صفحه اصلی » اقتصادی » تغییر بلافاصله قیمت‌ها ثمره بالابردن تعمدی قیمت دلار/ یک اقتصاددان: به دلیل اثر چسبندگی، کاهش قیمت‌ها موقتی است

تغییر بلافاصله قیمت‌ها ثمره بالابردن تعمدی قیمت دلار/ یک اقتصاددان: به دلیل اثر چسبندگی، کاهش قیمت‌ها موقتی است

اقتصاددان و عضو هیئت علمی‌دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه سنگینی نرخ ارز در اقتصاد کشور به گونه‌ای است که خود علت تورم است، گفت: منظور از «تغییر بلافاصله قیمت‌ها» به معنای واقعی بلافاصله و بدون فوت زمان است که این مطلب با توجه به شناخت کارگزاران اقتصادی و اثر روانی افزایش قیمت ارز بر بازار حاصل شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۱

سیدمرتضی افقه، اقتصاددان و عضو هیئت علمی‌دانشگاه شهید چمران اهواز، در گفتگو با صاحب نیوز در مورد اثرات قیمت دلار بر اقتصاد کشور اظهار کرد: سنگینی نرخ ارز در اقتصاد کشور به گونه‌ای است که خود علت تورم است و موجب افزایش قیمت‌ها می‌شود و از طرفی دیگر نیز معلول تورم بوده و افزایش قیمت کالاها در کشور موجب افزایش نرخ ارز نیز می‌شود.

این اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی تصریح کرد: با توجه به این که اولاً بخش قابل توجهی از کالاهای مصرفی ما وارداتی است و دوماً 70 الی80 درصد واردات ما کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای هستند که برای تولید سایر کالاها استفاده می‌شوند، هر افزایش نرخ ارز بلافاصله خودش را در قیمت‌های بازار، نرخ تورم و معیشت و رفاه مردم نشان می‌دهد.

وی تأکید کرد: منظور از «تغییر بلافاصله قیمت‌ها» به معنای واقعی بلافاصله و بدون فوت زمان است که این مطلب با توجه به شناخت کارگزاران اقتصادی و اثر روانی افزایش قیمت ارز بر بازار حاصل شده است.

این نویسنده کتب اقتصادی در پاسخ به این سؤال که چرا هنگام افزایش دلار قیمت‌ها بالا می‌رود اما با کاهش قیمت دلار، قیمت‌ها کاهش پیدا نمی‌کند گفت: این به دلیل چسبندگی قیمت‌ها است زیرا کارگزاران اقتصادی می‌دانند افزایش در ماه‌های گذشته مستمر بوده ولی کاهش اگر هم باشد موقتی است؛ برای همین با کاهش قیمت دلار، بلافاصله قیمت‌ها واکنش نشان نداده و بازار منتظر می‌ماند تا قیمت دلار ثبات خود را پیدا کند.

افقه افزود: برای اقتصاد کشور مهمتر از افزایش قیمت ارز، بی‌ثباتی آن است زیرا اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند و بعد از مدتی ثابت شود سازوکار بازار خودش را با آن تطبیق می‌دهد ولی وقتی قیمت ارز بی‌ثبات باشد نه بخش تولید و نه بخش مسکن نمی‌توانند خودشان را تطبیق دهند و این اختلال اقتصادی به همه اجزاء اقتصاد گسترش پیدا می‌کند که مشکلات عمده‌ای را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اهواز عنوان کرد: این مسأله در حالی است که برخی اقتصاددان‌ها معتقدند تعیین نرخ ارز و دلار باید به بازار سپرده شود و به عبارتی در شرایط کنونی جلو افزایش آن گرفته نشود چرا که معتقدند افزایش نرخ دلار معلول نرخ تورم هست و همین دید باعث می‌شود نسخه‌های متفاوتی نوشته شود.

وی تصریح کرد: از دید این افراد ابتدا باید تورم را مهار کنیم تا نرخ ارز خود به ثبات برسد اما بنده معتقدم این نظریه صحیح نیست و باید اول نرخ ارز را مدیریت کرد که اگر چنین کنیم به خودی خود تورم هم مهار خواهد شد.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد