صاحب نیوز

42850

یک نماینده سابق مجلس مطرح کرد؛

عدم وجود مشکل زیست محیطی برای انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور/ تاییدیه مرکز پژوهش های مجلس بر این طرح

نماینده سابق مجلس با اشاره به تجربه خوب انتقال آب از مسافت های طولانی در چین و لیبی، طرح انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور را فاقد مشکلات زیست محیطی دانست و گفت: گزارش مرکز پژوهش های مجلس در این رابطه موجود است و منعی در این رابطه وجود ندارد.

کدخبر: 1041536
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ @ ۱۱:۲۳


سید جواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با اشاره به موانع اجرای پروژه بهشت آباد و دردسرهایی که در مجلس دهم میان نمایندگان استان اصفهان با برخی استان ها به وجود آمد، گفت: به یاد دارم که یکی از نمایندگان استان خوزستان در مجلس دهم بعد از صحبت ما درباره انتقال آب از خوزستان و پروژه بهشت آباد عصبانی شد و گفت که اجازه این کار را نخواهم داد.

نماینده سابق مجلس با تلخ و تأسف برانگیز خواندن واقعه سیل در استان خوزستان، افزود: در جواب آن نماینده گفتم که ان شاء الله آب زیاد داشته باشید، اما متأسفانه زیادی آب در بارش ها سبب شد تا خسارت های سنگینی برای هم وطنان ما در استان خوزستان رقم بخورد که البته رقم های سنگینی از بودجه کشور هم صرف بازسازی و جبران خسارت ها شد.

وی با بیان اینکه اگر پروژ انتقال آب اجرا شده بود، سیل استان خوزستان را فرا نمی گرفت، تصریح کرد: در پروژه انتقال آب، برخی تصور می کنند که ما می خواهیم آب کارون را از بین ببریم، اما ما می گوییم در مواقعی که آب کارون کم است، آب را انتقال ندهید و وقتی که آب در آن طرف زیاد است، آن را به این طرف و به سمت اصفهان انتقال دهید.

ابطحی ادامه داد: اینکه هر استانی بخواهد ساز خود را بنوازد، اصلاً مطابق با قواعد کشور داری نیست و باید بدانیم که همه ما در یک کشور زندگی می کنیم و هر نقطه ای از کشور یک پتانسیل ها و موقعیت های ویژه ای دارد که همه ملت و کشور باید از ان ها بهره مند شوند و همه به یکدیگر کمک کنند و باید نگاه قومی و سیاسی به نگاه ملی در پروژه های ملی و رفع محرومیت ها تبدیل شود.

آب از مناطق با کیفیت خاک پایین برای کشاورزی به مناطق با کیفیت بالا منتقل شود

نماینده سابق مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: آبی که اکنون در پایین دشت آزادگان است در زمین فرو نمی رود، چرا که خاک آن رس است و بر اساس نظر خاک شناسان، آن آب باید به خاکی منتقل شود که درجه مرغوبیت بالایی دارد و برای کشاورزی استفاده شود و کارخانجات صنعتی باید به آن مناطقی که خاک نامرغوب و آب کافی دارند، منتقل شوند.

وی با انتقاد از ساخت صنایع بزرگ در اصفهان، اظهار کرد: ما با این کار، خاک مرغوب و درجه یک اصفهان را آلوده کردیم و هم قابلیت کشاورزی را پایین آوردیم و هم مشکل تأمین آب صنایع را برای خود ایجاد کردیم.

ابطحی با بیان اینکه انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور مشکل زیست محیطی خاصی ندارد، تصریح کرد: مشابه این کارها قبلاً در کشورهای دیگر انجام شده است که یکی از نمونه های آن در انتقال با مسافت طولانی آب در چین بوده است و آن مطلبی که درباره مشکلات زیست محیطی گفته می شد، مربوط به انتقال آب دریای خزر به سمنان است که به دلیل شرایط خاص دریای خزر و بسته بودن فضای آن، این مشکل وجود دارد، اما درباره انتقال آب خلیج فارس این مشکل نیست و قبلاً کارهای کارشناسی آن انجام شده است.

با ژرف نگری و افق دید بلند مدت می توانستیم تصمیمات بهتری برای فع معضل آب بگیریم

نماینده سابق مجلس با یادآوری طرح انتقال آب از مسافت دو هزار کیلومتری در لیبی، ابراز کرد: این کار در زمان قذافی انجام شد و بسیاری از نقاط خشک لیبی، آباد شدند و مشکلات زیست محیطی هم ایجاد نشد. اینکه بگوییم در کل، انتقال آب از یک منطقه به منطقه دیگر در مسافت های طولانی ممنوع است، حرف صحیحی نیست و گزارش مرکز پژوهش های مجلس در این باره وجود دارد و کارهای تحقیقاتی انجام شده بر عدم ممنوعیت زیست محیطی طرح انتقال آب خلیج فارس، مهر تأیید گذاشته اند.

وی با بیان اینکه شخصاً با انتقال آب خلیج فارس به مرکز کشور موافق نبودم، اظهار کرد: درست است که در حال حاضر و با اقداماتی که صورت گرفته است و بر اساس برنامه ریزی ها باید این طرح اجرا شود و چاره دیگری نداریم، اما می توانستیم از ابتدا تصمیمات بهتری برای رفع معضل آب بگیریم و مصلحت اندیشی و دلسوزی کنیم و افق دید بلند مدت داشته باشیم که متأسفانه اراده ای برای این کار وجود نداشته است.

انتهای پیام/