صاحب نیوز

4867785_848

یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

منشأ خارجی و غیرکارشناسی تأخیر در اجرای پروژه بهشت آباد/ نگاه های سیاسی و قومی؛ سم مهلک طرح های ملی

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به نگاه سیاسی به جای عدالت در طرح انتقال آب در دوران سازندگی و اصلاحات، سپردن پروژه بهشت آباد به کارشناسان خارجی در گذشته را یادآوری کرد و گفت: عمده مشکل این پروژه غیر کارشناسی است و ریشه در آن سوی مرزها دارد.

کدخبر: 1041442
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ @ ۱۱:۴۴


دکتر بیژن شمس، عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان اصفهان، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به طرح انتقال آب زاینده رود به استان های یزد و کرمان در دوران سازندگی، گفت: البته آن طرح ناقص اجرا شد و تنها بخش اول آن به مرحله اجرا رسید و بخش دوم آن دستخوش مسائل سیاسی و انتخاباتی قرار گرفت.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان اصفهان افزود: بخش اول آن، انتقال آب اصفهان به استان یزد بود و در بخش دوم هم قرار بود تا از تونل کوهرنگ و بخشی از آب هایی که در استان خوزستان در پشت سدها انباشته شده بود را به استان اصفهان ارسال کنند، اما در دوران سازندگی و اصلاحات، برای اجرای بخش دوم، همت و اراده ای وجود نداشت و این موضوع تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار داشت: نتیجه این شد که امروز دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان دچار مشکلات کم آبی هستند و حتی در دوران بعد از اصلاحات هم نگاه ملی به این موضوع به وجود نیامد و بخش دوم طرح به ثمر نرسید.

شمس با بیان اینکه نگاه به طرح های ملی باید فراتر از نگاه های سیاسی و جناحی و قومیتی باشد، ابراز کرد: در تمام نقاط کشور که محرومیت هایی وجود دارد، باید با توجه به پتانسیل های موجود، طرح های محرومیت زدایی در دستور کار قرار گیرد و عدل و انصاف درباره همه نقاط کشور رعایت شود.

استاد دانشگاه با تأکید بر لزوم محوریت عدالت در کل کشور مبنی بر بهره بری همه مردم از نعمت های الهی و از جمله آب، تصریح کرد: با توجه به اقلیم های مختلفی که در کشور وجود دارد، بایستی از همه ظرفیت ها استفاده کرد و آن ها را از حالت بالقوه به بالفعل رساند و از این طریق مشکلات اساسی کشور را حل کرد.

وی با اشاره به لزوم مدیریت صحیح منابع آب در استان اصفهان و جلوگیری از هدر رفت آب در برخی مناطق، ابراز کرد: به عنوان مثال در برخی نقاط، نشت هایی در لوله های زیر خاک وجود دارد که نیازمند بازسازی هستند.

شمس درباره پروژه بهشت آباد گفت: این پروژه مشکل تکنولوژی ندارد و در قسمت کارشناسی هم با مشکل چندانی روبرو نیست و متأسفانه بیشتر مشکلات مربوط به این پروژه غیر کارشناسی است و منشأ آن هم در خارج از کشور قرار دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان اصفهان افزود: برخی افراد هم در دوره های مختلف وجود داشته اند که با نگاه قومی و قبیله ای به این موضوع نگاه کرده اند و جنبه های سیاسی پروژه را پدیدار کرده اند که سبب شده تا پروژه بهشت آباد در دوره های مختلف از دولت ها دچار دست اندازهایی شود و در مقاطعی هم این پروژه در دست کارشناسان خارجی قرار گرفت، اما در نهایت متوجه شدند که باید کار را به متخصصان ایرانی بسپارند که البته کارشناسان وطنی هیچ مشکلی برای اجرای این طرح ندارند.

وی شیطنت های شبکه های معاند ملت ایران را در تأخیر پروژه بهشت آباد، دخیل دانست و اظهار کرد: دشمن از هر فرصتی برای دامن زدن به اختلافات و موج سواری در مسائل اجتماعی استفاده می کنند.

انتهای پیام/