صفحه اصلی » اجتماعی » معمارانی که فقط از نسخه های کپی شده سبک های رومی استفاده می‌کنند/ یک کارشناس: می توانیم معماری خودمان به معماری مدرن تبدیل کنیم

معمارانی که فقط از نسخه های کپی شده سبک های رومی استفاده می‌کنند/ یک کارشناس: می توانیم معماری خودمان به معماری مدرن تبدیل کنیم

یک کارشناس حوزه معماری و شهرسازی گفت: این معماران و طراحان هستند که به موضوع عدم استفاده از سبک های رومی باید توجه ویژه ای داشته باشند، حتی برای کارفرمایان نیز مهم نیست و شناختی ندارند و بیشتر به عواید مالی آن توجه دارند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۲۹

رضا پیوندی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: باید هدف شناخت فرهنگ و معماری ایرانی باشد اما این روزها شاهد این هستیم که معماری کلاسیک و رومی رواج پیدا کرده و ساختمان هایی با این سبک ساخته می‌شوند در واقع حلقه مفقوده این ماجرا شناخت فرهنگ ایرانی در معماری ها است که باید تمرکز بیشتری روی آن‌ها شود.

وی ادامه داد: جای تاسف دارد که افراد متولی کار همچون معماران و طراحان به فرهنگ ایرانی آشنایی ندارند و در اجرای معماری کلاسیک و رومی نیز طرح های درست را اجرا نمی‌کنند، به نظر می‌رسد دستگاه هایی چون راه شهرسازی و شهرداری در این خصوص تقصیر چندانی ندارند چرا که علت را باید در افراد و جاهای دیگری جستجو کرد.

کارشناس حوزه معماری و شهرسازی تصریح کرد: این معماران و طراحان هستند که به موضوع عدم استفاده از سبک های رومی باید توجه ویژه ای داشته باشند، حتی برای کارفرمایان نیز مهم نیست و شناختی ندارند و بیشتر به عواید مالی آن توجه دارند.

چشم و هم چشمی مردم هم موثر است
وی تاکید کرد: حتی در این میان نقش مردم نیز حائز اهمیت است، چشم و هم چشمی‌ها عامل مهمی است که مردم را به سمت استفاده از این سبک ترغیب می‌کند، حقیقت این است که سبک کلاسیک و رومی زیباست اما به شرطی که معماری کلاسیک واقعی بوده و از هندسه طلایی در آن استفاده شود اما این چیزی که در کشور شاهد هستیم هیچ نشانی از معماری سبک کلاسیک و رومی ندارد.

معماران از نسخه های کپی شده سبک های رومی استفاده می‌کنند

پیوندی اذعان کرد: جای تاسف دارد که بسیاری از طراحان و معماران تنها نسخه های کپی شده ازسبک های رومی را در کارهایشان استفاده می‌کنند و با ترکیب آن‌ها نیز گمان می‌کنند به فضای شهر جلوه می‌دهند در حالی که هیچ کدامیک خروجی مناسبی ندارد و دیگر اقشار جامعه نیز که در این خصوص دانشی ندارند طرح ها را می‌پسندند.

نیازی به نسخه های خارجی نداریم
وی با اشاره به اینکه مخالف اجرای طرح های رومی و کلاسیک است، گفت: معماری کشور ما بسیار غنی است و نیازی به نسخه های خارجی نداریم حتی این امکان وجود دارد که معماری خودمان به معماری مدرن تبدیل شده تا با سبک های روز دنیا هماهنگ باشیم، گفتنی است معماری ایرانی براساس اصولی از زمان ساسانی آغاز شده و تا امروز تداوم داشته است و این پتانسیل را دارد که در سازه های امروزی از آن استفاده کنیم.

معماری ایرانی به اقلیم کشور توجه دارد

کارشناس حوزه معماری و شهرسازی ادامه داد: با این تفاسیر و با وجود پیشینه غنی از معماری در کشورمان نیازی نیست از معماری قدیمی رومی استفاده کنیم درحالی که معماری با سابقه کشورمان به اقلیم و آب و هوای کشور توجه کرده و براساس آن شکل گرفته است اما معماری رومی و کلاسیک با اقلیم ایران سازگار نیست.

وی در پایان با تاکید بر نقش معماران و طراحان بیان کرد: تبادل نظر بین معماران بسیار مهم است اما کارفرمایان نیز به این مهم توجه ندارند بلکه بیشتر بر سود کار و هزینه ها تمرکز می‌کنند، به نظر می‌رسد نیاز است تا از سوی سازمان نظام مهندسی توجه بیشتری به این موضوع شود و حتی در این میان کارفرمایان نیز توجیه شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد