یا شاید کمی نرم تر مثلا به ازای هر 10 هزار نفر یک دندانپزشک حفظ شده است!؟

چرا به جای سالانه 9 هزار نفر، سالانه 20 هزار نفر برای ورود به رشته‌های پزشکی پذیرش نمی‌شوند در حالی که همه این 20 هزار نفر حاضر هستند کل مخارج تحصیل خود را بپردازند اما اجازه تحصیل در این رشته را پیدا کنند.

همه این‌ها سؤالاتی است که باید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان نظام پزشکی به آن‌ها پاسخ دهند و تلاش می‌کنیم در گزارش‌های بعدی به آن بپردازیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد