صاحب نیوز

khalij-fars

اشتباه در مجوز ریختن آب شیرین کارون به خلیج فارس و تلاش بعدی برای شیرین کردن آن!

نماینده سابق خمینی شهر با پیشنهاد واگذاری اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس به بخش خصوصی برای تأمین هزینه های آن، گفت: اجازه می دهیم آب شیرین کارون با ریختن به خلیج فارس، شور شود و بعد می خواهیم با طی مسافت طولانی، آن را در مرکز کشور شیرین کنیم!

کدخبر: 1041108
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ @ ۱۰:۱۳


سید جواد ابطحی، نماینده سابق مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با بیان اینکه در انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور، لقمه را دور سر خود چرخانده ایم، گفت: ما اجازه می دهیم تا آب شیرین کارون به خلیج فارس بریزد و بعد می خواهیم آب شور خلیج فارس را با زحمات و هزینه بسیار زیاد به مرکز کشور منتقل کنیم.

نماینده سابق مجلس افزود: میلیاردها متر مکعب آب شیرین را به راحتی از دست می دهیم و بعد می خواهیم آب شور را از مسافت طولانی بیاوریم و شیرین کنیم که این خلاف مصلحت و اقدامی نسنجیده است.

ابطحی ادامه داد: حتی اگر پیچ و مهره های صنایع اصفهان را باز کنیم و به نزدیکی خلیج فارس منتقل کنیم، بهتر از این است که بخواهیم آب خلیج فارس را به اصفهان منتقل کنیم، چرا که از این طریق می توانیم هم بخشی از معضل آب اصفهان را برای همیشه از بین ببریم و هم از هزینه های گزاف این طرح جلوگیری کنیم.

نماینده سابق مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با یادآوری هزینه چهار هزار میلیارد تومانی انتقال آب خلیج فارس تا کرمان، ابراز کرد: البته بخش خصوصی عمده این هزینه را پرداخت کرد و آب را به فلات مرکزی آورد و حتی آب را به شمال کشور هم برد.

وی با اشاره به زمان بر بودن و هزینه بالای طرح انتقال خلیج فارس به اصفهان، گفت: البته امیدواریم این طرح اجرا شود و حالا که مسئولان امر تصمیم به این کار گرفته اند، برای تأمین کمبود آب در برخی مناطق کشور، بایستی این طرح به بهره برداری برسد.

ابطحی با بیان اینکه در ردیف بودجه سال 1400، مبلغ قابل توجهی برای این طرح پیش بینی نشده است، افزود: با این بودجه قطره چکانی ظاهراً باید زمان زیادی را برای اجرای این پروژه در نظر بگیریم و تا آن زمان، صبر کنیم تا اصفهان و یزد و سمنان و سایر مناطق از این آب بهره مند شوند.

نماینده سابق مجلس در راهکاری برای تأمین بودجه این طرح عظیم، اظهار کرد: بهتر است که این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کنند و درآمدهای آن تا یک زمان معین را به مجری طرح اختصاص دهند تا بعد از طی آن زمان مشخص، این طرح به مردم و کشور تعلق پیدا کند.

انتهای پیام/