صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » اگر دولت از عمد نرخ دلار را بالا برده، باید در برابر مردم پاسخگو باشد/ خروج 48 میلیارد دلاری سرمایه در سال های 97 تا 99 از کشور

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

اگر دولت از عمد نرخ دلار را بالا برده، باید در برابر مردم پاسخگو باشد/ خروج 48 میلیارد دلاری سرمایه در سال های 97 تا 99 از کشور

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به صحبت های اخیر رییس دفتر رییس جمهور مبنی بر عمدی بودن بالا رفتن نرخ دلار از سوی دولت در سال جاری، گفت: البته ایشان بعداً این صحبت خود را به نوعی پس گرفت، اما اگر دولت واقعاً مرتکب چنین عملی شده باشد، باید در برابر مردم پاسخگو باشد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با اشاره به صحبت های اخیر رییس دفتر رییس جمهور مبنی بر عمدی بودن بالا رفتن نرخ دلار از سوی دولت در سال جاری، گفت: البته ایشان بعداً این صحبت خود را به نوعی پس گرفت و البته که چنین چیزی بعید به نظر می رسد، اما اگر دولت واقعاً مرتکب چنین عملی شده باشد، باید در برابر مردم پاسخگو باشد.

وی افزود: وقتی صحبت های آقای واعظی را بررسی کردم به این نتیجه رسیدم که منظور ایشان این بوده که دولت در بازار دخالت نکرده است و اجازه هدر رفتن منابع ارزی کشور را نداده است که اقدام پسندیده ای است و این در حالی است که آقای سیف در دوران تصدی ریاست بانک مرکزی این کار را انجام داد و چندین میلیارد دلار درآمد ارزی کشور را به حراج گذاشت و خسارت بزرگی به کشور وارد کرد.

طغیانی دستوری کردن نرخ دلار و هدر دادن منابع ارزی کشور را عامل تورم و تحمیل هزینه های گزاف بر اقتصاد و معیشت مردم دانست و اظهار داشت: این عمل از اساس، محل تأمل و اشکال است و هیچ عاقلی این کار را انجام نمی دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مقاطعی از سال 1396 و 1397 در به حراج گذاشته شدن منابع ارزی کشور، در خصوص مدیریت ارز از سوی بانک مرکزی در خلال سال های 1397 و 1399، ابراز داشت: بانک مرکزی در این سال ها از حیث اینکه منابع ارزی را هدر نداد و با تعریف فرایندهایی، واردات را محدود کرد و ارز موجود را به صورت هدفمند تخصیص داد و عملکرد قابل دفاعی از خود نشان داد.

وی با انتقاد از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت در عدم کنترل و مدیریت مناسب واردات، گفت: عملکرد وزارت صمت، قابل دفاع نیست و این وزارتخانه وظیفه خود در کنترل کالاهای وارداتی از مبدأ تا مقصد را به خوبی انجام نداده است، اگرچه در ایجاد سامانه های جدید برای کنترل ارز در کشور، اقدامات خوبی صورت گرفته است.

طغیانی با اشاره به سقوط فاحش ارزش پول ملی در سال های اخیر، خاطرنشان کرد: مدیریت بازار ارز یک عامل تعیین کننده است و بر اساس آمار مرکز آمار کشور، از سال 1397 تا 6 یا 9ماهه اول سال 1399، 48 میلیارد دلار خروج سرمایه از کشور داشته ایم.

عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان افزود: این به آن معنا است که علیرغم همه تمهیدات صورت گرفته، میزان زیادی از درامدهای ارزی کشور به انحاء مختلف در کشورهای دیگر خرج شده است و ما هنوز موفق به مسدود کردن منافذ ارزی کشور نشده ایم.

وی در ادامه بیان داشت: اگر کشوری جنگ زده است و توانسته ارزش پول ملی خود را حفظ کند، به این دلیل است که با روش های مختلف، کنترل نقل و انتقال ارز در کشور را با استفاده از مکانیزم های مختلف در دست گرفته است، اما این مدیریت در کشور ما موفق نبوده است و نتوانسته ایم اولویت تقاضا برای ارز چه در پول نقد و چه در حواله را کنترل کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد