صفحه اصلی » اجتماعی » حفظ رکورد 35 ساله امنیت پرواز ایران با خنثی‌سازی هواپیماربایی دیشب

حفظ رکورد 35 ساله امنیت پرواز ایران با خنثی‌سازی هواپیماربایی دیشب

اقدام به ربودن هواپیمای اهواز-مشهد دیشب با هوشیاری نیروهای سپاه حفاظت هواپیمایی ناکام ماند تا این مأموریت نیز مانند 35 سال مقابله موفق سپاه با هواپیماربایی، در امنیت پرواز کشور ثبت شود.

تاریخ انتشار: ۲۰:۳۵ - جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛ یک مورد اقدام به هواپیماربایی در کشور دیشب با عکس العمل به موقع نیروهای حفاظت هواپیمایی خنثی شد و هواپیما بدون آسیب رسیدن به هیچ یک از مسافران در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان فرود اضطراری کرد.

روابط عمومی فرماندهی سپاه حفاظت هواپیمایی در رابطه با حادثه امروز اطلاعیه زیر را صادر کرد:

«بسم الله الرحمن الرحیم

به آگاهی ملت شریف و قهرمان ایران اسلامی می‌رساند:

با الطاف و عنایات الهی، توطئه ربایش یک فروند هواپیما فوکر ۱۰۰ متعلق به شرکت هواپیمایی ایران ایر که پنج شنبه شب با پرواز شماره ۳۳۴ ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه با تأخیر از فرودگاه اهواز به سمت مشهد مقدس به پرواز در آمده بود، با هوشیاری پاسداران یگان امنیت پرواز سپاه و با فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه اصفهان و دستگیری عامل آن خنثی گردید.

بر اساس اظهارات اولیه، عامل این توطئه قصد داشته است هواپیما را پس از ربایش در فرودگاه یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به زمین بنشاند.

مسافرین عزیزهواپیما نیز در سلامتی کامل با پرواز جایگزین به سمت مقصد حرکت کردند.  ابعاد و زوایای این توطئه در حال بررسی است.»

روابط عمومی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در رابطه با این واقعه در گفتگو با صاحب نیوز این خبر را تأیید و تصریح کرد جزئیات این هواپیماربایی همان چیزی است که توسط سپاه حفاظت هواپیمایی منتشر شده است.

روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا، با بیان اینکه این پرواز ۶۳ مسافر ‌و ۹ خدمه پرواز داشت افزود: خلبان ضمن اعلام وضعیت فوق العاده درخواست فرود در اصفهان داشت که بدون مشکل  فرود آمد و سپس هواپیما به منطقه امن هدایت و مسافران پیاده شدند.
‌محمد حسن ذیبخش، اضافه کرد: با اقدام به موقع نیروهای امنیتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هواپیما ربایان دستگیر شدند و هواپیما مورد بازرسی امنیتی قرار گرفت و همچنین در دستوری ویژه بازرسی‌‌های فرودگاه‌ها در ترمینال‌ها و رمپ پروازی علی‌الخصوص در فرودگاه اهواز تقویت شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز امروز در این رابطه اظهار کرد: زمانی که این حادثه اعلام شد، بلافاصله با فرودگاه اصفهان هماهنگی به عمل آمد و فرودگاه همکاری لازم را در این زمینه انجام داد، هواپیما سالم بر زمین نشست و مسافران به سالن پروازهای خارجی هدایت و در هتل استقرار پیدا کردند.

وی با بیان اینکه امروز مسافران هواپیما نیز در سلامتی کامل با پرواز جایگزین به سمت مشهد حرکت کردند، عنوان کرد: مسافران در فرودگاه اهواز تست کرونا را انجام داده بودند و مشکلی در این زمینه وجود نداشت.

بازار گپ و گفت در فضای مجازی راجع به جزئیات حادثه دیشب داغ است و مطالبی همچون به همراه داشتن اسلحه پلاستیکی توسط هواپیماربا و یا به تن داشتن جلیقه انتحاری دست ساز در شبکه‌های اجتماعی با عنوان جزئیات جدید از حادثه هواپیماربایی دیشب ایران در حال انتشار است که تاکنون هیچ یک از این اخبار توسط مراجع ذی صلاح رد یا تأیید نشده است.

حفاظت از هواپیماها و مقابله با هواپیماربایی در ایران در سال 1363 به دستور امام خمینی -رحمة الله علیه- بعد از وقوع هواپیماربایی‌هایی متعدد در کشور به ویژه توسط نیروهای سازمان منافقین، به سپاه واگذار شد و از آن سال سپاه حفاظت هواپیمایی مسئولیت تأمین امنیت پرواز هواپیماهای کشور را برعهده گرفت.

این امر موجب شد تا آمار ربایش هواپیما در ایران که تنها در سال 1363 به روایت محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه، به میزان 16 فروند بوده است، از آن پس به صفر برسد و اکنون 35 سال است که هیچ هواپیماربایی موفقی در کشور اتفاق نیافتاده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد