صفحه اصلی » سیاسی » دیدار مسئولان و كاركنان قوه قضائیه با رهبر انقلاب

دیدار مسئولان و كاركنان قوه قضائیه با رهبر انقلاب

رئیس، مسئولان عالی و قضات قوه قضاییه در آستانه سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و ۷۲ تن از یاران انقلاب اسلامی در هفتم تیر سال ۱۳۶۰، صبح امروز (چهارشنبه) در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار كردند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۵

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس، مسئولان و قضات دستگاه قضایی، با تشكر از اقدامات دستگاه قضا، حماسه عظیم و حقیقی ملت بصیر و هوشمند ایران را در انتخابات 24 خرداد، كاری كارستان خواندند و با تأكید بر ضرورت كمك به رئیس جمهور منتخب افزودند: شكست همه جانبه برنامه ها و اهداف دشمنان، تجلی اعتماد عمومی ملت به نظام اسلامی و مجریان و ناظران انتخابات، وجود امنیت پایدار به عنوان زیر ساخت پیشرفت و آبادانی، نجابت و قانون پذیری نامزدهای دیگر در قبال رئیس جمهور منتخب، و استحكام و اقتدار جمهوری اسلامی در دفاع از منافع ملت از نكات مهم انتخابات اخیر بود.
در این دیدار كه در آستانه سالگرد حادثه هفتم تیر 1360 و شهادت شهید بهشتی و 72 تن از یاران انقلاب برگزار شد، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از شخصیت برجسته و نورانی آیت‌الله بهشتی افزودند: در آن جنایت خبیثانه، شخصیتهای برجسته، علمای بزرگ و خدمتگزاران صادق به شهادت رسیدند اما چهره پلید منافقین و حامیان مستكبر آنها نیز برای ملت افشا شد و این دستاورد بزرگی بود كه عملاً امكان حیات منافقین را در كشور از بین برد و برای جمهوری اسلامی سرنوشت ساز شد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین با تشكر از سخنان مفید و روشنگر آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در این دیدار افزودند: باید از اقدامات و تلاشهای ارزنده مسئولان و كاركنان شریف دستگاه قضایی حقیقتاً تشكر كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «سلامت» و «كارآمدی» قوه قضاییه را دو هدف راهبردی و همیشگی دستگاه قضا خواندند و تأكید كردند: این دو هدف عالی، باید در تمام برنامه ها و اقدامات مورد توجه كامل قرار داشته باشد تا دستگاه قضایی به مجموعه ای كاملاً كارآمد و سالم تبدیل شود.
ایشان كارآمدی و سلامت دستگاه قضا را موجب رضایت و احساس امنیت مردم برشمردند و افزودند: دستگاه قضا باید به جایی برسد كه هر مظلومی بتواند خود را به ساحل امن آن برساند و در مقابل ظلم بایستد.
رهبر انقلاب مراقبت دائم و پیگیری مستمر را زمینه ساز تحقق اهداف قضایی خواندند و خاطرنشان كردند باید با صیانت و هوشیاری، فاصله فعلی تا قوه قضاییه مطلوب اسلامی را پر كرد.
ایشان افزودند: البته پیمودن این راه سخت، به زمان نیاز دارد اما مهم این است كه همه حركتها در جهت پر كردن خلاء ها و رسیدن به نتیجه مطلوب باشد.
رهبر انقلاب، آگاهی مسئولان قضایی از خلاءها موجود این دستگاه را، امری مثبت دانستند و افزودند همه كارها باید براساس برنامه های مصوب انجام شود تا در پرتو همت و تلاش امیدوارانه، نقائص موجود برطرف و دستگاه قضایی روز بروز بهتر و شكوفاتر شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در سخنان مهمی درباره انتخابات 24 خرداد با تجلیل و تشكر از ملت بزرگ و موقع شناس ایران، افزودند: حقایق و نكات برجسته این انتخابات باید همچنان در دایره تحلیل و توجه قرار داشته باشد.
رهبر انقلاب با اشاره به برنامه ریزی یكساله، پیچیده و چند وجهی جبهه مخالف ملت ایران خاطرنشان كردند: دشمنان و مخالفان جمهوری اسلامی تلاش كردند یا انتخابات برگزار نشود و یا با سردی و بی اعتنایی ملت روبرو شود.
ایشان افزودند: آنها برای بعد از انتخابات هم برنامه داشتند تا به بهانه های مختلف مقاصد شوم خود را پیگیری كنند اما به فضل الهی ملت، مهارت و عظمت خود را در روز رأی گیری نشان داد و آنچه اتفاق افتاد 180 درجه خلاف خواسته های دشمنان بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش بیگانگان برای القای تحلیلهای سست و بی پایه درباره حضور شوق آفرین ملت در انتخابات خاطرنشان كردند: شبهه افكنی و تردیدآفرینی درباره صحت انتخابات از جمله روشهای دشمنان برای دلسرد كردن مردم بود اما ملت به گونه ای عمل كرد كه دستگاههای تبلیغاتی استكبار، در همان روز انتخابات مجبور شدند به حضور پرشور و عظیم مردم اعتراف كنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: رمز حضور عظیم ملت در انتخابات امسال، اعتماد و علاقه عمومی به نظام جمهوری اسلامی، اعتماد به ناظران و مجریان انتخابات و امیدواری ملت به حركت مستمر و پیش رونده ایران عزیز بود و این، حقیقتی بسیار مهم و انكارناپذیر است.
ایشان در همین زمینه به سخنان خود در چند روز قبل از انتخابات اشاره و خاطرنشان كردند: آن روز گفته شد اگر احیاناً كسانی هستند كه دلشان با نظام خیلی صاف نیست اما برای ایران و منافع ملی اهمیت قائلند در انتخابات شركت كنند كه لابد برخی از رأی دهندگان در زمره این افراد هستند.
ایشان افزودند: این واقعیت نشان می دهد حتی كسانی كه طرفدار نظام نیستند به نظام و انتخابات آن اعتماد دارند چرا كه می دانند جمهوری مستحكم اسلامی، مثل شیر در مقابل طمع ورزان ایستاده و از كشور، منافع ملی و عزت ملی، بخوبی دفاع می كند.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین نكته برجسته دیگری از انتخابات یعنی «امنیت كامل در سراسر كشور»، همزمانی دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را یادآور شدند و گفتند: در انتخابات شوراها به علت زمینه های پیچیده طایفه ای، منطقه ای و قومی معمولاً امكان بروز درگیری و ناامنی وجود دارد اما به فضل الهی و در پرتو همراهی ملت و تلاش مسئولان و دستگاههای ذیربط، در انتخابات اخیر هیچ نشانی از ناامنی وجود نداشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه تبیین برخی نكات برجسته انتخابات 24 خرداد، رفتار نجیبانه و قانون پذیری نامزدهای دیگر انتخابات را، بسیار مهم و موجب شكرگزاری به درگاه پروردگار دانستند.
ایشان گفتند: دیدار نامزدهای دیگر با رئیس جمهور منتخب و تبریك و ابراز خرسندی از انتخاب وی، موجب شیرینی كام مردم شد و جای تشكر دارد.
رهبر انقلاب با اشاره به حوادث تلخ سال 88 و تأكید مكرر خود بر قانونگرایی افزودند: در این انتخابات نیز می شد بهانه گیری كرد و با راه اندازی اختلاف و دعوا، عظمت و شكوه حضور ملت را نادیده گرفت و كام مردم را تلخ كرد اما رفتار با نجابت و قانونمدارانه دیگر نامزدها، برای مردم احساس آرامش و شادی به همراه آورد و این قانونگرایی باید برای همیشه و برای همه درس باشد.
رهبر انقلاب ورود نیروی عظیم مردم به عرصه انتخابات را ناشی از هدایت دلهای ملت به دست توانای پروردگار برشمردند و افزودند: در پرتو این لطف الهی، انتخابات حقیقتاً حماسه شد و آرزوی خیرخواهان تحقق یافت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای كمك به رئیس جمهور منتخب را مورد تأكید قرار دادند و افزودند: اداره كشور، واقعاً كارسختی است و همه افراد و همه دستگاهها باید رئیس جمهور برگزیده مردم را یاری كنند.
ایشان افزودند: ایراد و انتقاد و اعتراض سالم، قطعاً برای پیشرفت كشور مفید است اما همه به یاد داشته باشیم كه «در حاشیه بودن و ایراد گرفتن» آسان است اما كار اجرایی، دشوار و سخت است بنابراین همه باید به رئیس جمهور منتخب  كمك كنیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ضرورت پرهیز از دامن زدن به توقعات و یا برخوردهای شتابزده خاطرنشان كردند: نباید به سرعت قضاوت كرد بلكه باید با همكاری و همدلی، كارهای كشور را به جلو برد.
ایشان در پایانِ بخش انتخاباتی سخنانشان با گلایه از برخی حرفهای نامزدهای انتخاباتی در برنامه های دوران تبلیغات افزودند: دولت كنونی در كنار نقاط ضعفش، نقاط قوت فراوانی نیز دارد و چقدر خوب بود كه نامزدهای محترم با نگاهی منصفانه در كنار بیان نقاط ضعف، به خدمات مهم دولت و كارهای زیربنایی و سازندگی آن نیز اشاره می كردند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنانشان به موضوع هسته ای پرداختند.
ایشان تأكید كردند: همانگونه كه در اولین روز سال نو گفته شد چند كشور كه جبهه مخالف ایران را تشكیل می دهند و خود را به دروغ جامعه جهانی می خوانند با لجبازی نمی خواهند موضوع هسته ای حل شود اما اگر لجبازی را كنار بگذارند حل مسئله ی هسته ای ایران، كاری سهل، آسان و روان است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: موضوع هسته ای بارها تا لحظه حل، پیش رفته است اما امریكایی ها بهانه های جدیدی پیش كشیده اند.
ایشان با اشاره به سند مكتوبی كه آژانس بین المللی هسته ای امضا كرده است افزودند: در این سند آژانس اذعان كرده كه اشكالاتی كه درباره هسته ای ایران داشته است برطرف شده بنابراین پرونده هسته ای ایران باید بسته می شد اما امریكایی ها بلافاصله مسائل جدیدی را مطرح كردند چرا كه موضوع هسته ای را نقطه مناسبی برای تهدید و فشار بر ایران می دانند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تحریكات صهیونیستها خاطرنشان كردند: جمهوری اسلامی در بحث هسته ای، قانونی و شفاف عمل كرده و از لحاظ استدلالی دارای منطقی محكم است اما هدف دشمنان، استمرار فشار، خسته كردن ملت و تغییر نظام است بنابراین نمی گذارند مسئله حل شود.
ایشان افزودند: البته دشمنان در حرفهای خصوصی و نامه ها می گویند نمی خواهیم نظام را تغییر دهیم اما عملكردشان خلاف این حرف را نشان می دهد.
رهبر انقلاب تأكید كردند: برای آنها، هسته ای، حقوق بشر، دمكراسی و هیچ چیز دیگر اهمیتی ندارد آنها دنبال سد كردن پیشرفت ملت و سلطه مجدد بر ایران عزیز ما هستند اما جمهوری اسلامی با اقتدار، استقلال، تكیه بر مردم و اعتماد به پروردگار، ایستاده است و از منافع ایران دفاع می كنند.
ایشان خاطرنشان كردند: تجربه نیز نشان داده است هركسی در راه حق استقامت ورزد پیروز است و بدون تردید ملت ایران در این زمینه نیز به دشمنان سیلی خواهد زد.
در ابتدای این دیدار آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه گزارشی از اهم اقدامات دستگاه قضایی در یك سال گذشته بیان كرد.
رئیس دستگاه قضا تدوین و ابلاغ برنامه پنجساله توسعه قوه قضاییه، بازسازی كمی و كیفی نیروی انسانی سیستم قضایی، اهتمام به آموزش و پژوهش، تقویت برنامه های فرهنگی، بكارگیری فناوری های نوین در دستگاه قضایی از جمله سامانه های خدمات الكترونیكی، تحول در نگاه به مسائل زندان و مجازات و همچنین قاطعیت در برخورد با اشرار سازمان یافته، متجاوزین به حریم اشخاص و قاچاقچیان مواد مخدر را از مهمترین برنامه ها در زمینه ی ایجاد تحول و توسعه در دستگاه قضایی كشور معرفی كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد