صاحب نیوز

12-1

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد؛

ورود طرح حمایت از خانواده به صحن علنی مجلس در هفته آینده/ اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه های اجرایی برای حمایت از فرزندآوری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اختصاص 20 درصد از بودجه مسکن به تسهیلات خانواده های با بیش از سه فرزند و اختیار هزینه یک درصد بودجه دستگاه ها برای حمایت از خانواده، در بودجه 1400، گفت: طرح حمایت از خانواده هفته آینده به صحن علنی می رود.

کدخبر: 1041553
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ @ ۱۲:۳۳


حجت الاسلام حسین میرزایی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، فرزند آوری را تابع تشکیل خانواده و ازدواج دانست و گفت: یک سری ملزوماتی هم برای ازدواج وجود دارد که اگر حاصل شوند، ازدواج هم شکل می گیرد، اما موانعی برای ازدواج در کشور ما وجود دارد که باید رفع شوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از این موانع فرهنگی و اجتماعی هستند و برخی هم اقتصادی هستند که اشتغال از جمله مهم ترین آن ها است.

وی با اشاره به طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس، اظهار کرد: در این طرح، ابعاد مختلفی از مشکلات و راهکارها دیده شده است و در قالب یک کمیسیون مشترک از کمیسیون فرهنگی و چند کمیسیون دیگر، مصوبات مربوط به آن انجام شده است و برخی موانع از قبیل موانع بهداشتی یا تصمیمات نادرستی که قبلاً در حوزه بهداشت و درمان گرفته شده است، مورد کارشناسی قرار گرفته اند که امیدواریم  برطرف شوند.

حجت الاسلام میرزایی با بیان اینکه مصوبات طرح، انجام شده است و باید برای رأی نهایی وارد صحن علنی مجلس شود، ابراز کرد: در صورت رأی آوردن در صحن علنی، طرح به شورای نگهبان می رود تا به قانون تبدیل شود و کشور بتواند در آینده از ثمرات آن در حوزه جمعیت و خانواده بهره ببرد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، با اشاره به فشردگی جلسات بررسی بودجه در هفته های اخیر و اولویت بودجه 1400، گفت: دلیل تأخیر در وارد شدن طرح حمایت از خانواده به صحن علنی هم همین موضوع بوده است که ان شاء الله هفته آینده این طرح در صحن علنی بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه نیازی به مطرح شدن و بررسی تک تک مواد و تبصره های طرح در صحن علنی نیست، گفت: دلیل این امر آن است که این طرح بر اساس اصل 85 قانون اساسی است و بنابراین کلیات آن به رأی گذاشته خواهد شد.

حجت الاسلام میرزایی در پاسخ به موانع اجرایی و بهانه تراشی های پیش روی طرح های فرهنگی در دولت های مختلف که تأمین بودجه هم یکی از آن ها است، تصریح کرد: چند بار در بودجه 1400، منابعی برای این طرح در نظر گرفته شده است که از جمله آن ها می توان به اختصاص 20 درصد منابع در نظر گرفته شده برای مسکن در بودجه برای تسهیلات مسکن خانواده های با بیش از سه فرزند اشاره کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه 1400 به همه دستگاه های اجرایی اجازه داده شده است که یک درصد از بودجه خود را برای حمایت از خانواده و فرزندآوری اختصاص دهند و در مجموع بودجه کافی برای این طرح وجود دارد که دولت باید آن مبالغ را تخصیص دهد.

انتهای پیام/