صاحب نیوز

1586243

صادراتی با ارز آوری 45 میلیون دلاری/ صادرات اقلام مرتبط با دام 22 درصد افزایش داشته است

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد صادرات دام و فرآورده های دامی در سال جاری و تا پایان بهمن ماه توضیحاتی داد.

کدخبر: 1041234
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ @ ۱۳:۰۹


منصور کیمیایی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: مطابق ماده دو قانون سازمان دامپزشکی کشورحیوانات اهلی، طیور، ماهی، زنبورعسل، کرم ابریشم، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش دام گفته می شود، لذا از لحاظ ضوابط بین الملل صدور گواهی بهداشتی صادرات این دام ها و فرآورده های آن ها با نظارت دام پزشکی انجام می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: کشورهای هدف صادراتی، گواهی بهداشتی دامپزشکی کشور مبدا را بعنوان مدارک و مستندات بهداشتی که همراه محموله ارسال می شود قبول می کنند؛ دامپزشکی مرجع صدور گواهی بهداشتی صادرات دام و فرآورده های مرتبط با آن است.

*صادراتی با ارز آوری 45 میلیون دلاری

کیمیای در ادامه عنوان کرد: هرساله فرآورده های مختلفی را به کشورهای مختلف صادر می کنیم در ١١ ماه سال ٩٩ بالغ بر ٣٠ قلم کالای مرتبط با دام به کشورهای دیگر صادر شد که این صادرات بیش از 45میلیون دلار ارز آوری برای کشور به همراه داشت.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: در راستای توسعه صادرات غیر نفتی کشور و در اقتصاد مقاومتی توجه به صادرات دام توجه ویژه ای می شود و هر ساله به صادرکنندگان که محصولاتشان تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی  تولید می شود مشاوره و راهنمایی ارائه تا بتوانند کار خود را توسعه دهند.

*صادرات 22 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشته است

منصور کیمیایی خاطرنشان کرد: میزان صادرات تا پایان بهمن ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه بیش از ٢٢ درصد افزایش داشته که اگر ارزش صادراتی را مد نظر قرار دهیم بیش از 60 درصد افزایش داشته است؛  این توفیقی بوده که در راستای توسعه صادرات فرآورده های غیر نفتی به کمک و همکاری تولید کنندگان و صادرکنندگان و همچنین به کمک نظارت مسئولان بهداشتی دامپزشکی در بخش دولتی و غیر دولتی حاصل شده است که اعتماد و رضایت کشورهای صادراتی را نیز به همراه داشته است.

کیمیایی در ادامه عنوان کرد: در تجارت بین الملل ایمن، کشورهای مبدا محصولاتشان را به گونه ای صادر می کنند که کشورهای هدف صادراتی آن را بپسندند و اعتمادشان جلب شود که خوشبختانه ایران از این امتیاز بهره مند است.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد کشورهای هدف صادراتی که محصولات تولیدی در استان اصفهان به آن صادر شده گفت: پا و پنجه مرغ به هنگ کنگ، ویتنام و تایلند، تخم مرغ به عراق و افغانستان البته شایان ذکر است که این صادرات در ماه هایی که ممنوعیت صادرات تخم مرغ وجود نداشته، انجام شده است و در حال حاضر صادرات تخم مرغ ممنوع است؛ همچنین پودر آب پنیر به سوریه، ازبکستان و پاکستان، شیر خشک نیز زمانی که ممنوعیت صادرات نداشت به عراق، آذربایجان، سوریه و گرجستان صادر شد.

*اصفهان یکی از قطب های تولید عسل در کشور است

منصور کیمیایی ادامه داد: اصفهان یکی از قطب های تولید عسل در کشور است که به عراق، قطر، پاکستان، مالزی، عمان و افغانستان صادر می شود؛ همچنین  مرغ منجمد زمانی که ممنوعیت صادرات نداشت به عراق، قطر، عمان و افغانستان صادر شد.

وی در ادامه افزود: پودر حاصل از ضایعات کشتارگاهی طیور طی یک فرآیند تبدیل به پودر می شود که که برای تغذیه دام و طیور استفاده می شود و در کشور، اصفهان رتبه اول صادرات این محصول را کسب کرده و به ترکیه صادر می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: ماهی و میگو تازه در اصفهان علی رغم اینکه اصفهان استان ساحلی نیست در کارگاه ها و مراکز بسته بندی  تحت نظارت و تایید دامپزشکی بسته بندی می شود، بسته بندی ها  به کویت، قطر و امارات صادر می شود و جزء توفیقات صادراتی استان است.

کیمیایی خاطرنشان کرد: پرنده های زینتی که در اصفهان پرورش داده می شوند با پرواز های مستقیم به کویت، عمان و قطر صادر می شود؛ همچنین تخم نطفه دار مرغ گوشتی نیز به عراق ارسال می شود ماهی زینتی که در استان تحت نظارت کمک، راهنمایی و مشاوره دامپزشکی به تولیدکنندگان شد به ترکیه و عراق صادر می شود.

*اصفهان رتبه اول صادرات آلایش خوراک طیور در کشور را دارد

وی با بیان اینکه چرم شترمرغ به قطر و عمان صادر شده است، گفت: همچنین پودر ماهی که اصفهان در کشور شاخص است به ترکیه صادر می شود و  همچنین اصفهان رتبه اول صادرات دل و جگر و سنگدان طیور در کشور را دارد که به افغانستان و عراق صادر می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد کیفیت محصولات صادراتی اصفهان گفت: تا کنون هیچ محصول صادر شده ای برگشت نخورده که این نشان از کیفیت محصولات است و همچنین  سال ٩٨ حدود ١٣ هزار تن خامه منجمد به روسیه صادر شد که این مقدار چشمگیر بوده و کشور روسیه ضوابط سخت گیرانه در واردات صنایع لبنی و غذایی دارد که با رعایت ضوابط، پروتکل های بهداشتی و آزمایشات توانستیم صادرات به روسیه هم داشته باشیم و مهر تایید روسیه بر محصولات لبنی ایران خورده شده است.

انتهای پیام/