صفحه اصلی » بین الملل » آسیا و اقیانوسیه » بحرانی ایجاد نخواهد شد/نتایج اولیه انتخابات اعلام می‎‎شود

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان:

بحرانی ایجاد نخواهد شد/نتایج اولیه انتخابات اعلام می‎‎شود

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اشاره به آنکه در این کشور بحرانی ایجاد نخواهد شد، گفت: بزودی نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‎شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - شنبه ۱۳۹۳/۰۳/۳۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «نور محمد نور»، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز (جمعه 30 خرداد) در یک نشست خبری در کابل اظهار داشت که در این کشور بحرانی ایجاد نخواهد شد و نتایج اولیه دور دوم انتخابات بزودی اعلام می‎شود.

به گفته نور، هیچ یک از کاندیدای ریاست جمهوری حق ایجاد بحران را ندارند و با توجه به شرایط، انتظار می‎رود که 2 کاندید روند گفت‎وگو را در پیش گیرند و نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بزودی اعلام خواهد شد.

وی افزود، شهروندان افغانستان مردم گذشته نیستند و امروزه مردم این کشور صلح می‎خواهند بنابراین بحرانی بوجود نخواهد آمد.

نور با اعلام آنکه کمیسیون مستقل انتخابات آماده گفت‎وگو با کاندیداها می‌باشد، گفت: درب کمیسیون مستقل انتخابات برای برقراری ارتباط و گفت‎وگو با کاندیدها باز است و آماده پاسخگویی به آنان می‌باشد.

او همچنین گفت: براساس اصول رفتاری که هر 2 کاندید امضا کرده‌اند، باید به تفاهم کمیسیون مستقل انتخابات توجه داشته باشند و باید اقداماتی را که صورت می‎گیرد، بپذیرند.

سخنگوی کمیسیون مذکور گفت: ناظرین و شاهدین نهادهای مختلف از نزدیک روند شمارش آراء را زیر نظر دارند و کمیسیون همه معیارهای جهانی را رعایت کرده و اتحادیه اروپا نیز این روند را به صورت تکنیکی حمایت کرده است.

این در حال است که تنشی میان کمیسیون مستقل انتخابات و «عبدالله عبدالله» کاندیدی ریاست جمهوری بوجود آمده و وی اعلام داشته است: کمیسیون‎ انتخاباتی و اقدامات آن نزد او مشروعیت ندارد.

عبدالله عبدالله هشدار داده است که نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت زیرا به گفته وی، کمیسیون انتخابات با وجود درخواست وی برای متوقف شدن شمارش آراء، این روند را ادامه داده است.

وی همچنین تأکید کرد: موضع ما این است که از این پس هر نوع اقدام کمیسیون‎ انتخابات برای ما و مردم افغانستان غیرقانونی تلقی می‌شود و نتایج این اقدامات هر چه که باشد، مورد قبول ما نخواهد بود.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تاریخ 24 خرداد بین 2 کاندیدا یعنی عبدالله عبدالله و «اشرف‌غنی احمدزی» تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

براساس تقوم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، نتایج اولیه دور دوم انتخابات در تاریخ 11 تیرماه و نتایج نهایی آن در 31 تیرماه اعلام خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × 5 =