صفحه اصلی » اجتماعی » موج بی اعتمادی نسبت به واکسن های فایزر و مدرنا به کشورهای اروپایی و شرق آسیا رسید/ کدام کشورها مانع تزریق این واکسن بر روی مردم خود شدند؟

موج بی اعتمادی نسبت به واکسن های فایزر و مدرنا به کشورهای اروپایی و شرق آسیا رسید/ کدام کشورها مانع تزریق این واکسن بر روی مردم خود شدند؟

با فوت حدود 100 نفر تاکنون در اثر تزریق واکسن‌های mRNA فایزر و مدرنا در جهان موج توقف واکسیناسیون با این واکسن‌ها در کشورهای مختلف به راه افتاده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ در حالی که بخش فارسی امپراطوری رسانه‌ای دنیا با به خدمت گرفتن سلبریتی‌ها و افراد مؤثر ایرانی و ایجاد پروپگاندای رسانه‌ای سنگین تلاش کرد با ترند کردن هشتک «واکسن بخرید» مسئولان کشور را وادار به خرید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی بکند، در این فضای سنگین و مه آلود رهبر معظم انقلاب با آوردن استدلالاتی در برنامه زنده تلویزیونی صراحتاً ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور را ممنوع اعلام کرد.

ایشان فرمودند: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسئولین هم گفته‌ام، الان هم به طور عمومی میگویم. اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد. چند روز پیش در ظرف ۲۴ ساعت، اینها چهار هزار نفر تلفات داشتند. اینها اگر بلدند واکسن درست کنند، اگر کارخانه‌ی فایزرشان میتواند واکسن درست کند، چرا میخواهند به ما بدهند؟ خب خودشان مصرف کنند که این قدر مرده و کشته‌‌ی زیاد نداشته باشند. انگلیس هم همین جور. بنابر‌این، به اینها اعتماد نیست؛ من واقعاً اعتماد هم ندارم، نمیدانم، گاهی اوقات هست که اینها میخواهند واکسن را روی ملّتهای دیگر امتحان کنند، ببینند اثر میکند یا نمیکند. بنابر‌این، از آمریکا و از انگلیس [واکسن تهیّه نشود]. البتّه به فرانسه هم من خوش‌بین نیستم، علّتش هم این است که سابقه‌ی آن خونهای آلوده را اینها دارند. [البتّه] از جاهای دیگر اگر بخواهند واکسن تهیّه کنند -که جای مطمئنّی باشد- هیچ اشکالی ندارد.»

مغرضین و افرادی که بعد از 42 سال راهبری حکیمانه انقلاب اسلامی ایران در دریای متلاطم جهان کنونی هنوز پی به عظمت و زکاوت رهبر معظم انقلاب نبرده‌اند، نسبت به این سخنان و تصمیم رهبر معظم انقلاب انتقاد کردند. اما گذر زمان ثابت کرد نگرانی معظم له به جا بوده است.

*مرگ 55 نفر در آمریکا

بر اساس گزارش‌هایی که به یک سامانه فدرال رسیده، ۵۵ نفر در آمریکا بعد از دریافت یکی از واکسن‌های آمریکایی «فایزر-بیون‌تک» و یا «مدرنا» جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش اِپُک تایمز، رسانه بین‌المللی مستقر در آمریکا، سامانه فدرال مذکور، سامانه گزارش عوارض جانبی واکسن (VAERS)، یک پایگاه داده فدرال است که گزارش این موارد را دریافت کرده است.

نکته قابل توجه این است که این سامانه منفعل است به این معنی که به طور خودکار گزارش‌ها را جمع‌آوری نمی‌کند و گزارش‌ها در آن بارگذاری می‌شوند. همه افراد از جمله کارکنان بهداشت و سلامت، بیماران یا خانواده‌های آن‌ها می‌توانند گزارش‌هایی درباره عوارض جانبی واکسن‌ها را در آن ثبت کنند.

بنابر گزارش این رسانه، گزارش‌های موجود در این سامانه درباره عوارض واکسن‌های فایزر و مدرنا که در آمریکا برای پیشگیری از کرونا مجوز تزریق همگانی دریافت کرده‌اند، تنها بخشی از این موارد است، گرچه تصور می‌شود اغلب موارد اعلام نشده جزو عوارضی هستند که خیلی جدی مانند فوت نبوده‌اند. در برخی از موارد گزارش شده بیماران در فاصله چند روز از دریافت تزریق، جان خود را از دست داده‌اند.

طبق گزارش‌های دریافت شده، علاوه بر موارد فوتی، مردم از ۹۶ موارد خطرناک تهدیدکننده حیات بعد از دریافت واکسن‌ها خبر داده‌اند. همچنین ۲۴ مورد معلولیت دائمی، ۲۲۵ مورد بستری در بیمارستان و هزار و ۳۸۸ مراجعه به اورژانس گزارش شده است./فارس

*جان باختن 29 نفر در نروژ

نروژ تاکنون در مجموع ۲۹ مورد مرگ را در بین افرادی که اولین واکسیناسیون کووید-19 را انجام داده‌اند، ثبت کرده است.  این درحالی است که تاکنون تنها 0.2 درصد از جمعیت این کشور واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

به گفته کارشناسان، حوادث مرگ و میر در نروژ نیز اثبات کرد، اثر واکسن کووید ۱۹ که با فناوری «mRNA»  توسعه یافته، آنچنان که انتظار می‌رود نبود.

آژانس دارویی نروژ گفته است، واکسن شرکت آمریکایی فایزر تنها واکسن موجود در این کشور است و تمام مرگ و میرها در اثر دریافت این واکسن رخ داده است./تسنیم

*بروز عوارض جانبی جدی پس از تزریق واکسن فایزر در فرانسه

اسپوتنیک هم گزارش کرده است، براساس گزارش آژانس ملی ایمنی داروهای فرانسه، 6 مورد عارضه جانبی جدی پس از تزریق واکسن کرونای فایزر، ساخت شرکت های فایزر و بیون تک در این کشور مشاهده شده است.

این خبرگزاری همچنین از موارد فوتی در این کشور در اثر تزریق واکسن کرونای شرکت فایزر خبر داده است اما آمار دقیقی از موارد فوتی در این کشور منتشر نکرده است.

*ژاپن قبل از اطمینان، واکسیناسیون با واکسن فایزر را آغاز نمی‌کند

با وجود آغاز موج سوم کرونا در ژاپن، مقامات بهداشتی و درمانی در این کشور به شدت با تزریق واکسن‌‌های مشهور به مردم بدون بررسی های دقیق محلی و داخلی مخالف هستند و قصد ندارند بر خلاف دیگر کشور روند این بررسی ها را کوتاه یا حذف کنند.

آن‌ها واکسن‌های فایزر، مدرنا و آکسفورد را تحت بررسی‌های دقیق قرار داده‌اند و تا زمان اطمینان کامل از کارایی این واکسن‌ها، برنامه واکسیناسیون را شروع نخواهند کرد. آن‌ها همچنین منتظرند نتیجه تزریق این واکسن‌ها در سایر کشورها را نیز مشاهده و بررسی کنند.

در عین حال فشارها در ژاپن برای تزریق واکسن کرونا افزایش یافته، زیرا این کشور با آغاز موج سوم شیوع این ویروس مسری مواجه است و نگرانی از افزایش تلفات در این کشور وجود دارد. تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در  ژاپن به روزی حدودا ۷۰۰۰ نفر رسیده است. نخست وزیر ژاپن از اعلام وضعیت اضطراری به مدت یک ماه در توکیو و سه استان همسایه با آن خبر داده است.

به گفته ماسایوکی ایماگاوا، رئیس بخش واکسن شرکت دارویی تاکدا، در بهترین حالت کسب اطمینان از امنیت و کارآیی واکسن مدرنا در ماه می یعنی اواسط بهار به طول می انجامد و برای حفظ سلامت مردم نباید در این زمینه عجله کرد./ فارس

*آغاز موج توقف واکسیناسیون کرونا با واکسن‌های آمریکایی

موج توقف واکسیناسیون کرونا به علت ابهامات فراوان درباره عوارض واکسن‌های ساخت کشورهای غربی و مرگ‌های مشکوک پس از تزریق این نوع واکسن‌ها به کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه رسید.

حدود ۱۰۰ نفر پس از تزریق واکسن‌های کرونای فایزر، مدرنا و آکسفورد به طرز مشکوکی مردند تا تردیدها نسبت به عوارض واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی بیشتر شود. هنوز تولیدکنندگان این واکسن‌ها و مدیران بهداشت آمریکا و انگلیس در این باره موضع‌گیری نکرده‌اند اما واکنش کشورها به این واکسن‌ها نشان می‌دهد حتی سازمان جهانی بهداشت هم در تأیید واکسن فایزر عجله کرده است.

استرالیا، نیوزیلند، ژاپن و تایوان تا پایان فوریه (اسفند) یا بعد از آن واکسیناسیون را شروع نمی‌کنند؛ قرار است با تأخیر عمدی در روند واکسیناسیون، این کشورها داده‌هایی از اثربخشی و عوارض جانبی واکسن قبل از واکسینه کردن جمعیت آسیب‌پذیر و عموم مردم کسب کنند. کره‌جنوبی نیز تصمیم مشابهی گرفته است.

جنیفر مارتین، پزشک استرالیایی و عضو کمیته مشاوره داروسازی و درمانی فارماک، تنها خریدار واکسن در نیوزیلند می‌گوید: دلیل طولانی بودن روند تأیید واکسن‌ها در استرالیا و نیوزیلند بررسی‌های پی‌درپی نتایج است، زیرا اگر یک خطا مرتکب شویم- زمانی که دارو در میان جمعیتی وسیع توزیع شود- با خطایی در مقیاس بزرگ مواجه خواهیم شد.

در ادامه روند روزافزون بی‌اعتمادی کشورها به واکسن آمریکایی فایزر، رویترز خبر داد: امارات عربی متحده نیز شهروندان و ساکنان بزرگسال خود را با واکسن کرونای ساخت شرکت سینوفارم چین واکسینه می‌کند. واکسن فایزر تاکنون حدود یکصد نفر را به کام مرگ فرستاده است. آغاز واکسیناسیون کرونایی به صورت عمده در کشورهای غربی با واکسن‌های کرونای «فایزر» و «مدرنا»، ضمن رقم زدن مرگ افراد زیادی، عوارض خطرناکی را هم به دنبال داشته است. «بیزنس اینسایدر» خبر داد: تزریق واکسن کرونای فایزر و مدرنا سبب مرگ نزدیک به ۹۰ نفر در کشورهای مختلف شده است. شمار افرادی که به دلیل عوارض این واکسن‌ها به بیمارستان مراجعه کردند، هزار و ۳۸۸ مورد اعلام شده و ۹۶ نفر نیز در پی تزریق این واکسن‌ها شاهد عوارض خطرناکی بودند./وطن امروز

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد