صفحه اصلی » اقتصادی » صادرات شیرخشک مازاد قانونی می شود/ استان اصفهان ۶ هزار تُن شیر خشک آماده صادرات دارد

صادرات شیرخشک مازاد قانونی می شود/ استان اصفهان ۶ هزار تُن شیر خشک آماده صادرات دارد

استاندار اصفهان گفت: این استان شش هزار تُن شیر خشک مازاد بر نیاز خود و آماده برای صادرات دارد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ عباس رضایی شامگاه سه‌شنبه در جلسه کارگروه قاچاق کالا و ارز استانداری اصفهان که با حضور رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا و مسوولان استان برگزار شد، با تاکید براینکه استان اصفهان بیشترین تولید شیر در کشور رادارد، یادآور شد  شیر یک مواد غذایی قابل فساد است که در جهت استفاده بهینه در استان و صنعت لبنی اقداماتی در راستای تبدیل شیر به شیرخشک انجام شده است تاهم نیاز کشور را تامین کند و هم مازاد آن صادر شود.

وی یکی از مطالبات استان را صادرات شیرخشک تولیدی آن اعلام و تاکید کرد: استان اصفهان آمادگی کامل برای تضمین تامین شیر خشک کشور و صادرات آن بصورت همزمان را دارد.

رضایی به برخی از موانع و نگرانی‌ها در تهران برای صادرات شیر خشک استان اشاره کرد و هشدار داد: اگرمجوز صادرات از مبادی قانونی صادر نشود، شیرخشک بصورت قاچاق توسط دلالان وسوداگران با سود کلان به خارج از کشور قاچاق می‌شود واین مساله اصلا زیبنده استان اصفهان نیست که شیر خشکی که امکان صدور دارد، قاچاق شود.

وی پدیده قاچاق را یک موضوع چندوجهی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، روانی و اجتماعی توصیف کرد و افزود:چه یک کالا بصورت قاچاق وارد شود مثل البسه که جلوی اشتغال را می‌گیرد و چه آنچه که از مبادی قانونی باید صادر شود و نمی‌شود؛هر ۲پدیده‌ای ناخوشاینداست.

رضایی با تاکید به ضرورت رعایت احترام آحاد استان گفت: بحث قاچاق اقتصادی یک پدیده استانی نیست و در همه کشور رُخ می‌دهد؛ منتها انتظار از استان ما به دلیل هماهنگی و انسجام بین مسوولان آن در سطح مدیریتی، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه دو پدیده بسیار مهم قاچاق از استان، یکی سوخت و فرآورده‌های نفتی و دیگری شیر خشک است، خاطرنشان کرد: اصفهان هم پالایشگاه دارد و هم i بعنوان چهار راه مواصلاتی کشور محسوب می‌شود بنابراین باید مبادی ورودی و خروجی آن کنترل و همه چیز بر اساس موازین قانونی توزیع شود.

وی با بیان‌اینکه درزمینه قاچاق سوخت اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام شده اما کافی نبوده است وگرنه قاچاقی هم رُخ نمی‌داد، اظهار کرد: موضوع احصاء مواد قانونی یکی از مطالبات جلسه امروز بود تااگر مازاد فرآورده‌های نفتی قابل صادرات در استان باشد، پس از تامین مصرف استان از مبادی قانونی صادر شود.

استانداراصفهان گفت: اکنون تصمیماتی برای قانونی کردن صادرات شیرخشک مازاد استان گرفته شده است تا از این طریق هم ارزآوری داشته باشیم و همدر چارچوب سیاست کلان نظام در بُعد صادرات غیرنفتی، فرآورده‌های نفتی را به جای نفت خام صادر کنیم.

رضایی اضافه کرد: البته ابهاماتی از حیث مبادی بخشنامه‌ها و قوانین کشوری وجود دارد که در این راستا چند کمیته تشکیل و یک نامه نیز نوشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: تکلیف فرآورده‌های نفتی و صادرات آن باید برای همیشه یادر مجلس توسط نمایندگان اصفهان یا در ستاد مبازره با قاچاق سوخت مطرح و تعیین شود تامسوولان استان نیز بر اساس همان مبنا رفتار کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد