صفحه اصلی » اجتماعی » نگاه نو جمهوری اسلامی به مقوله علم؛ عامل خودباوری و پیشرفت علمی

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور:

نگاه نو جمهوری اسلامی به مقوله علم؛ عامل خودباوری و پیشرفت علمی

یک عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور تغییر دیدگاه به علم در جمهوری اسلامی از علم در خدمت استکبار به علم در خدمت به بشریت و استقلال سیاسی و علمی کشور را سبب ایجاد انگیزه و امید و خودباوری در جوانان برای پیشرفت علمی دانست و گفت: شکستن انحصار علمی مستکبران، ارمغان جمهوری اسلامی برای بشریت است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - شنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

بیژن شمس در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، با بیان اینکه با پیروزی انقلاب اسلامی یک فضای جدید برای رشد و پیشرفت علمی در کشور پدید آمد، گفت: نوع نگرش به علم در کشور ما بعد از ایجاد جمهوری اسلامی، تغییر کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور استان اصفهان افزود: در زمان سمتشاهی علم فقط مبنای غربی داشت و آن چیزی هم که به نام علم وارد کشور می شد، علم و تکنولوژی بود که در خدمت غرب قرار داشت و برای توسعه قدرت غرب و پایگاهی برای اشاعه آن در منطقه بود.

وی در ادامه اظهار داشت: علم در جمهوری اسلامی بر مبنای تعالی انسان و نشر و گسترش آن برای خدمت به همه انسان ها و مبارزه با ظلم و ستم تعریف شده است و آن علمی مورد نظر است که برای کشور و جامعه بشری سازنده باشد و مستقل از خواست استکبار جهانی به کار گرفته شود.

شمس با اشاره به رشد چندین برابر دانشگاه ها در جمهوری اسلامی به دلیل استقلال حکومت از بیگانگان، اظهار کرد: انگیزه و امید در جوانان افزایش پیدا کرد و خیل عظیمی از جوانان راهی دانشگاه ها شدند و همین اعتماد به نفس و خوداتکایی سبب شد تا در برخی از رشته ها نظیر پزشکی در زمینه سلول های بنیادی، پیوند اعضای بدن، چشم پزشکی و نانوفناوری و هسته ای، برخی از نوآوری ها برای اولین بار در جهان در ایران صورت بگیرد و این پیشرفت ها در حالی انجام شده است که استکبار جهانی به شدت از آن موضوع واهمه داشت و می خواست این توانایی فقط در انحصار خودش باشد.

استاد دانشگاه افزود: فشار دشمنان برای از پا درآوردن انقلاب اسلامی و تحمیل جنگ هشت ساله شرق و غرب برای ملت ایران سبب تلاش و همت روزافزون برای ساخت تسلیحات دفاعی در کشور شد و ساخت سلاح های پیشرفته از سوی افرادی نظیر شهید تهرانی مقدم عامل پیشرفته علمی کشور در حوزه های مختلف و تکنولوژی شد و امروز ما در رتبه سوم تا ششم جهان در ساخت موشک و فراساخت موشکی قرار داریم.

وی شکستن انحصار در برخی از انواع تکنولوژی و ساخت تجهیزات را ارمغان جمهوری اسلامی برای رهایی بشریت از چنگال استکبار جهانی توصیف کرد و گفت: ابرقدرت ها با بهره گیری از قدرت انحصاری خود در علم و تکنولوژی برای زورگویی و استعمار و استحمار ملت ها استفاده می کردند و جمهوری اسلامی این انحصار را بی معنا کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد