صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » تمام بیمارستان‌های اصفهان درگیر کرونا شدند/ رعایت نشود به ۳۰۰۰ بستری در روز خواهیم رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

تمام بیمارستان‌های اصفهان درگیر کرونا شدند/ رعایت نشود به ۳۰۰۰ بستری در روز خواهیم رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تقریباً همه بیمارستان‌ها در سطح شهر اصفهان از جمله بیمارستان‌های تامین اجتماعی بیمارستان های خصوصی و خیریه درگیر بیماری کرونا هستند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۷ - شنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بهروز کلیدری از شروع موج چهارم بیماری در استان و کشور و شرایط نامناسب وضعیت بیماری خبر داد و اظهار داشت: تقریباً تمام مراکز درمانی ما تحت تاثیر شرایط ویژه‌ حاکم در استان شده  است و بیمارستان‌های زیادی در سطح شهر اصفهان و تقریباً تمام بیمارستان‌های شهرستان‌های استان اصفهان در حال پذیرش بیماران کرونایی هستند.

تقریباً همه شهرستان‌های استان وضعیت قرمز دارند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر قرمز شدن رنگ تقریباً تمامی شهرستان‌های استان اضافه کرد: برخی از شهرستان‌های استان مانند شهرستان‌های فریدن، نجف‌آباد، لنجان و شاهین‌شهر وضعیت وخیمی پیداکرده‌اند و بیمارستان‌های آنها به ظرفیت حداکثری رسیده‌اند و تقریباً جای خالی برای پذیرش بیمار جدید وجود ندارد.

وی به درگیر شدن بیمارستانهای اصلی شهر اصفهان نیز اشاره کرد و گفت: بیمارستان خورشید در حال حاضر بیمار کرونایی پذیرش می‌کند و از چهارشنبه گذشته نیز مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) به این مجموعه اضافه شد و برخلاف دوره‌های گذشته که این بیمارستان به کندی توسط بیماران کرونایی اشغال می‌شد، در حال حاضر حدود ۴۰۰ بیمار کرونایی در آن بستری هستند.

کلیدری افزود: برآورد می‌شود به احتمال زیاد این بیمارستان ظرف یک هفته آینده به ظرفیت کامل رسیده و ما اصطلاحاً این بیمارستان را برای ارائه خدمت به بیماران غیر کرونایی از دست خواهیم داد.

همه بیمارستان‌های شهر اصفهان درگیر کرونا است

معاون درمان دانشگاه در ارتباط با درگیر شدن تقریباً همه بیمارستان‌ها در سطح شهر اصفهان از جمله بیمارستان‌های تامین اجتماعی بیمارستان های خصوصی و خیریه گفت: بیمارستان غرضی با تمام قدرت به پذیرش بیماران کرونایی می‌پردازد؛ بیمارستان‌شریعتی نیز در ماه‌های گذشته بسیار در این خصوص به ما کمک کرد ولی به دلیل اینکه ما تقریبا همه ظرفیت‌های درمانی غیر کرونایی خود را در سطح شهر اصفهان از دست می‌دهیم، در خواست کردیم که این بیمارستان همچنان به پذیرش بیماران غیر کرونایی ادامه دهد و بیماران اورژانسی در قسمت جنوب اصفهان را پذیرش کند، بیمارستان‌های خصوصی و خیریه هم در سطح شهر اصفهان در حال پذیرش بیماران کرونایی هستند.

وی یکی از علل سرعت بالای ابتلا در هفته‌های اخیر را، ساده نگاری مردم در دهه سوم اسفند ماه، همچنین دورهمی‌ها و سفرهایی که در دو هفته اول و دوم فروردین ماه صورت گرفت عنوان کرد و گفت: مضاف بر اینکه در حال حاضر با ویروسی مواجه هستیم که واضحا تغییر کرده و جهش‌هایی که در آن اتفاق افتاده باعث شده ویروس با سرعت بیشتری گسترش پیدا کند.

شاهد بستری‌های خانوادگی هستیم

کلیدری به مراجعه خانواده‌ها به بیمارستان‌ها و بستری شدن آنها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در هر یک از مراکز درمانی شاهد بستری شدن تعداد زیادی از اعضای خانواده ها هستیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با توجه به مراجعه زیاد مردم به مراکز درمانی و تجمع آنها در بیمارستان‌ها توصیه کرد: بیماران نباید علائمی که با آن برخورد می‌کنند را نادیده بگیرند اما بایستی از مراجعه مستقیم مردم به بیمارستانها نیز جلوگیری کرد.

وی از هماهنگی صورت گرفته با کلینیک‌های استان طی روزهای گذشته خبر داد و گفت: ما در حال حاضر در شهر اصفهان حدود ۵۰ درمانگاه شبانه‌روزی را هماهنگ کردیم که این درمانگاه‌ها آماده پذیرش بیماران حاد تنفسی هستند.

کلیدری بیان داشت: این درمانگاه‌ها در مناطق مختلف شهر اصفهان حضور دارند و همشهریان محترم می‌توانند اطلاعات این درمانگاه ها را در سایت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سایت معاونت درمان مشاهده کنند؛ فقط کافیست همشهریان وارد سایت دانشگاه شوند و درمانگاه منطقه جغرافیایی خود را بر اساس منطقه شهرداری دنبال کنند. این درمانگاه ها پروتکل‌هایی که به همه آنها ابلاغ شده را به صورت هماهنگ رعایت کرده و آماده پذیرش و سرویس دادن به بیماران هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین به مراکز مشاوره و ارائه خدمت در منزل نیز اشاره کرد گفت: بیش از ۵۰ مرکز در سطح شهر اصفهان هماهنگ شده است و همشهریان می‌توانند با شماره ۳۱۱۳ تماس گرفته و مشاوره و راهنمایی بگیرند که اگر نیاز به خدمت در منزل دارند خدمات در منزل دریافت کنند.

وی در این خصوص اضافه کرد: البته مراکز ذکر شده، تجهیز و توجیه شده‌اند که هم به بیماران غیر کرونایی که خدمتشان دچار مشکل شده و نمی‌توانند به مطب‌ها و بیمارستان‌ها مراجعه کنند سرویس دهند و هم به بیماران کرونایی ارائه خدمت دهند و اگر بیماری نیاز است خدمت پزشکی خود را در منزل دریافت کند این افراد حضور پیدا کرده و خدمت را در منزل به آنها ارائه دهند، همچنین بیمارانی نیز که از بیمارستانها ترخیص می‌شوند و نیازمند به پیگیری دارند، آنها را از این طریق دنبال کرده تا مجبور نباشند برای پیگیری، مجدداً به بیمارستان‌‌ها مراجعه کنند.

کلیدری با بیان هماهنگی بسیار خوب سازمان تامین اجتماعی با مجموعه بهداشت و درمان گفت: سازمان تامین اجتماعی ۲۸ درمانگاه خود را در سطح استان فعال کرده که آنها نیز در حال خدمت‌رسانی به افرادی هستند که دچار مشکل شده اند و  همشهریان می توانند خدمات تخصصی خود را با مراجعه به این مراکز دریافت کنند.

رعایت نشود به ۳۰۰۰ بستری در روز خواهیم رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اظهار تاسف از وضعیت خطرناکی که در استان و کشور به دلیل گسترش زیاد ویروس کرونا ایجاد شده است تاکید کرد: اتفاقی که هم اکنون در استان و کشور افتاده در یک سال گذشته تجربه نشده است و اگر ما نتوانیم چرخه انتقال را در داخل استان متوقف کنیم برآورد ما این است که در روزهای آینده به میانگین حداقل ۵۰۰ بیمار بستری طی یک شبانه‌روز برسیم و این بدان معنا خواهد بود که بیمارانی که در بیمارستانها بستری خواهند شد به حداقل حدود ۳ هزار بیمار خواهد رسید.

خدمات غیر اورژانسی در استان اصفهان تعطیل شده است

وی با تاکید بر ظرفیت محدود بیمارستان‌های استان برای سرویس‌دهی به بیمارهای کرونایی گفت: در حال حاضر خدمات غیر اورژانسی در داخل استان تعطیل شده است، ولی خدمات اورژانسی بیماران دیگر هم باقی خواهد بود و برآوردی که ما در داخل استان کردیم این است که ما تنها به حدود دو هزار و ۵۰۰ بیمار بستری به طور همزمان می‌توانیم خدمت رسانی کنیم.

مجبور هستیم از ظرفیت مدارس و ورزشگاه‌ها برای بستری استفاده کنیم

کلیدری ادامه داد: اگر شرایط به این شکل ادامه پیدا کند مجبور هستیم مدارس، ورزشگاه‌هایی که در کنار بیمارستان‌ها است و فضاهایی که امکان استقرار تخت در آن وجود دارد را برای بیماران بستری در نظر بگیریم و در آنجا به بیماران بستری ارائه خدمت کنیم که این ساختار بسیار خطرناک است، زیرا قطعاً در این مراکز نمیتوانیم خدمات استاندارد ارائه دهیم و قطعاً منجر به این خواهد شد که تعدادی از بیماران آسیب ببینند و همچنین ممکن است بیمارانی در خط انتظار بستری در بیمارستان ها قرار بگیرند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مردم استان درخواست کرد که اتفاقی که در حال حاضر در استان افتاده را جدی بگیرند چرا که این اتفاق فوق بحرانی بوده و اگر نتوان این شرایط را کنترل کرد قطعاً طی هفته‌های آینده شاهد تعداد زیادی بیمار در صف انتظار بستری می باشیم و جایی برای بستری کردن آنها نخواهد بود.

میزان مرگ و میرهای کرونای استان به ۱۰ تا ۲۵ نفر رسیده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر روزانه مرگ های بین ۱۰ تا ۲۵ نفر را در داخل استان تجربه میکنیم گفت: در حال حاضر همشهری های عزیزمان روزانه به وسعت یک مینی‌بوس از دست می روند؛ لذا ما بایستی خودمان برای خارج شدن از این وضع موجود به خودمان کمک کنیم.

کلیدری تصریح کرد:  الان شرایطی نیست که منتظر سیاست دولتمردان برای تحمیل شرایط محدودیت بنشینیم؛  اگر همشهریان و هم استانی های ما تنها برای ۲ تا ۳ هفته مراعات کند، قطعاً می‌توانیم به شرایط آرام اسفندماه برسیم؛ شرایطی که روزانه یک تا سه مرگ را در استان تجربه می‌کردیم و اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند تردیدی نیست که مرگ و میرهای ما به ۵۰ تا ۱۰۰ نفر طی یک شبانه روز می رسد که برای خانواده‌های آنها که این شرایط را تجربه می کنند بسیار دردناک خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. مهسا گفته :

    خواهش میکنم رعایت کنید وضعیت خیلی بد شده خدا کمک کنه به حق ماه مبارک رمضان این بیماری زودتر ریشه کن شود

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد