صفحه اصلی » اجتماعی » ویژگی شهر مطلوب چیست؟

یادداشت مهمان؛

ویژگی شهر مطلوب چیست؟

از جمله وظایف شوراها ایجاد شهر مطلوب یعنی شهری با مولفه‌ امنیت در همه زمینه‌ها، امنیت اقتصادی، امنیت انتظامی، بهداشتی درمانی،امنیت فرهنگی،امنیت مذهبی و…. برای مناطق تحت کنترل خود هست. پس شهر مطلوب شهری است بتواند اولا جامعیت در رفع نیازها و برقراری ارتباط مناسب با خود آن شهر و مناطق تحت کنترل و وابسته به آن شهر داشته باشد. ثانیاً کالبد بیرونی شهر مناسب با این مولفه امنیت و جامعیت باشد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۴

صاحب نیوز-مهدی موسی رضائی/  با درنظر گرفتن این امر که مسائل شهری مسائلی پیچیده و نیازمند مدیریت کارآمدی بر سطح خرد وکلان هست. پس نیازمند سازمان‌هایی در این زمینه است از جمله این سازمان‌ها شورای شهر است که از جمله وظایف آن مدیریت شهری است. مدیریت شهری با تمام اعضا و عناصر خود در هر جایگاه به دنبال هدایت و برنامه‌ریزی و توسعه در زمینه‌های اجتماعی،اقتصادی و امور شهری اعم از ظاهرسازی شهر تا مرمت و اقتصاد شهر است. پس یکی از سازمان‌های مهم در زمینه مدیریت شهری شوراهای اسلامی‌اند که سازمان مردم بنیاد و به دنبال پیش برد اهداف در زمینه‌های اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی،عمرانی و بهداشتی با همکاری مردم است و از وظایف مهم دیگر آن تعیین شهردار‌هایی برای کنترل و اجرای امور است.

از جمله وظایف شوراها ایجاد شهر مطلوب یعنی شهری با مولفه‌ امنیت در همه زمینه‌ها، امنیت اقتصادی، امنیت انتظامی، بهداشتی درمانی،امنیت فرهنگی،امنیت مذهبی و…. برای مناطق تحت کنترل خود هست. پس شهر مطلوب شهری است بتواند اولا جامعیت در رفع نیازها و برقراری ارتباط مناسب با خود آن شهر و مناطق تحت کنترل و وابسته به آن شهر داشته باشد. ثانیاً کالبد بیرونی شهر مناسب با این مولفه امنیت و جامعیت باشد.

پس با توجه به تعریف شهر مطلوب وظایف شوراها در چهارچوب قانون عبارت است از :

1-شناخت کمی و کیفی نیازهای شهر چه در زمینه ظاهری(اقتصادی و عمرانی) چه در زمینه معنوی(فرهنگی – مذهبی) .

2-برنامه‌ریزی مطلوب(برنامه‌ریزی مطلوب برنامه‌ریزی است که دارای هدف مشخص در جهت نیاز واقع‌گرایانه و با درنظر گرفتن منابع انسانی و مالی به منظور اجرا و نظارت سالم است).

3-انتخاب شهردار برای اجرا سازی و برقراری ارتباط بین سازمان‌های درون شهری و برون شهری و بین سازمان‌ها و مردم است.

4-نظارت بر مصوبات شهری و اجرای درست این مصوبات براساس موازین اسلامی.

پس به روزرسانی این سازمان و آسیب شناسی آن و بازسازی آن مطابق با معیارهای اسلامی و نیازهای جامعه لازم است، چرا که عدم انطباق آن با مدیریت به روز اسلامی یعنی خسارت به مولفه امنیت در همه زمینه‌ها یک شهر مطلوب.

مشکلات شوراها

ازمشکلات قانونی شوراها که باعث هدر رفتن منابع مالی و انسانی است. از جمله ادغام قوانین بومی و محلی با قانون‌های علمی و سیاست‌گذاری شده سازمان و برداشت‌های متفاوت از قانون و اجرای نادرست آن و نادیده گرفتن معماری ایرانی حتی در سطح شهر و اجرای قانون بدون نظارت و خارج از شیوه‌نامه اعلام شده به بخش اجرایی است.

اصل اول شهر مطلوب یعنی نیازشناسی؛ چرا که نیازشناسی به رابطه شورای شهرکه از خود مردم هستند بهتر اتفاق می‌افتد.

مشکلات فرهنگی اجتماعی شوراها

امری خطرناک که آسیب فراوانی به ساختار شورای شهر و درنتیجه شهر مطلوب وارد می‌کند. رویکرد جدی و جناحی مسئولان در اجرا و تصویب قوانین است که همان رویکرد غیرعلمی است.

عدم سکونت اعضای شورا درشهر انتخابیه خود که مُرقانون برسکونت شورای شهر درشهرانتخابیه تاکید دارد واز عضو راه یافته تعهد می گیرد که در شهر حوزه انتخابیه خود ساکن باشند.

مشکلات اقتصادی شوراها

مسلما وابستگی به درآمدهای حاصل از طلای سیاه (نفت) یا تراکم فروشی یعنی منفعل کردن صنعت بومی یک شهر از جمله صنایع دستی و جاذبه‌های گردشگری، آزادسازی زمین های مسکونی تسهیل درساخت و سازهای شهری، ایجاد شهرک های مشاغل، و این یعنی وابستگی و عدم خودکفایی در تامین منابع مالی و انسانی برای اجرای یک طرح شهری است که نتیجه‌ی آن بیکاری و شکست اقتصاد کلان شهری یک شهر است.

مشکل برنامه‌ریزی

ناهماهنگی بین سازمان‌ها و مسئولان و پیچیدگی آماری یعنی نداشتن برنامه مدون و تصمیم‌گیری مناسب که خود عامل ایجاد بحران شهری در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و…است.

اگرسازمان شورای شهر مطابق با معیارهای ایرانی اسلامی روز جلو نرود یعنی عدم برنامه‌ریزی، پیچیدگی‌های اداری و در نظر گرفتن پتانسیل‌های مردم شهر و بی‌توجهی فضای شهری و….یعنی عدم جذب سرمایه‌گذارهای داخلی و خارجی و عدم اجرای درست قوانین و به خطر افتادن اقتصاد و فرهنگ و دین مردم و وابستگی به غیرخود که مانع از رسیدن به شهر مطلوب می شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد