صاحب نیوز

Labaniat-004

صادرات دام و فرآورده های دام راهکاری برای توازن عرضه و تقاضا/ صادرات به پویایی تولید کمک می کند

در میان محصولات کشاورزی و دامی با توجه به ذخیره زمانی محدود برخی از اقلام و همچنین ذائقه مردم در نقاط مختلف جهان و توازن بین عرضه و تقاضا همیشه صادرات و واردات جایگاه ویژه ای دارد؛ به طوری که اگر در قسمتی از آن کوتاهی شود بازار را تا مدت ها دچار التهاب می کند؛ در صادرات فرآورده های دامی پتانسیل فوق العاده ای در کشور و اصفهان که یک استان پهناور و همچنین دارای تنوع آب و هوایی و زیست بومی است وجود دارد.

کدخبر: 1041528
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ @ ۱۲:۰۲


به گزارش صاحب نیوز؛ بدون شک در تجارت امروز نقش صادرات برای اقتصاد کشور و در پی آن اقتصاد مردم نقش موثر و پرنگی دارد که می تواند با ارز آوری و همچنین ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا در کشور در شرایطی که عرضه پیشه می گیرد، نقش آفرینی کند.

این در حالی است که ما در برخی از محصولات تقاضا داخلی را نیز نداریم و فقط صادرات است که می تواند چرخه آن محصول را ایجاد و یا فعال نگاه دارد؛ اما مزایای صادرات نباید باعث شود که ما خام فروشی و نیازهای امروز و آینده کشور را در این راه روانه کنیم؛ بلکه باید از داشته هایمان تولید ایجاد کرده و محصولات نهایی که با بیشترین بهره وری چه از نظر ایجاد اشتغال و چه از نظر درآمد را داشته باشد، به کشورهای دیگر صادر کنیم.

در این سال ها بسیاری از کارشناسان اقتصادی تکیه بر صادرات نفت را به عنوان یک خام فروشی و عدم آینده نگری و همچنین وابستگی و آسیب پذیری در اقتصاد عنوان کردند از این رو همیشه این روند مورد انتقاد قرار گرفته است و از طرفی تولید داخل با توجه به ریل گذاری که در عمر 40 ساله انقلاب انجام شده به مرحله ای رسیده است که بازار فراتر از مرز های جغرافیایی را می طلبد.

در میان محصولات کشاورزی و دامی با توجه به ذخیره زمانی محدود برخی از اقلام و همچنین ذائقه مردم در نقاط مختلف جهان و توازن بین عرضه و تقاضا همیشه صادرات و واردات جایگاه ویژه ای دارد؛ به طوری که اگر در قسمتی از آن کوتاهی شود بازار را تا مدت ها دچار التهاب می کند؛ در صادرات فرآورده های دامی پتانسیل فوق العاده ای در کشور و اصفهان که یک استان پهناور است و همچنین دارای تنوع آب و هوایی و زیست بومی است وجود دارد.

در سال های اخیر با تعاملاتی خوبی که بین تولید کنندگان، جهادکشاورزی و دامپزشکی انجام شده است محصولات دامی توانسته اند با سرعت خوی از شرایط سنتی به صنعتی گذر کرده و همچنین بستر معرفی ان ها در بازار منطقه و حتی کشورهای آسیایی شرقی و اروپایی نیز فراهم شود.

منصور کیمیایی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: مطابق ماده دو قانون سازمان دامپزشکی کشورحیوانات اهلی، طیور، ماهی، زنبورعسل، کرم ابریشم، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات باغ وحش دام گفته می شود، لذا از لحاظ ضوابط بین الملل صدور گواهی بهداشتی صادرات این دام ها و فرآورده های آن ها با نظارت دام پزشکی انجام می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان تصریح کرد: کشورهای هدف صادراتی، گواهی بهداشتی دامپزشکی کشور مبدا را بعنوان مدارک و مستندات بهداشتی که همراه محموله ارسال می شود قبول می کنند؛ دامپزشکی مرجع صدور گواهی بهداشتی صادرات دام و فرآورده های مرتبط با آن است.

*صادراتی با ارز آوری 45 میلیون دلاری

کیمیای در ادامه عنوان کرد: هرساله فرآورده های مختلفی را به کشورهای مختلف صادر می کنیم در ١١ ماه سال ٩٩ بالغ بر ٣٠ قلم کالای مرتبط با دام به کشورهای دیگر صادر شد که این صادرات بیش از 45میلیون دلار ارز آوری برای کشور به همراه داشت.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ادامه داد: در راستای توسعه صادرات غیر نفتی کشور و در اقتصاد مقاومتی توجه به صادرات دام توجه ویژه ای می شود و هر ساله به صادرکنندگان که محصولاتشان تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی  تولید می شود مشاوره و راهنمایی ارائه تا بتوانند کار خود را توسعه دهند.

*صادرات 22 درصد نسبت به سال 98 افزایش داشته است

منصور کیمیایی خاطرنشان کرد: میزان صادرات تا پایان بهمن ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه بیش از ٢٢ درصد افزایش داشته که اگر ارزش صادراتی را مد نظر قرار دهیم بیش از 60 درصد افزایش داشته است؛  این توفیقی بوده که در راستای توسعه صادرات فرآورده های غیر نفتی به کمک و همکاری تولید کنندگان و صادرکنندگان و همچنین به کمک نظارت مسئولان بهداشتی دامپزشکی در بخش دولتی و غیر دولتی حاصل شده است که اعتماد و رضایت کشورهای صادراتی را نیز به همراه داشته است.

کیمیایی در ادامه عنوان کرد: در تجارت بین الملل ایمن، کشورهای مبدا محصولاتشان را به گونه ای صادر می کنند که کشورهای هدف صادراتی آن را بپسندند و اعتمادشان جلب شود که خوشبختانه ایران از این امتیاز بهره مند است.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد کشورهای هدف صادراتی که محصولات تولیدی در استان اصفهان به آن صادر شده گفت: پا و پنجه مرغ به هنگ کنگ، ویتنام و تایلند، تخم مرغ به عراق و افغانستان البته شایان ذکر است که این صادرات در ماه هایی که ممنوعیت صادرات تخم مرغ وجود نداشته، انجام شده است و در حال حاضر صادرات تخم مرغ ممنوع است؛ همچنین پودر آب پنیر به سوریه، ازبکستان و پاکستان، شیر خشک نیز زمانی که ممنوعیت صادرات نداشت به عراق، آذربایجان، سوریه و گرجستان صادر شد.

*اصفهان یکی از قطب های تولید عسل در کشور است

منصور کیمیایی ادامه داد: اصفهان یکی از قطب های تولید عسل در کشور است که به عراق، قطر، پاکستان، مالزی، عمان و افغانستان صادر می شود؛ همچنین  مرغ منجمد زمانی که ممنوعیت صادرات نداشت به عراق، قطر، عمان و افغانستان صادر شد.

وی در ادامه افزود: پودر حاصل از ضایعات کشتارگاهی طیور طی یک فرآیند تبدیل به پودر می شود که که برای تغذیه دام و طیور استفاده می شود و در کشور، اصفهان رتبه اول صادرات این محصول را کسب کرده و به ترکیه صادر می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: ماهی و میگو تازه در اصفهان علی رغم اینکه اصفهان استان ساحلی نیست در کارگاه ها و مراکز بسته بندی  تحت نظارت و تایید دامپزشکی بسته بندی می شود، بسته بندی ها  به کویت، قطر و امارات صادر می شود و جزء توفیقات صادراتی استان است.

کیمیایی خاطرنشان کرد: پرنده های زینتی که در اصفهان پرورش داده می شوند با پرواز های مستقیم به کویت، عمان و قطر صادر می شود؛ همچنین تخم نطفه دار مرغ گوشتی نیز به عراق ارسال می شود ماهی زینتی که در استان تحت نظارت کمک، راهنمایی و مشاوره دامپزشکی به تولیدکنندگان شد به ترکیه و عراق صادر می شود.

*اصفهان رتبه اول صادرات آلایش خوراک طیور در کشور را دارد

وی با بیان اینکه چرم شترمرغ به قطر و عمان صادر شده است، گفت: همچنین پودر ماهی که اصفهان در کشور شاخص است به ترکیه صادر می شود و  همچنین اصفهان رتبه اول صادرات دل و جگر و سنگدان طیور در کشور را دارد که به افغانستان و عراق صادر می شود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد کیفیت محصولات صادراتی اصفهان گفت: تا کنون هیچ محصول صادر شده ای برگشت نخورده که این نشان از کیفیت محصولات است و همچنین  سال ٩٨ حدود ١٣ هزار تن خامه منجمد به روسیه صادر شد که این مقدار چشمگیر بوده و کشور روسیه ضوابط سخت گیرانه در واردات صنایع لبنی و غذایی دارد که با رعایت ضوابط، پروتکل های بهداشتی و آزمایشات توانستیم صادرات به روسیه هم داشته باشیم و مهر تایید روسیه بر محصولات لبنی ایران خورده شده است.

در صنعت دامی بهم خوردن توازن عرضه و تقاضا وقتی کفه به سمت عرضه باشد یعنی کاهش قیمت به مقداری که تولید بازده اقتصادی نداشته باشد و قیمت محصول در بازار  از قیمت تمام شده کمتر می شود که در این هنگام دولت ها دخالت کرده و محصول را خریداری می کنند که البته در این سال ها این نوع تنظیم بازار مشکلاتی را برای دولت و البته در ادامه چرخه تولید ایجاد کرده است؛ اما صادرات در این مواقع یک راهکار طلایی برای بازار است.

با این رویکرد ما در بسیاری از اقلام دامی با مجوزهای مقطعی برای صادرات رو به رو هستیم که البته تغییر پی در پی قوانین صادراتی و مجوزهای آن یکی از چالش های صادرکنندگان است که در این گزارش نمی توان به آن پرداخت اما به نظر و به طور کلی عدم استنباط درست در داده ها توسط مدیریت بازار و عدم پیشبینی نوسانات تولید و مصرف پدیدآوردنده این قسم از مشکلات برای صادر کنندگان است.

اما آنچه امروز در ویترین صادراتی استان قرار گرفته است هرچند نمره قبولی گرفته اما بدون شک تمام پتانسیل استان نیس که می طلبد با همکاری و همیاری ارگانی و دانش روز تولید بیشتر شود و سهم بیشتری از بازار در اختیار تولید کنندگان دام و فآورده های دامی قرار گیرد.

فراموش نکنیم که برخی از کشورها با صادراتی از ماهی زینتی و … سهم قابل توجه برای ارز آ<ری کشورشان داشته و علی رغم تولید و اشتغال به اقتصاد پویای کشور کمک می کنند؛ این صادرات گاهی فراتر از درآمد های نفتی ما در بخش هایی می شود که یکبار دیگر نقش این صادرات را پررنگ می کند.

امید است در سال 1400 اصفهان بتواند بیش تر از امسال در تجارت جهانی دام و فرآورده های آن نقش ایفا کرده و تولید کنندگان بتوانند از مزایای تجارت استفاده کرده و علاوه بر گسترش شغل خود، اشتغال زایی و ارز آوری را به کشور به ارمغان بیاورند.

انتهای پیام/