صفحه اصلی » اجتماعی » زیر و بم طرح «جمعیت و تعالی خانواده» از دیدگاه عضو ادوار کميسيون فرهنگي مجلس

زیر و بم طرح «جمعیت و تعالی خانواده» از دیدگاه عضو ادوار کميسيون فرهنگي مجلس

حجت الاسلام سالک دوری از احکام و اخلاق اسلامی و نزدیکی به سبک زندگی غربی را مانع اصلی فرهنگی فرزندآوری در ایران دانست و با اشاره به طرح «جمعیت و تعالی خانواده» در مجلس، گفت: مشوق های خوبی در این طرح وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۳

حجت الاسلام احمد سالک کاشانی، کارشناس مذهبی و نماینده چندین دوره مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون موانع فرزندآوری در ایران، یکی از معضلات بسیار نگران کننده امروز جامعه ایرانی را پیر شدن جمعیت دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب چندین سال قبل در این رابطه هشدار اساسی دادند و اصلاً یکی از عوامل رشد تولید و پیشرفت کشور، همین جمعت کافی و نیروی کار جوان است.
نماینده سابق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر اوضاع به همین منوال پیش برود و فکر و اقدام اساسی برای رفع این معضل در نظر گرفته نشود، در آینده مجبور خواهیم شد برای انجام امور مملکت، نیروهای خارجی را وارد کشور کنیم که قطعاً تبعات سوء اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را برای کشور در بر خواهد داشت.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از موانع اصلی رشد موالید در کشور، اظهار کرد: معضل بیکاری و عدم تمکین مالی برای ازدواج در کشور ما از موانع مهم در این مسیر هستند.
حجت الاسلام سالک دوری از فرهنگ دینی را به عنوان مهمترین عامل فرهنگی برای کاهش فرزندآوری در جامعه ایرانی معرفی کرد و افزود: هرچه با فرهنگ دینی بیشتر مأنوس شویم، فرزندآوری هم بیشتر خواهد بود و هرچه به سبک زندگی غربی نزدیک شویم و از فرهنگ غنی اسلام در این زمینه دوری کنیم، قطعاً به سمت کاهش جمعیت پیش خواهیم رفت.
نماینده سابق مردم اصفهان با بیان اینکه امروز برخی از خانواده های ایرانی بر اساس مدل غربی زندگی می کنند، گفت: گاهی می بینیم که زن و شوهر در خانه به همراه سگ زندگی می کنند و این حیوان را به عنوان یک فرزند برای خودشان اختیار کرده اند.
وی دستورالعمل ها و احکام و به ویژه اخلاق اسلامی را دارای مضامین عالی دانست و اظهار کرد: اگر دستورات الهی را رعایت کنیم، هیچ گاه به دام زندگی شیطانی و دور از معنویت، نمی افتیم و تخلق به اخلاق اسلامی نجات دهنده جامعه ما خواهد بود.
حجت الاسلام سالک با اشاره به طرح کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با عنوان «جمعیت و تعالی خانواده» ، ابراز کرد: کار کارشناسی زیادی روی این طرح صورت گرفت و مشوق هایی برای رشد موالید در آن لحاظ شد و همین طرح در دوره یازدهم مجلس دستخوش تغییرات و یک کمال خوبی شد و بر اساس اصل 83 قانون اساسی به کمیسیون مشترک واگذار شده است و امیدواریم تا مصوبات این طرح بتواند بستری برای رشد گرایش جوانان به ازدواج را فراهم کند.
کارشناس فرهنگی نگاه مادی به همه طرح ها از سوی برخی مسئولان اجرایی کشور را عامل به سرانجام نرسیدن طرح های خوب عنوان کرد و ادامه داد: ما در مجلس دهم جلسات متعددی با تیم سازمان برنامه و بودجه داشتیم و هزینه های این طرح مجلس در برابر سایر هزینه های دولت، بسیار ناچیز است و از بسیاری از معضلات اقتصادی و فرهنگی و سیاسی در آینده جلوگیری خواهد کرد و امیدواریم دولت و مجلس بتوانند با کمک یکدیگر این طرح را اجرایی کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. زهرا گفته :

    اینکه به دلیل شرایط بد فرهنگی اجتماعی در ایران خانواده ها بابت تربیت فرزندانشون نگرانی دارند کجاش فرهنگ غربیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد