صفحه اصلی » اقتصادی » افت قابل توجه ارزش سهام ذوب آهن در یک سال اخیر/ کاهش 46 درصدی بازده سهام هتل پارسیان کوثر در سه ماه

افت قابل توجه ارزش سهام ذوب آهن در یک سال اخیر/ کاهش 46 درصدی بازده سهام هتل پارسیان کوثر در سه ماه

سرمایه گذاران در ذوب در سال گذشته با بازده 14 درصد روبه روبودند که با توجه به رشد شارپی بازار در ابتدای 99 یکی از نمادهایی که بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده سهام این شرکت اصفهانی است و قیمت هر سهم ذوب در حال حاضر نزدیک به 385 تومان است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۶ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ بازار سرمایه در سال 99 به دو نیمه متفاوت به کار خود پایان داد و در نیمه دوم سال بازار روند نزولی را پشت سرگذاشت تا شرایط برای سهامداران و خصوصا کسانی که در نیمه دوم با تبلیغاتی که شکل گرفته بود وارد بازار شده بودند اکنون شرایط بدی داشته باشند.

بین صندوق های دولتی نیز که واگذار شد صندوق پالایش یکم برای خریدارن با ضرر همراه بود و بعد از کش و قوس های فراوان در نهایت نتوانست بیشتر از چند روز کمی بالاتر از قیمت عرضه قرار گیرد و خریداران این صندوق نتوانستد از سرمایه گذاری خود سودی کسب کنند این در حالی بود که عرضه سهام این صندوق با تخفیف 20 درصد واگذار شد.

در حال حاضر شاخص کل در محدوده یک میلیون و 249 هزار واحدی قرار گرفته است و شاخص هم وزن در حال حاضر نیز 437 هزار واحد قرار دارد؛ یکی از مصوبه هایی که برای بهبود بازار در نظر گرفته شد ایجاد دامنه نامتقارن بود که البته این مصوبه هم نتوانست حال بازار را بهتر کند و فقط سرعت و شیب نزولی را کاهش داد و حتی نقد شوندگی در برخی از نمادها را کاهش داد که خود یک چالش جدید پیش روی سرمایه گذاران بود.

اصفهان نیز که به عنوان یکی از قطب های تولید کشور به حساب می آید سهم آن در شرکت های حاضر در بورس و فرابورس قابل توجه است و چند شرکت که در بیانی به عنوان لیدرهای بازار نیز شناخته می شود اصفهانی است؛ به طور کلی اکثر نمادها با کلیت بازار همراه بوده و روندی مشابه داشته اند.

فولاد مبارکه اصفهان که قیمت هر سهم آن 1270 تومان است در یک سال گذشته 162 درصد بازده داشته است؛ بازده سه ماه و یک ماه این سهم به ترتیب 8 و 5 درصد است؛ سهام این شرکت در هفته گذشته روند نزولی را پشت سر گذاشته است البتهفولاد از جمله نمادهایی بوده است که نوسانات زیادی را در یک روز معاملاتی داشته است و کمتر نیز قفل در صف فروش بوده است.

پالایش نفت اصفهان یکی دیگر از شرکت های اصفهانی حاضر در بازار است که با بازده 246 درصد برای یکسال رو به رو بوده است، قیمت هر سهم شپنا نزدیک به 1270 تومان است؛ سهام این شرکت در سه ماه و یک ماه گذشته نیز برای سرمایه گذاران با سود همراه بوده است و به ترتیب با بازده 14 و 8 درصد همراه بوده است.

سهامی ذوب آهن اصفهان نیز که در بازار حاضر است سال پر نوسانی را پشت سر گذاشته است و در حالی که بسیاری انتظار داشتند سهام این شرکت در این ماه های پایانی سال 99 و همچنین سال 1400 با رشد همراه باشد اما همچنان مجموع نوسانات آن میل به بالا نبوده و در سه ماه گذشته با بازده منفی 14 درصد همراه بوده است.

سرمایه گذاران در ذوب در سال گذشته با بازده 14 درصد روبه روبودند که با توجه به رشد شارپی بازار در ابتدای 99 یکی از نمادهایی که بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده سهام این شرکت اصفهانی است و قیمت هر سهم ذوب در حال حاضر نزدیک به 385 تومان است.

یکی دیگر از شرکت های  اصفهانی که در بازار حاضر است هتل پارسیان کوثر است که قیمت هر سهم آن به 246 تومان رسیده است، سهام این شرکت در سه ماه اخیر بازده منفی 46 درصد را برای خریدارن به همراه داشته است که از این حیث این نماد قابل توجه است.

سهام قند اصفهان در هر سهم با قیمت 15 هزار و 550 تومان است که سرمایه گذاری در این شرکت نیز در یک سال با بازده 87 درصد همراه بوده است؛ در سه ماه و یک ماه گذشته نیز سرمایه گذاری در این شرکت با بازده منفی 11 و 3 درصد همراه بوده است.

بسیاری معتقدند که وضعیت بازار سرمایه نیاز به حمایتی دارد که از این وضعیت خارج شود حمایتی که به نظر در حال حاضر از آن خبری نیست؛ روز گذشته رکورد پایین ترین ارزش معاملات خرد شکسته شد؛ در این روز ارز معاملات خرد بازار 1570 میلیارد تومان ثبت شد که کمترین سطح از دی ماه سال 98 است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد