صفحه اصلی » اقتصادی » مصوبات حمایتی مجلس از خانوارهای محروم

هفتمین نشست بررسی بودجه ۱۴۰۰

مصوبات حمایتی مجلس از خانوارهای محروم

در هفتمین نشست علنی بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در بخش درآمدی تبصره های ۷، ۸ و ۹ مورد بررسی و اصلاح قرار گرفت که به مطالبی چون عوارض و حقوق ورودی گمرکی کالاها از جمله موبایل های گران قیمت پرداخته شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۷ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ نمایندگان مجلس روز چهارشنبه 6 اسفند ماه ادامه بررسی جزییات لایحه بودجه سال 1400 را در دستورکار خود قرار دادند و بخش درآمدی تبصره 7 را مورد بررسی قرار دادند. در بند الف تبصره مذکور برای رفع موانع تولید اصلاحی در قانون مربوطه ایجاد شد تا درآمدهای حاصل از اجرایی شدن قانون به حساب تمرکز وجوه درآمد شرکت های دولتی نزد خزانه داری کل کشور واریز شود.

ایدرو و ایمیدرو

در ادامه نیز نمایندگان گمرک جمهوری اسلامی را مکلف کردند استرداد حقوق های ورودی را تا پایان سال 1400 تسویه کند. همچنین درآمدهای حاصل از صدور مجوز توزیع دخانیات به‌حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می شود. نمایندگان به دولت اجازه دادند که مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام‌شده فروش هر مترمکعب آب و دفع فاضلاب و هر کیلو وات ساعت برق را (پس از تأیید سازمان حسابرسی به‌عنوان بازرس قانونی) با بدهی طرح های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تهاتر شود. از سوی دیگر دولت مجاز شد مطالبات سال 97 ایدرو و ایمیدرو را تا سقف 10 هزار میلیارد ریال تهاتر کند.

در بندالحاقی یک این تبصره صحن علنی بررسی های بیشتر انجام داد به نحوی که به دلیل عدم شفافیت و دارای ابهام در این بند، دکترمحمدباقر قالیباف آن را برای بررسی دقیقتر و کارشناسی شده تر به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع داد. رئیس مجلس تاکید کرد که مجلس اجازه نمی دهد که به هر قیمتی درآمد افزایش پیدا کند چرا که مجلس مخالف افزایش درآمدی که باعث تورم شود است. از این رو بندالحاقی یک تبصره 7 که در خصوص نرخ گمرکی و سود بازرگانی بود به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

نحوه محاسبه حقوق گمرکی کالاها

 

در این میان بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میان دورود در مجلس در تذکر شفاهی به حواشی ایجاد شده در فضای مجازی به دنبال  تعیین تکلیف تعرفه های قبوض آب و برق گفت: مجلس شورای اسلامی هیچ گاه به دنبال تحمیل گرانی به مردم نبوده است و لذا چنین فضاسازی هایی که در جامعه مطرح شده از سوی آقایان دولتی ساخته و پرداخته می شود.

در تبصره 8 نمایندگان به مجوزی برای وزارت راه و شهرسازی ورود کردند  و مجوزی برای ساخت و تکمیل مدارس در مجموعه های مسکونی مهر را صادر کردند. همچنین شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمین های اجاره ای 99 ساله مسکن مهر شدند. در ادامه این تبصره نیز وزارت راه و شهرسازی مکلف شد تا سقف 5هزار میلیارد تومان از بانک ها تسهیلاتی به زمین های متعلق به شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید لحاظ کند. همچنین این وزارت مکلف شد تا به‌صورت رایگان زمین ها مرتبط با ارائه خدمات فرهنگی، ورزشی و اجتماعی مورد نیاز طرح های مسکن مهر را در اختیار دستگاه های دولتی ذی‌ربط در قرار دهد.

در ادامه این تبصره شرکت های آب منطقه‌ای استان‌ها و سازمان آب و برق خوزستان مکلف شدند به ازای هر متر مکعب برداشت آب از آبخوان‌ها، حداکثر معادل دویست (200) ریال متناسب با کشت غالب منطقه و میزان درآمد کشاورزان مطابق دستورالعمل مشترک وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، دریافت و به خزانه‌داری کل‌ کشور واریز کنند. همچنین برای چاه های غیرمجاز مقرر شد به ازای هر مترمکعب حداکثر یک‌هزار (1.000) ریال متناسب با افت سفره و حجم کسری مخزن سفره که حسب دستورالعمل وزیر نیرو تعیین می‌شود، دریافت می شود

نمایندگان برای پیشگیری و بازسازی خسارت ناشی از سیل و موارد دیگر به شرکتهای آب منطقه‌ای استان‌ها و سازمان آب و برق خوزستان اجازه دادند که بهره‌برداری از مصالح مازاد رودخانه‌ای و خاک مازاد آب بندان ها با شرایط تعیین شده در قانون به شرط واریز حقوق دولتی واگذار کنند.

بازار موبایل

براساس بندالحاقی یک تبصره 8 کلیه تبلت ها و ساعتهای هوشمند بارکد خوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه ای(همتا) ثبت می شود همچنین 12 درصد حقوق ورودی برای واردات گوشی های موبایل ساخته شده خارجی بالای ششصد (600) دلار در نظر گرفته شد.

نمایندگان تاکید کردند که تعرفه آب مصرفی در شهرک های کشاورزی و واحدهای مستقر در این شهرک ها به نرخ مصوب فعالیتهای کشاورزی محاسبه شود. در ادامه تبصره 8  مقرر شد وزارت نفت و نیرو در سال آینده تعرفه های آب، برق و گاز مشترکین خانوارهای کشور را با شروطی که در قانون آمده است اصلاح کنند. همچنین حکمی برای برخورد و اقدام نسبت به برقراری انشعاب های غیردائم خدمات عمومی مطابق با تعرفه مربوطه صادر شده است.

در نهایت در تبصره 8 دولت مکلف شد در واردات محصولات کشاورزی و دامی اولویت خرید خود را از شرکت های ایرانی فعال در حوزه کشاورزی فراسرزمینی قرار دهد.

نمایندگان مجلس در تبصره 9 لایحه بودجه سال 1400 به دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارکهای علم و فناوری اجازه دادند در جهت تکمیل طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود با اولویت ساخت، خرید و تکمیل خوابگاه های اقدام کنند و همچنین تاکید کردند که از 100 درصد وجوه اداره شده از بازپرداخت وام های شهریه ای دانشجویی تا سقف 2هزار میلیارد ریال به خزانه‌داری کل‌ کشور واریز شود.

در بند دیگر تبصره مذکور شرکت ها، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت در قانون مشخص شده است مکلفند در اجرای تکالیف قانونی مربوط، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود مندرج در آن پیوست را در مقاطع سه‌ماهه به میزان 25 درصد به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل‌ کشور واریز کنند و نیز وجوه مصرف نشده دستگاه های اجرایی به سال بعد منتقل شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد