صاحب نیوز

کوچ عشایر

آغاز کوچ پیاده عشایر به سمت اصفهان تا دو هفته دیگر و خطر ایجاد موج جدید کرونا/ لزوم تصمیم گیری ستاد کرونا برای مدیریت ورود عشایر

بیش از 50 هزار نفر عشایر بختیاری و قشقایی کم کم کوچ خود به سمت استان اصفهان را آغاز می‌کنند و ستاد مدیریت کرونای استان اصفهان باید تدابیر لازم برای مواجهه با این موضوع را به منظور به حداقل رساندن انتقال ویروس کرونا اتخاذ کند.

کدخبر: 1041407
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ @ ۰۹:۲۱


به گزارش صاحب نیوز؛ کرونا بیش تر از یک سال است که به جنگ با دنیا برخاسته و تاکنون بیش از دو میلیون و 600 هزار نفر از جمعیت مردم جهان و بیش از 60 هزار نفر از مردم کشورمان را به کام مرگ کشانده است.

تاکنون سه پیک اپیدمی این ویروس در کشور سپری شده است و در حال حاضر یک آرامش نسبی در کشور حاکم شده است و دو ماهی است از 16 دی ماه که آمار فوتی‌ها در اثر این ویروس دو رقمی شده است.

البته در حالی که تا حدود یک ماه پیش یعنی تا 13 بهمن روند شهرهای کشور رو به آبی شدن و به سمت وضعیت کم خطر حرکت می‌کرد، از یک ماه پیش برخی شهرها به ویژه در استان خوزستان به یک باره قرمز شدند و به وضعیت بحرانی و هشدار درآمدند و وزارت بهداشت خطر ورود به پیک چهارم را که گفته می‌شود به مراتب سخت‌تر از پیک‌های قبلی خواهد بود، گوشزد کرد.

استان اصفهان همزمان با روند رو به کم خطر شدن اکثر شهرهای کشور، به سمت آبی و زرد شدن شهرستان‌هایش پیش رفته است اما در شرایطی قرار دارد که کوچکترین بی احتیاطی در تصمیم گیری‌های مسئولان به ویژه در ستاد مدیریت بیماری کرونا، می‌تواند به بازگشت استان به وضعیت خطر منجر شود.

*آغاز کوچ عشایر از دو هفته دیگر

یکی از مسائل پیش روی ستاد ملی مدیریت کرونای استان، ورود بیش از 50 هزار نفر عشایر در ماه‌های آتی سال به استان است که از این تعداد 25 هزار نفر دقیقاً از استان خوزستان و از مناطق با وضعیت کرونایی قرمز وارد استان می‌شوند.

این عده عشایر بختیاری هستند که هم اکنون در قشلاق خود در شهرهای مختلف استان خوزستان همچون دزفول، لالی، اهواز، اندیمشک و غیره سکونت دارند و تا دو هفته دیگر کوچ پیاده خود را به سمت شهرستان‌های غربی استان اصفهان یعنی فریدونشهر و چادگان آغاز می‌کنند.

رئیس اداره امور عشایری شهرستان فریدونشهر در گفتگو با صاحب نیوز در رابطه با آغاز کوچ عشایر گفت: عشایر بختیاری که این شهرستان را به عنوان ییلاق خود انتخاب می‌کنند معمولاً از ابتدای فروردین ماه کوچ بهاره خود را آغاز می‌کنند.

اصغر دویستی اظهار کرد: البته زمان کوچ بستگی به وضعیت بارش و میزان غنای مراتع در ییلاق و قشلاق است که این موضوع می‌تواند تا یکی دو هفته زمان کوچ را زودتر یا دیرتر کند.

وی گفت: زمان مجاز ورود عشایر به شهرستان، بعد از یک خرداد است اما معمولا عشایر قبل از این زمان وارد منطقه شده و در مرزهای استان اصفهان چادر می‌زنند تا بعد از این تاریخ وارد شهرستان شوند.

در ابتدای سال جاری همزمان با ورود عشایر به این دو شهرستان، وضعیت این دو شهرستان از سفید و زرد به نارنجی تغییر یافت و برای پیشگیری از تکرار این اتفاق به ویژه در شرایطی که قشلاق وضعیت قرمز دارد، باید تصمیمات لازم اتخاذ شود.

*نتایج طرح موضوع ورود عشایر در ستاد کرونا هنوز اعلام نشده است

آرش نجیمی، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان، در این رابطه به صاحب نیوز گفت: این موضوع در ستاد مدیریت کرونای استان طرح شده است اما تاکنون تصمیم این ستاد در این رابطه اعلام نشده است.

مدیر کل امور عشایری استان اصفهان نیز در رابطه با بیان این که عشایر از اواخر اردیبهشت ماه وارد استان می‌شوند پرداختن به این موضوع را فعلا جای بحث ندانست.

اما وقتی در نظر می‌گیریم که کم کم عشایر مهیای کوچ به سمت استان می‌شوند به این نتیجه می‎رسیم خیلی هم برای طرح این موضوع زود نیست. چه این که علاوه بر عشایری که با نام «عشایر» کوچ بهاره و پاییزه دارند، بسیاری از شهرنشینان اهل استان خوزستان نیز با فرا رسیدن بهار به شهرستان‌های غربی استان و همچنین به شهرستان‌های شاهین شهر و اصفهان سفر می‌کنند.

سفر این افراد نیز سال گذشته وضعیت نارنجی را برای شهرستانی همچون نارنجی رقم زد که پیش از این طی گزارشی توسط رسانه خبری صاحب نیوز به آن پرداخته شده است.

مدیر کل امور عشایری استان اصفهان تصریح کرد 24 هزار نفر عشایر بختیاری و 27 هزار نفر عشایر قشقایی از مبدأ استان‌های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویراحمد در کوچ بهاره وارد استان اصفهان می‌شوند که امیدواریم تا زمان ورود ایشان به استان، خطر کرونا به طور کلی برطرف شده باشد.

*لزوم کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا با ورود 50 هزار نفر عشایر به استان

مختار اسفندیاری تأکید کرد: تلاش می‌کنیم با اطلاع رسانی و آموزش هر چه بیشتر نکات بهداشتی به عشایر و برگزاری جلسات با بزرگان ایشان، برنامه ریزی های لازم را به منظور به حداقل رساندن خطر انتقال ویروس کرونا انجام دهیم.

وی البته معتقد بود عشایر به دلیل زندگی در کوهستان‌ها و دشت‌ها دور از مناطق مسکونی شهری، کمتر درگیر جمعیت شهر بوده و احتمال قرار گرفتنشان در زنجیره کرونا کمتر است.

مطلبی که شواهد نشان می‌دهد ممکن است صحیح نباشد چرا که همه این عشایر رفع و فتق امور اداری خود و خریدهایشان را در شهرها انجام می‌دهند و شواهد هم نشان داده است در کوچ بهاری قبلی‌شان وضعیت شهرهای غربی استان به سمت نارنجی پیش رفت که البته این مسأله نیز خود جای بحث دارد چراکه ممکن است غیر از عشایر پارامترهای دیگری نیز در این امر مؤثر بوده باشند.

در هر صورت عشایر خواه ناخواه به عنوان بخشی از زیست بوم استان اصفهان در اردیبهشت ماه وارد استان می‌شوند و بسیاری از آن‌ها تا دو هفته دیگر نیز کوچ پیاده خود را آغاز می‌کنند و آن چه حائز اهمیت است اتخاذ تدابیری توسط ستاد مدیریت بیماری کرونا است تا احتمال انتقال ویروس کرونا از این طریق و ایجاد موج چهارم کووید19 را به حداقل برسانند.

انتهای پیام/