صفحه اصلی » اجتماعی » تقلیل جمعیت کشور به نصف میزان کنونی تا سال 2050/ کدام مشکلات مانع از فرزندآوری خانواده ها شده است؟

تقلیل جمعیت کشور به نصف میزان کنونی تا سال 2050/ کدام مشکلات مانع از فرزندآوری خانواده ها شده است؟

نماینده سابق خمینی شهر با هشدار نسبت به کاهش جمعیت کشور به نصف میزان کنونی تا سال 2050 ، بر لزوم بازنگری در قوانین و سیاست ها متناسب با نیاز جمعیتی کشور و فرهنگ سازی، گفت: طرح «جمعیت و تعالی خانواده» می تواند تحولی در این زمینه ایجاد کند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

سید جواد ابطحی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، این طرح را طرح نسبتاً جامعی توصیف کرد و گفت: اگر این طرح تصویب نهایی شود و به مرحله اجرا برسد، ان شاء الله تحولی در ازدواج و فرزندآوری و جمعیت کشور ایجاد خواهد شد.

عضو شورای مشترک طرح «جمعیت و تعالی خانواده» در دوره دهم مجلس شورای اسلامی افزود: باید یک نگاه نو به حوزه جمعیت شناختی داشته باشیم و با این برآوردی که کارشناسان امر انجام داده اند، اگر به همین منوال ادامه دهیم، جمعیت ما تا سال 2050 به نصف میزان کنونی تقلیل پیدا خواهد کرد و این یعنی جمعیت 80 میلیونی امروز، به 40 میلیون تبدیل خواهد شد که بسیار برای کشور، مخاطره آمیز و خطرناک خواهد بود.

وی با لزوم بازنگری در بسیاری از سیاست ها در حوزه های مختلف و متناسب کردن آن ها با سیاست های جمعیتی جدید، اظهار کرد: باید تلاش زیادی کنیم تا این طرح هرچه سریع تر اجرا شود و کمیسیون فرهنگی هم باید وقت بیشتری روی این موضوع بگذارد، چرا که این موضوعات وقت و فکر و تحقیق بسیاری را می طلبد و لازم است تا بر روی تجارب کشورهای دیگر هم مطالعاتی در این زمینه صورت گیرد.

ابطحی با بیان اینکه باید تجدید نظرهایی بر روی قوانین مختلف مرتبط با این طرح، صورت گیرد، ادامه داد: بررسی قوانین مختلف از جمله قوانین مدنی، بزهکاری اطفال و سن رشد باید انجام شود و تسهیلات برای خانواده ها، بیمه و تأمین اجتماعی، تأمین مسکن برای جوانان و خانواده ها و ارزان شدن مسکن، در دستور کار کشور قرار گیرد.

باور غلط «فرزند کمتر، زندگی بهتر» در اذهان اصلاح شود

نماینده سابق مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرهنگ غلط «فرزند کمتر، زندگی بهتر» ، ابراز کرد: باید به صورت کاملاً جدی از این فرهنگ فاصله بگیریم و آموزش و پرورش، دانشگاه ها و محافل علمی، افراد دارای تریبون نظیر ائمه جمعه و جماعات و صدا و سیما و رسانه های مختلف با تبلیغات و ساخت فیلم ها و انیمیشن ها، در این زمینه و برای القای باور صحیح درباره فرزندآوری به مردم مسئول هستند.

وی با اشاره به تصویب اعطای یک میلیون تومان به فرزند سوم در بودجه سال 1400، تصریح کرد: البته این کار خوبی است و یک نوع مشوق است، اما فقط نقش یک مسکن کوتاه مدت را دارد و درد اصلی و موانع اصلی ازدواج و رشد موالید را درمان نمی کند و موانع اصلی بر سر جای خود هستند.

ابطحی با انتقاد از برخی اظهار نظرها و تلاش ها برای بالا بردن سن ازدواج در کشور و اعمال محدودیت ها در این زمینه، گفت: برخی به بهانه جلوگیری از کودک همسری به دنبال این مسائل هستند و برخی هم با انگیزه های فمینیستی به این مسائل دامن می زنند، اما آنچه علم و تجربه نشان داده است این حقیقت است که مخاطرات در سنین بالای ازدواج بیشتر است.

نماینده سابق مجلس، شغل، ازدواج و مسکن را مشکلات اصلی جوانان دانست و اظهار کرد: بازنشستگان باید واقعاً بازنشسته شوند تا جوانان بتوانند وارد شغل ها و مناصب شوند و فرهنگ ها در هزینه های ازدواج و مسکن هم باید اصلاح شود و دولت هم تدابیر لازم برای تأمین مسکن جوانان را اتخاذ کند تا مشکلات ازدواج و مسکن هم تا حدودی حل شوند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. زهرا گفته :

    آقای ابطحی خداوکیلی قبول کنید کودک همسری داریم. خداوکیلی با خودتون خلوت کنید ببینید دختر ۱۲ ساله اصول شوهرداری بلده؟ اصلا از زندگی مشترک چیزی سرش میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد