صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » کاری که دولت از پسش بر نیامد را مردم مدیریت کردند!

کاری که دولت از پسش بر نیامد را مردم مدیریت کردند!

مردم ایران در شرایطی به ایام نوروز رسیدند که کالاهای پرمصرف آن ها همچنان قیمت بالایی دارد و حتی برخی از آن ها در بازار به سختی یافت می شود؛ در این هنگام است که مردم با مدیریت خرید و صبری که دارند بازار را مدیریت کردند؛ این در حالی است که می توانست این بی تدبیری موجب شود امروز بسیاری از کالا ها در بازار نایاب باشد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۲ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ سال 99 به پایان رسید؛ سالی که در آن اقلام مختلف با افزایش چند برابری قیمت رو به رو بودند و اقلام با دلیل و یا بدون هیچ دلیلی هر روز گران تر می شدند؛ البته گرانی تنها موضوع بازار نبود بلکه نایاب شدن برخی از کالاها نیز در خود جالب بود چرا که گزارش های میدانی نشان می داد در تولید کالا هیچ تغییری ایجاد نشده است؛ اما مردم برای خرید یا باید صف های طولانی را پشت سر می گذاشتند و یا نمی توانستند کالا را در بازار تهیه کنند.

در میان گرانی ها در بازار که در طول سال مستمر اتفاق افتاد قیمت مایحتاج مردم نیز سهم قابل توجه داشت و کمتر کالایی را در می توان یافت که در سبد غذایی عموم خانواده ها باشد و قیمت آن چند برابر نشده باشد؛ این اتفاق در ماه های پایانی سال بیشتر از پیش احساس شد.

برخی صحبت های نمایندگان مجلس نیز که حکایت از اتفاقات عجیبی دارد که به دولت مربوط می شود فشار این گرانی ها را بیشتر می کند و مردم را از راهکارهای اتخاذ شده ناامید می کند

مهدی ابوالحسنی در گفت و گو با صاحب نیوز اظهار کرد: در بازار عرضه، تقاضا و همچنین تغییرات در بهای تمام شده عواملی هستند که می توانند نوسانات در قیمت را ایجاد کنند و مسئولان امر تلاش می کنند رابطه منطقی بین این چند مقوله تعریف کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: وقتی عرضه از تقاضا بیشتر می شود موجب کاهش می شود و وقتی تقاضا افزایش میابد می تواند به افزایش قیمت منجر شود.

وی افزود: برای اینکه توازن بین عرضه و تقاضا باشد و همچنین صادرات و واردات نیز با این توازن همگون باشد، نقش مسئولان امر پرنگ و حیاتی است که اگر تدابیر اتخاذ شده کافی و یا درست نباشد می تواند منجر به برهم خوردن این توازن شود و در نتیجه روی قیمت تاثیر گذار باشد.

ابوالحسنی گفت: در حال حاضر می بینیم که ما در مرغ و روغن مشکل داریم و مردم باید این کالاها را که البته شاید کالاهایی دیگر نیز باشد را به سختی و یا با قیمت خیلی بالاتر تهیه کنند که نشان می دهد تدابیر اتخاذ شده کافی و یا کارآمد نبوده است.

در این میان همیشه بازار شب عید مورد توجه بوده است و تدابیر خاصی برای این ایام اتخاذ می شده که به نظر می رسد امسال برنامه ای برای این بازار اندیشیده نشده است عطا بهرامی کارشناس مسائل اقتصادی در مورد گرانی‌ها و نابسامانی در بازار کالاهای اساسی، اظهار کرد: نخست اینکه بی‌تدبیری و بی‌خیالی دولت و سوءمدیریت وزارتخانه‌ها باعث این مشکل شد و همچنان حل نشده است و این موضوع سبب سختی مردم آن هم در شب عید شد.

وی با اشاره به اینکه دولت بارها قول و وعده کنترل و مدیریت بازار و عرضه کالا را داد، گفت: این وعده‌ها عملی نشدند و دولت به فکر نبود و شاهد بودیم که تازه در شب عید برای جلسه ستاد تنظیم بازار را برگزار کردند در حالی که می‌بایست پیش از این تدابیر را می‌اندیشیدند.
دولت فقط بهانه می‌آورد/ ۸ سال سوءمدیریت در دولت
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: واقعا بی‌خیالی در دولت وجود دارد و این موضوع را هم به گردن نبود وزارت بازرگانی انداختند و می‌گویند چون این وزارتخانه نیست، نمی‌توانند کاری انجام دهند که به نظرم فقط یک بهانه است و حتی با وجود وزارت بازرگانی وضعیت بدتر می‌شد.
بهرامی تاکید کرد: سیاست‌های دولت به گونه‌ای است که انگیزه احتکار و برهم زدن بازار در آن زیاد است و بهم ریختگی در کالاهای اساسی است که مشمول ارز ترجیحی هستند. افرادی که دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند، هر چقدر نرخ دلار بالاتر رود، و یا هر میزان کالا کمیاب‌تر باشد، منافع این بیشتر است.
وی اضافه کرد: بازار کالاهای اساسی در عین وفور کالا به آرامش نمی‌رسد؛ مثلاً روغن به میزان ۱.۵ برابر نیاز کشور وارد شده ولی در بازار با کمبود مواجه است که این موضوع به سوءمدیریت دولت بر می‌گرد و در ۸ سال گذشته این موضوع را نشان دادند.
مردم بی تدبیری دولت را تحمل کردند/ مردم باز هم تاریخ ساز شدند
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه کالا در کشور وجود دارد، گفت: متاسفانه عملکرد دولت باعث رنجش و مشکلات شدید برای مردم شد اما نجابت و همکاری مردم سبب شد این بی‌تدبیری دولت به بحران اجتماعی تبدیل نشود و واقعاً خیلی نجابت به خرج دادند.
بهرامی گفت: همراهی که مردم داشتند تا این بحران از سربگذرد، دوران ساز و در تاریخ خواهند ماند وگرنه با این کارکرد مشخص نبود چه اتفاقی رخ دهد.

وی با اشاره به وضعیت موجود بازار شب عید، گفت: یکی از نقاط ضعفی که در سال با آن مواجه بودیم مسائل اقتصادی کشور بود؛ متأسفانه مردم را بدون آموزش های لازم به بورس دعوت و مردم را دچار آسیب کردند.

پروین صالحی نیز در این زمینه اظهار کرد: پوسته  ساختار اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است اما متأسفانه وقتی وارد آن می شویم با یک نظام سرمایه داری مواجه می شویم که نمی شود با آن اقتصاد مقاومتی را اجرا کرد؛ راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی و بها دادن به تولید داخل است.

گزارش‌ها به مجلس حاکی از فراوانی کالا در کشور است اما متأسفانه در نحوه توزیع ضعف وجود دارد

وی اضافه کرد: مجلس در بحث وضعیت بازار با وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نشست های اضطراری تشکیل داده و گزارش‌ها به مجلس حاکی از فراوانی کالا در کشور است اما متأسفانه در نحوه توزیع ضعف وجود دارد که با قول وزرا این مشکل توزیع هم حل می شود.

نماینده مبارکه در مجلس با تأکید بر اینکه متأسفانه نقش دلال ها و سوداگران اقتصادی به شدت پررنگ شده است که نابسامانی در بازار کالاهای اساسی را به همراه دارد، خاطر نشان کرد: حضور دلال ها باعث شده است که هم تولید کننده و هم مصرف کننده ناراضی باشند و امیدواریم با هماهنگی های صورت گرفته بین قوه قضاییه و مجلس بتوانیم دست دلال را از کل تولید کشور کوتاه کنیم.

مدیریت و همانگی دولت با رئیس جمهور است/ توان مدیریت نداشتند
عبدالمجید شیخی کارشناس اقتصادی نیز در مورد سوءمدیریت دولت در تامین کالاهای ضروری مردم، با تاکید بر اینکه دولت بی خیال بود،  گفت: وظیفه رئیس جمهور هماهنگی وزرا و معاونت‌ها است و پس او، معاون اول رئیس جمهور مسئولیت دارد.
وی ادامه داد: نه وزارتخانه‌ها توانایی کنترل بازار را داشتند و نه رئیس جمهور و معاون اول توان مدیریت را از خود نشان دادند و نتوانستند بازار را مدیریت کنند.
این استاد بازنشسته اقتصاد گفت: مجلس باید دولت را به چالش بکشد که چرا وظایف خودشان را به درستی انجام ندادند و مردم این انتظار را از نمایندگان خود دارند.
دولت اقتصاد را رها کرده بود/ برنامه‌ای برای اقتصاد نداشتند
شیخی ادامه داد: از روز نخست تا کنون دولت تدبیر و امید هیچ برنامه‌ای برای اداره اقتصاد کشور نداشتند و چشم‌شان به بیگانه و ورادات بود و فقط دنبال امضاء قراردادهای خارجی مثل FATF و … هستند و اقتصاد کشور را رها کردند.
وی بیان کرد: بزرگترین و مهم ترین وظیفه دولت از نگاه اقتصادی اسلامی تامین اجتماعی است، یعنی توازن عدالت اجتماعی؛ معنای ساده آن ایجاد امنیت غذایی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… است.
شیخی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در سه سال گذشته باعث کاهش ۶۰۰ درصدی قدرت خرید مردم دهک‌های پایین جامعه شده است، گفت: دولت آقای روحانی فقط فرصت‌های نابرابر را فراهم کرد؛ مانند حقوق‌های نجومی، عدم حذف یارانه ثروتمندان و …؛ همچنین رفتار این دولت در اشغال پست‌ها توسط وابستگان خودش و آقازادهای برای مردم شفاف شده است.
این کارشناس اقتصادی در مورد نقش مردم، گفت: مردم کشور ما قانع، صبور و اهل تحمل هستند و باعث شدند این بحران رفع شود؛ اگر مردم کشور دیگری بودند، الان آشوب به پا شده بود. اگر امروز در کشورهای غربی خفقان نظامی و امنیت بود و آزادی کشور ما را داشتند، این نارضایتی عمومی تبدیل به بحرانی اجتماعی می‌شد ولی مردم ما صبوری به خرج دادند.
آری مردم ایران در شرایطی به ایام نوروز رسیدند که کالاهای پرمصرف آن ها همچنان قیمت بالایی دارد و حتی برخی از آن ها در بازار به سختی یافت می شود؛ در این هنگام است که مردم با مدیریت خرید و صبری که دارند بازار را مدیریت کردند؛ این در حالی است که می توانست این بی تدبیری موجب شود امروز بسیاری از کالا ها در بازار نایاب باشد.
انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. K.Karimi گفته :

    مردم نخریدند چون دیگه توان خریدن رو نداشتن !

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد