صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » نوجوانی؛ سن استدلال دینی/ لزوم تقویت پرسشگری در نوجوان برای تعمیق مفاهیم مهدویت

نوجوانی؛ سن استدلال دینی/ لزوم تقویت پرسشگری در نوجوان برای تعمیق مفاهیم مهدویت

یک مبلغ تخصصی کودک و نوجوان دوره نوجوانی را سن استدلال دینی دانست و با تأکید بر لزوم آموختن مهارت پرسشگری به نوجوانان برای تعمیق اعتقادات دینی و از جمله مهدویت در آنان، گفت: باید با استدلال و حوصله و عدم جبهه گیری منفی به سؤالات چالشی نوجوان پاسخ دهیم.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۱

حجت الاسلام محسن دهقانی،، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز پیرامون راه های آموختن تعلیمات و اعتقادات مهدویت به نوجوانان، با بیان اینکه سن 13 تا 16 سالگی را به عنوان سن نوجوانی در نظر می گیریم، گفت: این سنین را در رابطه با نوجوانان، سن استدلال دینی نامگذاری کرده اند و باید هنر پرسشگری دینی به نوجوان در این سنین آموخته شود.

مبلغ تخصصی کودک و نوجوان افزود: افزون بر لزوم یادگیری مهارت پرسشگری برای نوجوان در این سنین، باید پاسخ های استدلالی هم برای این پرسش ها داشته باشیم و نمی توانیم روش های پاسخ تخیلی که برای کودکان استفاده می شود را برای نوجوانان هم به کار بگیریم و همین موارد در تعلیمات مهدویت و آموختن معارف امام زمان(عج) به نوجوانان باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه باورهای اعتقادی نوجوان باید در سنین نوجوانی شکل بگیرد، اظهار کرد: بهترین کار برای ایجاد آمادگی ذهنی به منظور ایجاد باورهای صحیح اعتقادی در نوجوانان، پرسشگری، مطالعه کتاب های مفید و سوق دادن نوجوان به سمت گروه های مذهبی است.

حجت الاسلام دهقانی مبحث رفتاری با نوجوانان برای تعمیق باورهای دینی صحیح را متفاوت با بحث ذهنی دانست و ابراز کرد: در این رابطه می توان از طریق ارتباط نوجوان با اعضای خانواده در محیط خانه و یا کارشناس دینی در مراکز مشاوره و مکان های مذهبی به این هدف رسید که این ارتباط می تواند هم به صورت حضوری و هم غیرحضوری باشد و ارتباط با مراکز پاسخگویی به سؤالات شرعی و اعتقادی هم می تواند نقش بسزایی در این زمینه ایفا کند.

کارشناس مذهبی با بیان اینکه والدین نوجوان نباید در برابر سؤالات چالشی او جبهه گیری منفی کنند، گفت: باید سعی در ایجاد روابط صمیمی با نوجوان داشته باشیم و با حوصله و به صورت منطقی پاسخگوی سؤالات او باشیم و در برابر برخی از سؤالات و موضع گیری های نوجوان عصبانی نشویم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد