صفحه اصلی » سیاسی » حضور نیروهای ایرانی در افغانستان برای کمک به اطفا آتش سوزی و بی تفاوتی نظامیان آمریکایی/ کدام طرز فکر به نفع مردم است؟

حضور نیروهای ایرانی در افغانستان برای کمک به اطفا آتش سوزی و بی تفاوتی نظامیان آمریکایی/ کدام طرز فکر به نفع مردم است؟

کارشناس امور بین الملل گفت: نیروهای ناتو و آمریکا در کشورهای منطقه به دنبال سهم خواهی، امتیاز گرفتن و آسیب زدن، حتی در حد ایجاد فتنه و پیش بینی جنگ نیابتی برای آینده هستند نه برای کمک یا خدمت کردن!

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۳ - سه شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ حوالی ظهر روز شنبه ۲۵ بهمن ماه در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان حجم بزرگی از دود غلیظ ناشی از حادثه انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات گمرکی اسلام قلعه افغانستان واقع در جوار گذرگاه مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی مشاهده شد. بدلیل انفجار اولیه بخاطر حضور تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به دهها انفجار پی در پی و آتش سوزی بسیار گسترده انجامید و لذا والی هرات از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.

ایران نیز در اقدامی برادرانه به کمک دولت افغانستان رفت و استاندار خراسان رضوی، علاوه بر صدور دستور اعزام آتش‌نشانان ایرانی با تجهیزات کامل برای مهار حریق، آماده باش کامل به بیمارستان شهر تایباد داد و بالگردها برای مهار آتش به صحنه اعزام شدند و پس از ساعتها تلاش حریق اطفاء شد.

این حادثه خسارت بار در حالی رخ داد که نیروهای آمریکایی‌ مستقر در این ولایت که از تجهیزات پیشرفته و بالگرد برای اطفاء حریق برخوردار بوده‌اند، حاضر نشدند اندکی از توانایی‌های لجستیکی خود را اختیار طرف افغانستانی قرار بدهند ناگفته نماند که والی هرات پیش از آن‌که از طرف ایرانی درخواست کمک کند، از نیروهای ناتو مستقر در هرات کمک خواسته بود، اما با پاسخ منفی آن‌ها روبرو و ناتو درخواست والی هرات برای کمک به اطفاء حریق را رد کرد!

جیمز هکر فرمانده ارشد نیروی هوایی ناتو در منطقه در سال 2018 گفت: با حل مسائل در عراق، تمرکز خود را بر افغانستان قرار داده‌ایم! نتیجه این تمرکز افزایش جنگ و شکست مذاکرات با طالبان بوده است. یک کاربر فضای مجازی با کنایه نیز به حضور ناتو در افغانستان نوشته است: ناتو آمده است به افغانستان آتش بزند، نه آنکه خاموشش کند!

محمود معلمی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ با اشاره به حضور نیروهای تیپ فاطمیون، حشدالشعبی و… به دستور حاج قاسم سلیمانی برای کمک به سیل خوزستان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با مشی انسان دوستانه همواره در کنار کشورهای همسایه و یا دورتر ایستاده و در صورت نیاز داوطلبانه کمک می کند که اینگونه همکاری ها بین کشورهای منطقه نه تنها در اینگونه حوداث خسارت بار بلکه در سایر زمینه و عرصه ها اعم از اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز باید بیشتر باشد.

کارشناس امور بین الملل حضور نیروهای آمریکایی در منطقه را شیطنت آمیز و مضر دانست و با اشاره به انتقال داعش توسط آمریکا به افغانستان افزود: نیروهای ناتو و آمریکا در کشورهای منطقه به دنبال سهم خواهی، امتیاز گرفتن و آسیب زدن، حتی در حد ایجاد فتنه و پیش بینی جنگ نیابنی برای آینده هستند نه برای کمک یا خدمت کردن، آنها اگر حتی کوچکترین کمکی هم بخواهند انجام دهند قبل از آن حتما شیطنت هایی برای گرفتن امتیاز انجام می دهند.

وی ادامه داد: در این حادثه که در نزدیکی مرز کشورمان اتفاق افتاد نیروهای آمریکایی طبیعتا اول برای گرفتن امتیاز و ماندگاری خود در نزدیکی مرز کشورمان تلاش می کنند که موجب خسارت های سیاسی و امنیتی می شد و چون گرفتن چنین امتیازی غیر ممکن بود از کمک به خاموش کردن آتش خودداری کردند.

این استاد دانشگاه اعتماد و همکاری بین ایران و کشورهای منطقه را عمیق و دوطرفه عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس آموزه ها و ارزشهای دینی و مشی انسان دوستانه خود علاوه بر ملت های مسلمان همسایه در کنار سایر ملتها و ادیان نیز هست و داوطلبانه کمک می کند همانگونه که درحمله داعش به کردستان عراق حاج قاسم سلیمانی به کمک آنها رفت و از چنگال داعش نجات داد.

وی با بیان اینکه همه ملتهای منطقه اذعان دارند که ایران کشور قابل اعتمادی است خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم ملت های منطقه ایران را برای اقامت انتخاب می کنند و سالها است که میزبان مردم افغانستان هستیم برای عمق بخشیدن به این اعتماد و همکاری ها همین اقدامات خیرخواهانه و بدون چشم داشت است که امیدواریم از چشم دولت افغانستان نیز دورنماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد