صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » جنبه های امیدبخشی مناجات شعبانیه/ اعتراف به گناهان، لازمه سیر الی الله

جنبه های امیدبخشی مناجات شعبانیه/ اعتراف به گناهان، لازمه سیر الی الله

یک استاد حوزه علمیه اعتراف به گناهان در محضر خداوند را لازمه سیر الی الله و مهلت دادن به خود در توبه و انجام اعمال نیک را زمینه ساز هلاکت و ظلم بشر به خود دانست و گفت: امید به بخشش گناهان و استمرار لطف و نعمت های الهی بعد از مرگ، در مناجات شعبانیه موج می زند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - شنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

طیبه کاملی، در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با بیان اینکه در فراز دوم مناجات شعبانیه از غضب خداوند به رحمت او پناه می بریم، گفت: در حالی که خود را شایسته رحمت خداوند نمی دانیم، از او می خواهیم تا با سعه و جود خود با ما برخورد کند.

استاد حوزه علمیه افزود: در ادامه خود را حاضر در صحرای محشر در برابر خداوند می بینیم و عفو پروردگار را شامل حال خود مشاهده می کنیم و اینگونه با امید نسبت به آینده و بخشش گناهان از سوی خداوند، با شوق نسبت به آینده گام بر می داریم.

وی در ادامه اظهار کرد: از خداوند میپرسیم که اگر اجل من نزدیک شده باشد و عملم هم مرا به تو نزدیک نکرده باشد، چه کنم و راه حل و وسیله رسیدن به حق تعالی را اقرار به گناهان در محضر پروردگار می دانیم و امام معصوم(ع) اینگونه در این مناجات، اعتراف به خطاها را لازمه سیر الی الله معرفی می کند.

کاملی با بیان اینکه اقرار به گناهان سبب از بین رفتن عُجب و ایجاد عبودیت در انسان می شود، ابراز کرد: گاهی انسان وقتی عبادتی انجام می دهد، اسیر عجب می شود و همین عجب یک نوع حجاب میان بنده و خداوند ایجاد می کند و انسان را از سیر صحیح الی الله منحرف می کند.

مهلت برای هلاکت؟ شباهت شیطان و انسان در گرفتن مهلت از خداوند

مبلغه ممتاز حوزه علمیه با اشاره به مهلت گرفتن شیطان رجیم از خداوند برای اغوای انسان ها تا روز قیامت، بیان کرد: شیطان می توانست با توبه به درگاه خداوند و پذیرش حق و دوری از تکبر، به مسیر بندگی خدا برگردد، اما باز هم بر گفته خود اصرار کرد و مهلت خواست.

وی افزود: در این فراز، در پیشگاه خداوند اعتراف می کنیم که با مهلت دادن به خود برای ادامه نافرمانی خداوند و امروز و فردا کردن ها برای توبه کردن و انجام اعمال نیک، در واقع ظلم در حق خود کرده ایم که این مهلت، در واقع هلاکت را برای ما در پی دارد و طلب مغفرت از خداوند داریم.

کاملی تقاضای استمرار نیکی پروردگار بعد از مرگ را موضوع ادامه فراز دوم مناجات عنوان کرد و گفت: قطعاً در آخرت و بعد از مرگ، نیاز بیشتری به لطف و نعمت های خداوند خواهیم داشت.

استاد حوزه علمیه در پایان اظهار کرد: انسان به امید زنده است و فعالیت های مادی و معنوی بشر با امید بیشتر، با نشاط بیشتر ادامه پیدا خواهد کرد و در این فراز از مناجات امیدواری خود را نسبت به نعمت ها و بخشش های خداوند در جهان پس از مرگ، ابراز می کنیم و دلیل این امیدواری را دیدن کرم و نیکی های خالق هستی در این دنیا معرفی می کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد