صاحب نیوز

1384-compressed

نظام سازی مقدمه تمدن سازی در جامعه/ ضرورت باور رییس جمهور آینده به قاعده نفی سبیل و نظام سازی اسلامی

استاد سطوح عالی حوزه علمیه، حوزه های علمیه را پشتیبان نرم افزاری انقلاب و نظام اسلامی دانست و با اشاره به مأموریت حوزه ها در نظام سازی تئوری اسلامی با طراحی نظام های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برای رسیدن به تمدن اسلامی، گفت: باور رییس جمهور به قاعده نفی سبیل و ساختار اسلامی در اقتصاد و سیاست و فرهنگ از ویژگی های ضروری رییس جمهور آینده کشور است.

کدخبر: 1044428
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ @ ۱۱:۰۶


به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام محمد حسین ملک زاده، صبح امروز در مجمع مبلغان ماه مبارک رمضان 1400 هجری شمسی با موضوع «نظام سازی اسلامی؛ مأموریت انقلاب اسلامی» که به صورت مجازی برگزار شد، با گرامیداشت یاد آیت الله سید محمدباقر صدر و بنت الهدی صدر، این بزرگواران را از طلایه داران نظام سازی اسلامی دانست و گفت: سید محمد باقر صدر در 22 بهمن 1357 در درس خود، آن روز را روز تحقق آرمان و آرزوی پیامبران الهی معرفی کرد.

استاد سطوح عالی فقه و اصول حوزه علمیه قم با بیان اینکه نگاه به انقلاب اسلامی باید یک نظام تمدن ساز باشد، افزود: تمدن سازی از همان چهل سال پیش آغاز شده است و علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، استقلال و آزادی و سبک زندگی از جمله مهمترین مواردی هستند که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به آن ها اشاره کرده اند.

وی ادامه داد: مقدمه تمدن سازی، نظام سازی است و اگر این مرحله تکمیل شود، آن وقت می توانیم از تمدن اسلامی هم حرف بزنیم.

حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده با بیان اینکه مجموعه ای از اجزای دارای ارتباط که برای رسیدن به هدف مشخصی، با هم افزایی اقدام می کنند، یک نظام هستند، اظهار کرد: مثلاً ساعت یک مجموعه ای از اجزاء است که با همدیگر یک نظام را تشکیل می دهند. بدن انسان هم یک سیستم و نظام است.

استاد سطوح عالی فقه و اصول حوزه علمیه قم افزود: سیستم هم در طبیعیات وجود دارد و در جامعه هست، مثلاً نظام اقتصادی و اجتماعی در جوامع داریم و نظام سازی هم به معنای طراحی و ایجاد یک چنین نظام هایی است و جوهره نظام هم روابط منظم میان اجزاء است که اگر نباشد، نظام فرو می ریزد.

وی با بیان اینکه نظام سازی تئوری و عملی باید از یکدیگر جدا شوند، ابراز کرد: وجود خارجی یک نظام که همه اجزای آن به صورت همکار و هماهنگ و با نظم خاصی عمل می کنند، را نظام سازی عملی می گوییم، اما نظام سازی تئوری همان طراحی یک نظام است و ما در حوزه های علمیه هم دنبال طراحی و نظام سازی تئوری در ابعاد مختلف هستیم.

جوامع بشری متمدن به نظام سازی در حوزه های مختلف نیاز دارد

حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده افزود: هر جامعه بشری متمدن به نظام سازی در حوزه های مختلف نیاز دارد که نظام های رسانه، سلامت، اقتصاد، فرهنگ و سیاست و اجتماع ازانواع آن ها هستند و اگر این نظام ها مبتنی بر دیدگاه های اسلامی شکل بگیرند، نظام سازی اسلامی صورت گرفته است.

استاد سطوح عالی فقه و اصول حوزه علمیه با انتقاد از دیدگاهی که دین و قرآن را صرفاً به عنوان یک امر و کتاب مقدس می دانند، گفت: توحید باید در جامعه جاری شود و برنامه های اسلام باید در همه ابعاد جامعه فراگیر شود و این محقق نخواهد شد تا زمانی که حکمرانی اسلامی در جامعه برقرار شود و نیازمند یک نظام سازی اسلامی است.

قانون اساسی تجلی تئوریک نظام اسلامی در انقلاب اسلامی

وی قانون اساسی را تجلی تئوریک نظام اسلامی در انقلاب اسلامی دانست و ابراز کرد: سپس نهادهایی از سوی مؤسسان انقلاب اسلامی تأسیس شدند که این ها خرده نظام ها بودند و اقدامات نظام سازانه در همان آغاز حرکت انجام شد.

حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده تحول در نظام اقتصاد و فرهنگ و سیاست در ابتدای انقلاب را ناکافی توصیف کرد و تصریح کرد: هم توان کشور صرف دفاع از کشور و پرداختن به جنگ شد و پس از جنگ هم قبل از اینکه حوزه های علمیه بتوانند خودشان را پیدا کنند، دولت سازندگی شکل گرفت و گفت که می خواهیم اقتصاد کشور را بسازیم و چون الگوی خاصی نداریم باید از الکوهای دیگر غیر اسلامی برای این کار استفاده کنیم وآن قصه پر غصه آغاز شد.

استاد سطوح عالی فقه و اصول حوزه علمیه قم افزود: افزون بر اشتباهات داخلی، فشارهای بیرونی دشمنان و نفوذ و جاسوسی قدرت های جهانی در حوزه های مختلف اقتصاد و فرهنگ و سیاست، هم به همه اشتباهات دیگر دامن زد تا نظام سازی ها مسیر صحیحی خود را نروند.

وی باور رییس جمهور به ساختار اسلامی و نظام سازی اسلامی در اقتصاد و سیاست و فرهنگ را از ویژگی های ضروری رییس جمهور آینده کشور دانست و گفت: قاعده نفی سبیل و جلوگیری از نقوذ فکری و تصمیم سازی بیگانگان و دشمنان اسلام، از مهمترین قواعدی است که باید در نظام سازی ها در داخل کشور مد نظر قرار بگیرد که متأسفانه در بسیاری از ابعاد، مغفول مانده است.

عملکرد بسیار ضعیف دولت اصلاحات در نظام سازی اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده با انتقاد از عملکرد بسیار ضعیف دولت اصلاحات در نظام سازی اسلامی، اظهار کرد: در دوره اول بعد از اصلاحات، ابتدا همکاری هایی از سوی دولت عدالت محور برای نظام سازی اسلامی صورت گرفت، اما این همکاری در دوره بعد متوقف شد و عملکرد دولت کنونی هم که کاملاً مشخص است و دیگر نیازی به مطرح شدن آن نیست.

استاد سطوح عالی فقه و اصول حوزه علمیه قم حوزه علمیه را پشتیبان نرم افزاری انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت: اگر سیستم های سنتی اجتماعی که قبلاً وجود داشته است، اسلامی بوده اند، باید آن ها را احیاء کنیم و اگر اسلامی نبوده اند، باید نظام های جدیدی را در این زمینه ها طراحی کنیم.

وی افزود: مثلاً قبلاً سیستم شفاعت و وساطت در امر ازدواج وجود داشت که از بین رفته است و الان دختر و پسر مجبورند برای ازدواج با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و نیاز به یک طراحی جدید اسلامی در این زمینه در جامعه هستیم.

انتهای پیام/