صفحه اصلی » اقتصادی » نبود سوخت دامن گیر قلمزنان اصفهانی هم شد/ سهمیه نفتی که قطع شده و نفت آزادی که با دخل و خرج کارگاه های هنری نمی خواند

نبود سوخت دامن گیر قلمزنان اصفهانی هم شد/ سهمیه نفتی که قطع شده و نفت آزادی که با دخل و خرج کارگاه های هنری نمی خواند

یک استادکار قلمزنی گفت: در چند ماه اخیر که شروعش از اوایل تابستان بود سهمیه نفت ما را قطع کردند و تقریبا می توان گفت نفت نیست و نفت آزاد هم لیتری سه هزارو 500 تومان است و برای ما با این حجم کار حداقل یک هزار لیتر نفت احتیاج داریم هزینه ها خیلی سنگین تمام می شود و صرفه اقتصادی ندارد، وضعیت کپسول گاز مایع نیز همینطور است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۴ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ صنایع دستی اصفهان که بعد از ورود صنایع فیک و تقلبی چینی دچار مشکل شده بود به دلیل کرونا و کاهش صادرات و عدم حضور توریست مشکلات آن بیشتر شد و متاسفانه بخشی از کارگاه های تولیدی در این زمینه را به تعطیلی کشانده و یا نیمه تعطیل کرده است.

صنایع دستی اصفهان در کنار آثار تاریخی همیشه مورد توجه توریست ها و همچنین جایگاه خاصی در بازار جهانی داشته است که تحریم ها و کرونا و اتفاقات دیگر دست به دست هم داده و چالش بزرگی برای آن فراهم کرده است؛ شاید برخی از مشکلات در این حوزه چند ساله باشد اما با شیوع بیماری کرونا مشکلات بیشتر و پررنگ تر در مسیر این صنعت قرار گرفته است.

از طرفی حمایت های دولتی و صنفی نیز نتوانسته مشکلات را به خوبی درمان کند و با ادامه این شرایط شاهد بیکاری قابل توجه در این زمینه خواهیم بود، در این زمینه با یکی از سرپرست های کارگاه قلم زنی در اصفهان گفت و گو کردیم.

*خودتان را معرفی کنید و چند سال است در رشته قلم زنی فعال هستید؟

من حسین میرزائیان از 19 سالگی وارد حرفه قلمزنی شدم و سه سال شاگرد بودم در سن 22سالگی به صورت مستقل کار را شروع کرده و الان چهار سال است که استادکار هستم و کارگاه دارم در حال حاضر با وجود بازار نابسامانی که هست سه شاگرد برایم کار می کنند.

*مشکلات کار شما در حال حاضر چیست؟

در چند ماه اخیر که شروعش از اوایل تابستان بود سهمیه نفت ما را قطع کردند و تقریبا می توان گفت نفت نیست و نفت آزاد هم لیتری سه هزارو 500 تومان است و برای کسی مثل من که با این حجم کار حداقل 1000لیتر نفت احتیاج دارم هزینه ها خیلی سنگین تمام می شود و صرفه اقتصادی ندارد وضعیت کپسول گاز مایع نیز همینطور است.

مشکل دیگر افزایش نیافتن دستمزد است اینگونه که تورم در بازار و اجناس دائما در حال بالا رفتن است ولی خبری از افزایش دستمزد در قلمزنی نیست مخصوصا این چند ماه اخیر که بازار شب عید را پیش رو داریم اصلا نه برای استادکار نه برای شاگرد صرفه اقتصادی ندارد قلمزنی کنیم.

یکی دیگر از مشکلات هم نابسامان بودن بازار برای تهیه مواد اولیه است امروز یک جنس را خریداری می کنیم و به فروش می رسانیم و بعد که برای تهیه مواد اولیه به بازار می رویم با افزایش قیمت ها روبرو می شویم و بازار اینگونه است و کسی با چک و یا اقساط نیز کار نمی کند اگر هم کار کند کوتاه مدت است و نقدینگی مشکل ساز شده است.

*وضعیت بازار چگونه است؟

شرایط بازار صنایع دستی به شکلی است که سه الی چهار ماه اول سال بازار کساد است و کم کم شروع به کار می کند تا اوایل زمستان که اوج می گیرد و تا شب عید ادامه دارد که با پدید آمدن کرونا بازار شب عید سال گذشته کلا خراب شد و متحمل ضررهای زیادی شدیم امسال هم در طول سال بازار خوب نبود و حتی نتوانستیم ضرر وارد شده را جبران کنیم چرا که تورم اجازه نداد شب عید امسال هم با توجه به کرونا معلوم نیست چگونه باشد.

هیچ حمایتی از کار ما صورت نگرفت حتی شماره مجوز هایی که خود مرکز فنی حرفه ای و صنایع دستی برای ثبت نام نفت دولتی داده بودند را وقتی در سیستم وارد می کنیم می گویند مورد قبول نیست و هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست و نمی‌دانم چگونه ولی به بعضی از همکارها نفت تعلق گرفته است ولی شماره مجوز برخی هم قابل قبول نیست.

*انتظار شما از مسئولان چیست؟
از مسئولان تقاضا دارم شرایط نفت را سامان دهند چرا که در کار ما حیاتی است و من به علت نابسامان بودن شرایط نفت از نفت هایی که پارسال داشتم استفاده می کنم که قابل استفاده نیست و کیفیت کارم را پایین می آورند ولی چون دستمزدها مقرون به صرفه نیست مجبورم و شرایط کپسول گاز مایع هم ساماندهی کنند می‌گویند در سایت ثبت‌نام کنید ولی موقع ثبت نام و تحویل گاز که می شود ما را معطل می کنند و کاری می کنند برویم و دیگر سراغی از گاز نگیریم از گاز شهری هم نمی توانیم استفاده کنیم و مجبوریم گاز مایع با قیمت 2 برابر بخریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد