صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » روایتی متفاوت از چرایی نامگذاری رزمندگان فلاورجان به خط شکنان در جبهه های جنگ تحمیلی

روایتی متفاوت از چرایی نامگذاری رزمندگان فلاورجان به خط شکنان در جبهه های جنگ تحمیلی

عملیات خیبر در منطقه هور الهویزه، از جمله عملیات هایی است که رزمندگان فلاورجانی با فرماندهی حاج احمد کاظمی خط شکنانه جنگیدند و به قلب دشمن یورش بردند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۹ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ «جزایر حتما باید نگه داشته شوند هر طور که شده »، این سخن  تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) در عملیات خیبر است . سخنی که با ابلاغ آن فرمانده هان جنگ روحیه ای دو چندان یافتند و سلاح در دست قدرتمندانه به سمت خط مقدم جبهه شتافتند . هنوز ۷۲ ساعت نگذشته بود که حرف امام روی زمین نماند تا زمانی که دشمن بعثی از حربه جنگ شیمیایی استفاده کرد و کار  برای رزمندگان دلیر وطن سخت شد ولی با این حال توانستند جزایر را حفظ کنند و اکنون پس از گذشت سال ها شنیدن رشادت های رزمندگان بویژه رزمندگان فلاورجانی از زبان همرزم آنان تازگی دارد.

آقای محمد رئیسی یکی از رزمندگان فلاورجانی است که با شروع جنگ تحمیلی از سال ۵۹ تا اواخر جنگ در جبهه ها و عملیات های متفاوت حضور داشت و شاهد جانفشانی های بسیاری بود؛ او از اسفند ۶۲ و عملیات خیبر می گوید: بحث عملیات خیبر به آن جلسه ۴۵ دقیقه ای برمی گردد که در پایگاه منتظران شهادت داخل گلف اهواز با حضور مقام معظم رهبری به عنوان نماینده تام الاختیار امام خمینی(ره) در شورای عالی انقلاب ، بچه های جنگ های نامنظم شهید چمران و برداران حزب الهی ارتش برگزار شد.

در آن مقطع که قفل جنگ بسته شده بود به گفته سردار فتح الله جعفری یکی از  رزمندگان شهرستان فلاورجان در عملیات خیبر، شهید حسن باقری یکی از فرماندهان خیبر در آن زمان، طبق فرمایشات حضرت آقا دو طرح بلند مدت و کوتاه مدتی را تا عملیات والفجر ۸ بنیان گذاشت که باعث پیروزی های متعددی از عملیات حصر آبادان شد و همچنین موفقیت هایی که یکی پس از دیگری بوجود آمد تا در نهایت  نوبت به عملیات خیبر رسید .

او درباره اوصاف آن زمان منطقه هور به تنوع پرندگان ، ماهیان و حیوانات اهلی روستاها و شهرهای اطراف اشاره کرد و این گونه گفت: مردان آن منطقه که به کشاورزی و دامپروری مشغول بودند و بچه های ما می بایست برای شناسایی با آنان ارتباط برقرار می کردند و تا حدودی هم موفق بودند و انها همکاری می کردند . نکته مهم در منطقه هور وجود انواعی از  نیزارها که گاها طول آن سه متر با قطر چندین میلی متر  همچنین آب های هور با عمق چهار متر که در زمان بارندگی این عمق به ۸ متر هم می رسید با این تفاسیر  بچه های قرارگاه نصرت که مسئولیت شناسایی منطقه و دشمن را قبل از عملیات خیبر به فرماندهی علی هاشمی بر عهده داشتند شرایط سختی را متحمل می شدند تا بتوانند معبرها را باز کنند .

همه نیروهایی که به عملیات ها اعزام می شدند باید تمامی آموزش های لازم اعم از نظامی،  غواصی،  تخریب چی را از قبل گذرانده باشند از این رو رزمندگان عملیات خیبر چه کسانی که در بخش اطلاعات عملیات و چه آنهایی ک در خط مقدم عملیات خیبر حضور داشتند از این امر مستثنا نبودند و  همگی این آموزش های سخت را دیده بودند تا بتوانند از آبهای جزایر هور عبور کنند و مین های دشمن را خنثی و موانع را باز کنند .

این رزمنده دفاع مقدس از چگونگی انجام این عملیات اینگونه گفت : این عملیات توسط سپاه، ارتش بویژه هوانیروز که با پشتیبانی عظیم  ، نقش موثری  در جزایر شمالی و جنوبی به فاصله ۲۵۰ کیلومتری منطقه هور العظیم  ایفا کردند.

رئیسی تعداد رزمندگان شرکت کننده در این عملیات را متفاوت خواند و ادامه داد : نیروها پس از گذراندن آموزش های لازم به عملیات های متفاوت اعزام می شدند و حتی بعضی مواقع برای گمراه کردن دشمن چند عملیات فرعی را برنامه ریزی می کردند تا عملیات اصلی انجام گیرد که در شب عملیات خیبر نیز تعدادی از نیرو ها به منطقه عملیاتی والفجر ۸ اعزام شدند .

نیروهای شهرستان فلاورجان از لشکر امام حسین (ع) به فرماندهی حاج حسین خرازی  و هشت نجف اشرف به فرماندهی احمد کاظمی به مناطق عملیاتی مختلف اعزام می شدند که در اسفند ماه ۶۲ نیز تعدادی از رزمندگان فلاورجانی به عملیات خیبر اعزام شدند.

رزمندگان خط شکن شهرستان فلاورجان به دلیل اینکه علاقه ای به فعالیت های پشت جبهه نداشتند و دوست داشتند که همیشه نوک پیکان حمله باشند همیشه خود را برای خط مقدم جبهه آماده می کردند و به دشمن یورش می بردند از این رو به خط شکنان معروف اند  و امروز در اسفند ۱۳۹۹ از آنان بعنوان خط شکنان خیبری نیز یاد می کنند.

اوج کار رزمندگان فلاورجانی در واحد اطلاعات عملیات سردار شهید اکبر هادیان و سید رضا موسوی همچنین شهید اسماعیل اقبالی در قسمت تخریب چی و باز کردن معبرها و دیگر شهدایی که در این دو قسمت نقش موثری را ایفا کردند، هست.‌

شهدای عملیات خیبر شهرستان فلاورجان به بیش از ۱۴۶ شهید می رسد که پیکر بعضی از آنان مثل برادران کریمی حماسه ساز،  سردار شهید نجفعلی ، ولی الله و قدرت الله کریمی که هر سه در یک روز  و در عملیات خیبر به شهادت رسیدند و در کشور فقط  خانواده کریمی از روستای هویه فلاورجان و یک خانواده در کرج این عنایت شامل حالشان شده است  پس از ۱۳ سال به میهن بازگشتند . بدلیل تشییع ۱۴۶ شهید در پنجم اسفند ماه ۱۳۶۲ بر دستان پر مهر مردم دیار خط شکنان این روز را روز حماسه و ایثار شهرستان نامگذاری کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − 13 =