صفحه اصلی » سیاسی » ابعاد مهم خارجی و داخلی مصوبه مجلس در خصوص برجام/سیگنال ضعف یا قدرت؛ عامل امتیازگیری یا امتیازدهی غرب/ رهبری چگونه ابتکار عمل را از آمریکایی ها گرفتند؟

بررسی آخرین تحولات در سیاست خارجی ایران؛

ابعاد مهم خارجی و داخلی مصوبه مجلس در خصوص برجام/سیگنال ضعف یا قدرت؛ عامل امتیازگیری یا امتیازدهی غرب/ رهبری چگونه ابتکار عمل را از آمریکایی ها گرفتند؟

یک کارشناس مسائل سیاسی مصوبه مجلس در خروج از پروتکل الحاقی را صدور پیام قدرت به خارج و بستن راه جاسوسی در داخل دانست و با اشاره به اجبار غربی ها برای بازگشت به بازار ایران، گفت: بازگشت با امتیازدهی یا امتیازگیری غرب، بستگی به سیگنال قدرت یا ضعف ایران دارد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰

غلامعلی کریمی، کارشناس مسائل سیاسی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون اختلاف دیدگاه دولت و مجلس در خصوص برجام و تصویب قانون بازدارنده جدید مجلس در این خصوص، گفت: مجلس بعد از ترور شهید فخری زاده یک مهلت سه ماهه به طرف مقابل ما در برجام داد که اگر در این مهلت مقرر، تحریم ها برداشته نشود، آن نظارت های فراپادمانی بازرسان آژانس را متوقف خواهد کرد.

وی افزود: پس از اتمام مهلت، طرف های خارجی بهانه هایی را مطرح کردند که قابل قبول نیست و دولت هم شیوه هایی را در پیش گرفت که شدت و حدت قانون مجلس را تحت تأثیر قرار داد.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دولت عملاً قانون مجلس را دور زد، اظهار داشت: امروز، اولویت اول کشور یک صدایی است و به همین دلیل هم مجلس در این خصوص یک مماشات را با دولت داشت و مهلت سه ماهه بعدی هم در همین راستا به غربی ها داده شد.

تنها امید بایدن به انتخابات آتی ایران

کریمی تنها امید باقیمانده جو بایدن در قبال ایران را انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران دانست و ابراز داشت: آمریکایی ها آرزو دارند تا یک جریان سیاسی در ایران روی کار بیاید که تحریم های سوخته را با امتیاز دادن به آن ها مبادله کند.

وی با اشاره به وعده های انتخاباتی بایدن در خصوص بازگشت به برجام، تصریح کرد: بایدن دلیل بازگشت به برجام را بسته شدن دستان آمریکا با خروج ترامپ از برجام و کوتاه شدن دست آمریکا از مکانیزم ماشه عنوان کرد، اما موضع مقتدارانه رهبر معظم انقلاب در نوزدهم بهمن ماه مبنی بر متوقف شدن همه تعهدات ایران تا رفع عملی و کامل تحریم ها، سبب شد تا بایدن بر خلاف وعده خود عمل کند و نامه به شورای امنیت مبنی بر فعال شدن مکانیسم ماشه را پس بگیرد.

استاد دانشگاه، خروج ایران از پروتکل الحاقی را نمود اقتدار ایران ارزیابی کرد و افزود: اما متأسفانه اقدامات دولت سبب کمرنگ شدن این اقتدار شده است، هرچند آمریکایی ها به هیچ یک از اهداف خود از تحریم ها دست پیدا نکرده اند.

کریمی هدف اول آمریکایی ها از اِعمال تحریم های بی سابقه علیه ایران را ناامن سازی کشور دانست و گفت: این هدف ان ها محقق نشد و هدف دوم آن ها در دور نگه داشتن ایران از علم روز و تکنولوژی بود که آن هم موفق نبود و هدف جانبی آن ها در ضعیف شدن محور مقاومت در منطقه هم به جایی نرسید و خودشان اعتراف کردند که پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی، مقاومت، روحیه و جان تازه ای گرفت و نسبت به گذشته قوی تر شد.

فشار سرمایه گذاران به آمریکا برای بازگشت به بازار ایران

وی با اشاره به فشار شرکت های سرمایه گذاری به آمریکا بابت از دست دادن بازار هدف ایران، ابراز کرد: امروز رقابت مهمی میان غرب و چین بر سر بازار ایران وجود دارد و غربی ها مجبورند که به این بازار برگردند، اما سیگنال هایی که از داخل ایران صادر می شود، تعیین کننده این خواهد بود که این بازگشت غربی ها همراه با امتیازدهی یا امتیازگیری خواهد بود.

کارشناس مسائل سیاسی، مصوبه مجلس را یک صدور پیام قدرت و سیگنال اقتدار از داخل ایران دانست و اظهار کرد: از طرفی بر همگان روشن است که تروز شهید فخری زاده و حوادث مشابه سایت نطنز، محصول جاسوسی های بازرسان خارجی است و با خروج ایران از پروتکل الحاقی، افزون بر صدور پیام قدرت به خارج از کشور، مسیر جاسوسی دشمنان در داخل را هم بسته ایم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد