صفحه اصلی » سیاسی » تصویب FATF چه سودی برای کشور دارد؟/ کدام تحریم‌ها با تصویب لوایح سه گانه برطرف می شود؟

تصویب FATF چه سودی برای کشور دارد؟/ کدام تحریم‌ها با تصویب لوایح سه گانه برطرف می شود؟

یک استاد دانشگاه با اشاره به تاریخچه ایجاد FATF، تفاوت فاحش تعریف تروریسم از دیدگاه جمهوری اسلامی و صهیونیست ها را عامل اصلی عدم پذیرش CFT از سوی ایران دانست و گفت: حق تحفظ در قواعد بین الملل قابل پذیرش نیست و دولت هم هیچ تضمینی برای رفع تحریم ها در قبال تصویب CFT نداده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۷

محمود معلمی، کارشناس مسائل سیاسی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با بیان اینکه موضوع FATF مدت ها است که ذهن ها را در کشور ما به خود مشغول کرده است، گفت: FATF یک قرار داد نیست، بلکه یک سازمان بین دولت ها است و یک جمعی از کشورهای اروپایی که به جی 8 معروف بودند و بعد از خارج شدن روسیه از آن به جی 7 تغییر نام دادند، این سازمان را به وجود آوردند.
استاد دانشگاه افزود: هدف این کشورها این بود که راجع به وضعیت مالی و قوانین مالی کشورها بررسی هایی داشته باشند و نتیجه آن را در اختیار کشورهای عضو قرار دهند و بر خلاف آنچه که گفته می شود که 180 کشور عضو این سازمان هستند، این موضوع صحت ندارد و در واقع آن 180 کشور تنها قوانین این سازمان را پذیرفته اند که البته برخی کشورها همه آن قوانین را هم نپذیرفته اند.
وی تعداد کشورهای عضو در FATF را 35 کشور دانست و اظهار کرد: لوایح مرتبط با FATF چهار مورد هستند که با دو مورد از آن ها هیچ مشکلی وجود نداشت و در مجلس هم به تصویب رسیدند، اما دو لایحه موسوم به پالرمو درباره مبارزه با جرائم سازمان یافته و CFT با موضوع مبارزه با تأمین مالی تروریسم، با مشکلاتی روبرو شدند.
معلمی با اشاره به تفاوت فاحش در تعریف تروریسم از دید جمهوری اسلامی و غربی ها و صهیونیست ها، ابراز کرد: هر شخص یا سازمانی در هر جای جهان که خون انسان های بی گناه را بر زمین برسد، از دید جمهوری اسلامی تروریست است، اما صهیونیست ها به کسی یا گروهی که در هر نقطه ای از جهان به منافع آمریکا و صهیونیست ها لطمه بزنند، تروریست می گویند.

با پذیرش لوایح FATF ایران را حامی تروریست قلمداد می کنیم
کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه نکته و دلیل مخالفان تصویب CFT بر سر تعریف تروریسم است، تصریح کرد: اگر تعریف غربی ها را بپذیریم، انصارالله یمن و حزب الله لبنان و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم سازمان های تروریستی هستند و جمهوری اسلامی هم حامی تروریسم قلمداد می شود.
وی با تأکید بر اینکه قطعاً غربی ها تعریف ما از تروریست را قبول ندارند، گفت: در واقع اگر CFT را تصویب کنیم، یعنی پذیرفته ایم که تروریست هستیم و باید با ما برخورد بین المللی صورت گیرد، از طرفی مسئولان دولتی کشور می گویند که ما حق تحفظ می گیریم و قسمتی از قوانین و تعهدات را نمی پذیریم که اصلاً چنین چیزی در قواعد بین المللی قابل پذیرش نیست و نمونه آن هم حق تحفظ کشور مصر در موردی مشابه بود که نتوانست از حق خود دفاع کند و در دادگاه بین المللی محاکمه شد.
معلمی با یادآوری سخنان ظریف در مجلس مبنی بر عدم تضمین برای رفع تحریم ها و نگذاشتن تحریم های جدید در صورت پذیرفتن FATF، اظهار کرد: اگر اینگونه است، پس چرا باید بپذیریم، اینکه می گویند در لیست سیاه قرار می گیریم که کره شمالی هم در این لیست قرار دارد و اصلاً آمریکایی ها نمی توانند تحریم هایی بدتر از آنچه وجود دارد را بر ما تحمیل کنند.
استاد دانشگاه با بیان اینکه امروز هم مخالفان این دو لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام از موافقان آن بیشتر هستند، تصریح کرد: تصویب این لوایح نه تنها سودی به حال کشور ندارد، بلکه ضررهایی را بر ما تحمیل خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد