صاحب نیوز

661011_474 (1)

صرف هزینه توسط شهرداری برای ایجاد گلخانه گیاهان گرمسیری و حاره ای در اصفهان

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه ایده داشتن گلخانه گیاهان گرمسیری در فلور شهری مثل اصفهان از 12 سال پیش مطرح بوده و اقداماتی در منطقه 9 انجام و بلاتکلیف باقی مانده بود، اظهار کرد: از سال 96 این ایده بررسی شد و مورد استقبال قرار گرفت اما بضاعت مالی سازمان پارک ها به گونه ای نبود که این طرح را اجرا کنیم.

کدخبر: 1041386
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ @ ۱۶:۱۴


به گزارش صاحب نیوز؛ علیرضا نصر اصفهانی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در صحن شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص بهره برداری گلخانه گیاهان گرمسیری باغ گلها با اشاره به اینکه با کارهای کارشناسی در سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان، اقدامات خوبی دنبال و نتایج خوبی حاصل شد، اظهار کرد: حفظ و نگهداری فضای سبز در این اوضاع کمبود آب، کار بسیار سخت و دشواری است و اتفاقات مطلوبی برای توسعه فضای سبز،در گوشه و کنار شهر رخ داده و تغییر گونه های فضای سبز با رویکرد استفاده از گونه هایی که نیاز آبی کمتری دارند، دنبال شده است.

وی ادامه داد: هفته گذشته در روز پنجشنبه و همزمان با هفته درختکاری، بزرگترین اتفاق در این بخش با آغاز ایجاد کمربند سبز شهر اصفهان در بختیار دشت و زمینی 53 هکتاری رخ داد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: با همکاری منابع طبیعی، کمربند سبز در معرض کاشت درخت قرار گرفت و امیدواریم 100 هکتار دیگر هم مورد توافق قرار گیرد و در پهنه 150 هکتاری در کنار پالایشگاه اتفاق خوبی رخ دهد چراکه این مکان آلوده است و برای رفع آلودگی هوا باید این کار را نهایی کنیم.

وی همچنین از تلاش های سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری برای ایجاد گلخانه گیاهان گرمسیری در محل باغ گل ها قدردانی کرد.

*گلخانه گرمسیری با کاربری علمی آموزشی  

همچنین فروغ مرتضایی نژاد، مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه ایده داشتن گلخانه گیاهان گرمسیری در فلور شهری مثل اصفهان از 12 سال پیش مطرح بوده و اقداماتی در منطقه 9 انجام و بلاتکلیف باقی مانده بود، اظهار کرد: از سال 96 این ایده بررسی شد و مورد استقبال قرار گرفت اما بضاعت مالی سازمان پارک ها به گونه ای نبود که این طرح را اجرا کنیم.

وی افزود: در سال 97 اجرای این گلخانه با سازه های جدید قوت گرفت تا سازه به جای کوانست گلخانه ای یک سازه ژئودزیک باشد؛ با ایجاد درختان، منظره و گل های مناطق حاره ای، روند ساخت گلخانه تکمیل شد.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: جلسات متعددی در سازمان برگزار و اساتید دانشگاه در کنار ما بودند و سازه ایجاد شد؛ برای احداث داخل گلخانه از مدیریت سازمان عمران، کمک گرفتیم و داخل آن را ساماندهی کردیم به صورتیکه صخره سنگ داخل آن پیش بینی شد تا گیاهانی مثل خزه و سرخس را داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه عملیات عمرانی به خاطر بافت سست کنار گلخانه هزینه های زیادی را به مرور تحمیل کرد، گفت: وجود رطوبت و خاک سست، سبب شد تا عملیات عمرانی چند ماهی طول بکشد و نهایتا طی تماس با مراکز تحقیقاتی سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان، درختان و گونه هایی را از هر بخش کشور جمع آوری کردیم.

مرتضایی نژاد افزود: چاره اندیشی برای بستر خاک گلخانه با حضور اساتید انجام شد و همکاران زیادی از دانشگاه به ما کمک کردند و نهایتا بافت و بستر خاک شکل گرفت.

وی با بیان اینکه سیستم گرمایش و سرمایش گلخانه اتوماتیک است، گفت: کاربری این مکان، علمی – آموزشی از مقاطع دبستان تا سطح دانشگاه است؛ البته برای شهروندان نیز محیط جدیدی است و شاید امکان حضور در فلور شهرهایی مثل جنوب کشور یا کشورهای گرمسیری برای همه فراهم نباشد اما در این گلخانه همه این شرایط فراهم شده است.

انتهای پیام/